Bu kafa insan başi mi?

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
dİKKATİMİ ÇEKEN bir yer ustalar, burda ne var sizce , anıt mezar mı burası? yer güzel görünüyor,burda ne yapılabilir? birinci resimdeki taş kayanın üzerinde insan a çok benziyor, yada başka canlıya ait 2. ve üçüncü resim 1 resmin 50-60 metre batısında ikinci ve üçüncü resimdeki kayanın üzerinde taşlar var iki tane doğal olması imkansız,sizin görüşünüz nedir ustalar, kolay gele.....

Ekli dosyalar

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Güzel yer anıt gibi duruyor , yakından bakmak lazım resimde görünen her yere.

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu taşlar ve oyma, yanindaki kanal ne işareti

Ekli dosyalar

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Alt taraf yaşantı alanı olsa gerek dizili taşlar mevcut gezinmekte fayda var güzel yer .

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
mağra ve yanındaki oyma dikkat çekici yakından gezmen gerek

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
oyy oyyy ebene selam söyle

CIMG9567.jpg

acaba ne ola bilir üç dikme ve sac ayagı

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12576]poseidon2023[/MENTION] ustam teşekkür ederim, bu siteye 4-5 aydır bakıyorum, artık dağlara taşlara bakış açım değişti, ben onları değil onlar beni buluyorlar, 1. resimdeki taş da aynı alanda ama 100 metre bunlardan ayrı doğu daki tepede, yine bu üçlü sacayağı nedir? ne ifade ederler özür dilerim ama öğrenmeye çalışıyorum, bilmiyorum biraz daha detaylı yazarsanız, sevinirim sizlerden çok şey öğrendim, ilgine teşekkürler üstadım eyvallah,

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ne güzel bu işte insanın bakış acısı deyişiyor önceden de bakıyordun şimdi görüyorsun yani bakmakla görmek farklı EN önemli işaret arazidir yapısıdır görmeyi bildiginde her şeyi bulursun ne nerde

Sac ayagı anlamı çoktur benim için en önemli olanlar sacayagi ücgen aynı ücgen şekilde mezar tabi lahit sorgusuz roma kaliteli genelde taş öbegi kullandı üçgen oda yada mahsen içinde mezar lahit biri kendi ikinci kadın ve çoçuk üçüncü üçünün kullandıgı deyerli mazemelerin bulundugu oda roma sonlarına dogru tümülüs şeklinde de kullandı ama gine üçgen ve üç büyük tepe üçgen kıral kıralice ve mazemeler üç dikili taş ara mesafeleri beş+10+20+30 metre olan taşlar mazemesi ortada dır genelde oda mahsen olur işaretledigim yerin bir birine yakın olan yerde ortada durup karşına bak orda gizli bir giriş olacak iş büyük ve işcilik agırdır günler yetmez calışmaya

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Güzel vakit geçer orda , incelemeye gezmeye değer gözüküyor.Çekmiş oldugun mesafe bu tür yerler için çok uygun ama diğer cepheler yok ve etraf sık ağaçlık çalılık . Bir yaşantı ve kalıntı oldugu net aşikar .Şimdi az yaklaşıp çalılığa giripte resim almaya başlayınca anlamsız gelebilir ,olsun gelsin yolun düşerse bu mesafeden başlayarak 10 adımda resim alırsın sonra nasıl resimleme yapcağını biliyorsun . İz işaret denk gelir belki , mezarlıktır yuvarlak kare diktörgen oymalar , kabartmalı kaya figürleri vs. emeğine sağlık .

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Güzel vakit geçer orda , incelemeye gezmeye değer gözüküyor.Çekmiş oldugun mesafe bu tür yerler için çok uygun ama diğer cepheler yok ve etraf sık ağaçlık çalılık . Bir yaşantı ve kalıntı oldugu net aşikar .Şimdi az yaklaşıp çalılığa giripte resim almaya başlayınca anlamsız gelebilir ,olsun gelsin yolun düşerse bu mesafeden başlayarak 10 adımda resim alırsın sonra nasıl resimleme yapcağını biliyorsun . İz işaret denk gelir belki , mezarlıktır yuvarlak kare diktörgen oymalar , kabartmalı kaya figürleri vs. emeğine sağlık .
[MENTION=14077]kazama[/MENTION], [MENTION=12576]poseidon2023[/MENTION], [MENTION=12713]Turko[/MENTION], [MENTION=9991]mayhem[/MENTION] ustalarım bu araziyi yoldan geçerken görmüştüm dikkatimi çekmişti, tekrar dolmuşla gidiyordum 90 km . Hızla giden arabadan çektim resimleri, .İnşallah herkese rast gelsin, hepinize teşekkürler, ayrıca birinci resme hayran kaldım ustalar orda her şey çok güzel gerçekten

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Demekki bu işin raconu böyle , kuralları mı huyu mu diyelim anlamadım :zuhaha: .
Aynısı bende de oluyor , kendim araç kullanırken gözüm kayıyor araziye kendimi zor tutuyorum :) . Dahada olmazsa sırf bunun için yolcu koltugunda oturup yol güzergahı boyunca bir sağa bir sola bazen nerdeyse boynum kırılcak derecede takılı kaldıgım , gidip gezmek resim çekmek istediğim yerler oluyor. Dolu kaya mezarları görüyorum açılmamış ama hep yakınlarda çiftlik , kuruyemiş dükkanı , benzinlik vs. yapılar oluyor .Zamanını bekliyorlar galiba . Çorum - Ankara geçenler Sungurluyu geçtikten sonra kral mezarı var tam yolun kenarı yani geçen arabaların tozu oraya değiyor . Belli olmasın diye heşlemişler ama bilen biliyor görüyor :)
Bence güzel bir olay, eline telefon alıp kafayı şişirmektense etrafı izlemek huzur veriyor gerçekten .

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
bu işler biraz emek ister uzaktan fotoğraf kadar yakınından da lazım özellikle altındaki mağara mı .?

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
bu işler biraz emek ister uzaktan fotoğraf kadar yakınından da lazım özellikle altındaki mağara mı .?
[MENTION=8616]tatar26[/MENTION] ustam bende merak ettim, inşallah yeni resimlerini inceleyip detaylı şekilde atacam bilginize, resmi atmamın sebebi terddüt ettim sizlerin görüşüne başvurdum, teşekkürler ustam