• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Bu taşlarda ki yazılar hangi döneme ait ve anlamı nedir ?

albayakamos

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Buranın bir köyünde bir amcamız tarlayı sürerken daha doğrusu patates sökerken makineye takılıyor aynı tarlada birbirine yakın yerlerde onlarda römorka yükleyip evlerinin bahçesine getiriyor bir abim söyledi köyden gittim baktım bende tarlayada gittik ova orası dümdüz her yer fakat taşların olduğu tarlada biraz ilerledikçe yukarı doğru yükselmeye başlıyor yükselti var höyük gibi ama çok yüksek değil , yükselti olan yere çıkınca tarlanın biraz üstünde dört tarafada hâkim. Bu tarlada daha önce sikke bulmuş bu amcamız yaşlı biraz genç değil

albayakamos

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bölge iki tane köyün tarlalarının sınır olduğu yer bir köyün adı hallaç diğer köyün adı atlıhisar. Bu iki köyde antik dönemde yarı özerk bölge internetten bakın isterseniz kısa da olsa bilgi var iki yer hakkında da. Bu tarlaya çok yakın bir yerde köprü var eski bir köprü yıkılmış biraz da ellemisler büyük sütunlar var üstüne yeni köprü yapılmış hatta tümülüs gibi bir yer var mermer ocağı çalışmış daha önce Ocak sahibi kepçeyle bir yeri kazmış ama öyle bir kazmak ki çıkan toprakla bildiğimiz dağ oluşmuş kaç metre kazılarsa artık :) tarlanın etrafıda hep tarla dediğim gibi ova burası dağların arasında bir de diğer tarlalarında ortalarında höyük gibi yerler var yani her yer dümdüz üç tane yer yüksek ama yükseklik çok fazla değil hepsi de birbirine yakın

albayakamos

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Aynı sülale bunlar :)
Genel itibari ile günümüze daha somut kalanlar (gelenler) roma / bizans grubu
Doğrudur abi dediğim gibi pek bilgim yok , ben pazar günü yeni paylaşımlar yapacağım bakarsınız buraya dair hem ben fotoğraf sizler de bilgi aktarırsınız Roma Bizans Frig hangisiyse bilirsiniz artık