bu Yüzüğün üzerindeki Kırmızımsı Taş Değerli mi Acaba ?

sikke

Engellendi
Merhaba arkadaşlar

Yüzük iyi hırpalanmış, üzerindeki taş da kırılmış. Taşın üst kısmı tam olarak parlak değil AMA içinden kırıldığı yer gayet net Kırmızı görünüyor.

A -) Bu taş nedir ve Kaliteli bir şey olup olmadığını Nasıl anlarız ?
B -) Yüzüğün kendisi yumuşak bir metal ama nedir ?

Ustalardan yorum bekliyorum.

carsambali

Bilgili Üye
taş dan pek anlamam.içimde şüphe kalmasın dersen,taşın setliğini ölçtür öyle emin ol derim

sikke

Engellendi
Taşı çıkarttım, ufak olduğu için fotoları fazla net çekemiyorum en net hali aşağıdaki gibi.
Taşla yüzük arasında 4e katlanmış çok ufak bir kağıt benzeri bir şey vardı, tabi toprak altında resmen çürümüş çıkarken parçalandı.

Şimdi taşı sanırım daha iyi yorumlayabilirsiniz. :confused:

gizemli 34

Bilgili Üye
Güzelim yüzügü mundar etmişsiniz o taş o yüzükle degerli olurdu tarihi dönemi değeri açısından yazık olmuş

sikke

Engellendi
Büyüteç tarzı birşeyle baktım, içi ışıl ışıl. Bilim kurgu filmlerindeki gezegenler gibi kıpkırmızı, yanar dönerli :))

Üsttekiler beyaz ışık
Alttakiler mor ışık

sikke

Engellendi
Güzelim yüzügü mundar etmişsiniz o taş o yüzükle degerli olurdu tarihi dönemi değeri açısından yazık olmuş
dostum ilk çıkartırken sanırım kırıldı. İlk resimdeki kırıklar ve taşın üst yüzeyindeki matlık vardı. Kırık yer parlak duruyor. Öyle parlak kaldığına göre büyük ihtimal çıkarken kırılmış olabilir. Elimize aldığımızda öyleydi yani.

Ben onu eskisinden daha iyi yaparım :) Şuan sadece taş yuvasından çıktı geri kalanı aynen ilk elimize aldığımız gibi duruyor ;)

gizemli 34

Bilgili Üye
Arkeolojik kazılarda tarihi buluntulara nasıl müdahele edildiğini nasıl hassas davranıldığını araştırıp öğrenmekte fayda var gerçekten değerli olan asırlar öncesinin işçiliğini barındıran narin nadir eserler bir anlık dikkatsiz müdaheleyle tarihi duruşunu dönem işçiliğini kaybedebilir bu da her açıdan büyük kayıp olur

jeolog

Co Admin
Co Admin
Hem garnet olabilir hem de yakut ( ya da baska bir mineral). Biz simdi bu iki ihtimal uzerinde duralim.
Taşi yakindan gozlemleyin eger turuncu veya kirmizidan farkli diger renklerin izleri varsa garnettir. Yakut kirmizi rengi ile bilinir bazen morumsu veya mavimsi izler icerir.
Taşi parlak bir isiga tutun (icinden isigi gecirecek sekilde) ve gokkusagi kirilmasini gorene kadar isigin etrafinda dondurun uzaklastirip yakinlastirin (isik spectrumu ile mineral inceleme diye internetten bakiniz). Eger sari ve yesil bant goruyorsaniz yakut degildir. Dogal yakut sari ve yesil rengi absorbe eder (emer ve gostermez).
Hala emin olamadiysaniz bir kuyumcuya goturun. O size yardimci olur.
Bu iki ihtimalin MohS sertlik skalasindaki degerleri su sekildedir.
Garnet 6.5-7.5
Yakut 9.0

sikke

Engellendi
Hem garnet olabilir hem de yakut ( ya da baska bir mineral). Biz simdi bu iki ihtimal uzerinde duralim.
Taşi yakindan gozlemleyin eger turuncu veya kirmizidan farkli diger renklerin izleri varsa garnettir. Yakut kirmizi rengi ile bilinir bazen morumsu veya mavimsi izler icerir.
Taşi parlak bir isiga tutun (icinden isigi gecirecek sekilde) ve gokkusagi kirilmasini gorene kadar isigin etrafinda dondurun uzaklastirip yakinlastirin (isik spectrumu ile mineral inceleme diye internetten bakiniz). Eger sari ve yesil bant goruyorsaniz yakut degildir. Dogal yakut sari ve yesil rengi absorbe eder (emer ve gostermez).
Hala emin olamadiysaniz bir kuyumcuya goturun. O size yardimci olur.
Bu iki ihtimalin MohS sertlik skalasindaki degerleri su sekildedir.
Garnet 6.5-7.5
Yakut 9.0
Değerli yorumunuz için teşekkürler. Güçlü bir led fenerim var onunla inceleyip son durumu tekrar bildireceğim.

Son paylaştığım görseldeki ışık kaynaklı büyüteç ile baktığımda kırmızıdan başka renkler göremedim. Kırmızının yakın tonları içinde bir renk cümbüşü vardı (bu baktığım ışık kaynağı içinden geçecek şekilde değildi, krem rengi masanın üstüne taşı koydum üzerine büyütecin kafasını geçirip lambasını yaktım. Dışarıdan ışık çok az alıyordu içinde ve sadece büyütecin kendi beyaz ışığıyla inceledim)