Bu fosilmidir ?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selamun aleyküm arkadaşlar. Bu ilk olarak işaret olarak söylendi ve gittiğimde fosil olduğunu düşündüğüm için yanıma alma gereği duydum. Üniversitede ilgili bir prof bulup göstermeden önce sizlerinde görüşlerinizi almak istedim. Bu fosil üzerinde 5 metre toprak bulunan bir toprağın mağaraya benzer açılmış alanından çıkmış. Zarar görmesin diye yıkamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

IMG_20170320_120527.jpg

IMG_20170320_120557.jpg

IMG_20170320_120612.jpg

IMG_20170320_120620.jpg

IMG_20170320_120628.jpg

IMG_20170320_120647.jpg

IMG_20170320_120702.jpg

IMG_20170320_120713.jpg

IMG_20170320_121853.jpg

timur964

konularim
Süper Moderatör
şekillerin tamamı aynı renkte olsa fosil ihtimali olurdu derim gardaş bu cahilin fikridir. baksın ustalar hakkını helal et

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Estağfirullah kardeşim cahil olacabilecek bir durum yoktur. Özellikle 2. resimdeki kemik gibi ikitane taşlaşmış sanki kayaya çakılmış gibi duran şeyler ve özellikle iskelet yapısına benzeyen genel yapısı beni fosil olabilir diye şüphelendi. Zaten maksat bilgi edinmektir. Herkes bildiğini paylaşacakki gördüklerimizle pekiştirelim. Bu arada bunlar eski ermeni yerleşke bölgesine yakın bir alandan çıktı.

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Ustam bunlar fosilleşmiş deniz kabuklusu... Şudur diye net birşey söyleyemiyorum çünkü görünüşe göre sahillerimizde istridye, deniz tarağı, minare gibi kabukluların kırılmış kabuklarının bir yererde toplandığını görmüşüzdür. Bu elindeki numunelerde de bütün yada dağınık farklı kabuklulara ait parçalar var.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Jeolog kardeşim bana da öyle göründü fakat aklımı karıştıran erzurum artvin sınırına ne ara deniz geldi onu bilemiyorum :) Bir yanda da kırkayak türü bir canlı olabilirmi diye düşünmüyor değilim. Bunun için üniversiteden bir arkeloğa göstermeyi düşünüyorum. Çünkü bunu bulduğum yerde yerinden çıkaramadığımız büyük bir kayada işaret sanılan fakat şuan aklıma fosil olabileceğini düşündüğüm birşey takıldı. Orada uğraşırken aklıma hiç resim çekmek gelmedi malesef.

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Anadolu Kıtasının bulunduğu yerde Tetis denizi var. Bu Paleozoyik zamana tekabül eder yani 550milyon yıl-250milyon yıl öncesindeki aralığa tekabül ediyor. Bu zamanın sonlarına doğru deniz dibi tortul kayaları ufaktan ufaktan sıkışmaya ve yüzeye çıkmaya başlıyor çukurlar oluşuyor. Ardından Mesozoyik (250-65milyon yıl aralığı) zaman başlıyor ve Anadolunun büyük bölümü hala tetis denizi tabanında yer alıyor ve tortullar birikmeye devam ediyor. Yine bu dönemde tortullar kıvrılmaya başlıyor. Bu dönem bitince Senozoyik zaman başlıyor (65 milyon yıl-günümüz). Bu zaman içinde Alp orojenezi oluşuyor ve Tetiste brikmiş tortullar yüzeye çıkmaya başlıyor ve Anadolu kıtası belirmeye başlıyor ve zamanla günümüz halini alıyor. Her zamanın kendine has yaşamış canlıları mevcuttur ve bu canlılar ile o tortullaşmanın hangi zamana ait olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. Fosiller bu sebeple jeoloji için çok önemlidir. Ülkemiz topraklarında dinazor fosillerine bolca rastlanılmamasının sebebi de dinazorların yaşam zaman aralıkları Mesozoyik dönem olması ve anadolunun hala sular altında olmasıdır. Özetlersek ülkemizde gördüğümüz her yer daha önce dutluktu (deniz tabanıydı).

omurcelik

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
https://www.google.com.tr/search?q=nautilus+fossil&safe=strict&espv=2&rlz=1C1AOHY_trTR719TR719&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiKg7Ci8ObSAhXsJsAKHe8ECUUQ_AUICCgB&biw=1024&bih=677

jeolog arkadaşım çok teknik anlatmış .. teşekkür ederiz özetle türkiyenin bir çok bölgesi deniz tabanıydı eskiden hatta ophiolite dediğimiz deniz tabanının daha alt kısımları bile heryerde var bölge bölge... yukarıdaki linkte verdiğim canlıdır sanırsam ortasındaki siyah yeşil gözüken kristallere bakmk lazım...bu örenekler çok iyi değil ama çok güzel örneklerde bulunabilir bence çevrede...rastgele

omurcelik

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ortotektonik Bölgede denizel Devonien, Karbonifer, denizel Permien, Trias, Lias, Malm, AltKretase - Üst Kretase - Paleosen, Lütesien, Oligosen, Alt - Orta denizel Miosen ve gölsel Üst Miosenvardır.Paratektonik Bölgede muhtemel Kambrien, Silurien, Devonien, Permo-Karbonifer, Trias, ÜstJurasik - Turonien, Kermav, Gercüş, Midyat, denizel Alt - Orta Miosen, gölsel Üst Miosen bulunur.

Permienfosillidir : Schwagerina, Yangchienia aff. tobleri Thompson, Corwenia diphylloides Huang.Tabandaki Devonien addolunmuş ince detritiklerle karbonat katkılarında ayırtman fosilbulunamamıştır. Bu muhtemel Devonienle kesin Permien arasında Karbonifer mevcutolmalıdır. Doğubeyazıt'ın NW sındaki Kalos tepesinde altta kayrak, çakıltaşı ve kireçtaşımercekleri; üstte de gri siyah billurlaşmış kireçtaşı istifi vardır ki, Schwagerina, Schubertella,Mizzia ile Permien olarak gözükmüştür.İğdır doğusundaki Çiftlik köyünde alüvyal düzlükten yükselen iki alçak tepedetabakalı kireçtaşı, kızılca şistsel kireçtaşı ve sarımtırak killi kayrak nöbetleşmesindeDinansien faunası teşhis olunmuştur: Caninia cylindrica Scouler, Zaphrentis, Syringopora,Athyra, Fenestella.

Lias (jl). — Erzurum paftası kuzeyinde ve Anatolid sahasında, kısmen eskitemel üzerine transgresif aşmalı ve 2000 metreden kalın Ammonit'leri ile ayırtlanmışSinemurien, Şarmutien, Toarsien ve Alenien vardır;

bu yazılanlara bakarak....