Bunlara sakın elleşmeyinn. Duanızı okuyup geçip gidin

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
... ///... Arkadaşlar son zamanlarda atalarmızında mezar taşlarının.. define işareti zannedilip tahrip olmasından dolayı bu konu açılması hasıl oldu.... ////.... Lafım yeni başlayan doğasever hobidaşlaradırr... //.. Osmanlı mezar taşlarındaki her sembol, şekil veya obje bir mesajı belirtir. Mezar taşlarının ve üzerilerindeki desenlere kadar bir çok işaret, o mezarda yatan hakkında bilgi vermektedir. Mezar taşının bir başlığı varsa, bu mezar bir erkeğe aittir. Erkeklerin mezar taşlarında bulunan başlıklar, mezar sahibinin meslek ve meşrebine göre yapılmaktadır. Bu mezar taşı başlıkları kendi içlerinde en sade şekliyle; sarıklı, kavuklu, başlıklı ve fesli olarak dörde ayrılmaktadır. Osmanlı mezarlıklarında yatan kişinin mesleğini, mezar taşının üzerindeki işaretlerden anlamak mümkündür. Mesela bir denizcinin mezar taşında; çapa, gemi direği ve yelken bezi; bir katibinkin de ise, hokka ve kalem görülmektedir. Hanımların mezar taşları ise çiçeklerle süslüdür.

mezar taşı başlıkları

Mezar Taşlarının Sembolleri ve Anlamları;

Burma Sarıklı Başlık;

Şehzade, Kubbealtı Vezirleri, sancakbeyleri, beylerbeyleri Deftedar gibi üst düzey devlet adamlarının tercih ettiği 16.yüzyıl’da kullanılan bu sarık çeşidini
birçok mezar taşında görmek mümkündür.

burma sarıklı başlık

Mevlevi Başlıkları;

Mevlevilikte tarikata intisap edip derviş olanların taşlarında “ Destarsız dal sikke” vardır.

mevlevi başlıkları

Örfi Destari Kavuk;

Bu kavuğu takanların büyük bölümü küçük dereceli ulema, küçük ve orta kademeden kadılar, müftüler, imamlar ve vakıflarda çalışanlar ile derviş ve şeyhlerdir.

örfi destari kavuk

Nakşi Başlıkları;

“Nakşi Tacı”. Kadiri ve Nakşi tarikatlarına ait mezar başlıkları ise “ Müjganlı”dır.

nakşi başlıklar

Dardağan Tipi Başlık;

Yeniçerilerin büyük bir bölümü tarafından kullanılmıştır.

dardağan tipi başlıkEkli dosyayı görüntüle 212868Ekli dosyayı görüntüle 212870Ekli dosyayı görüntüle 212871Ekli dosyayı görüntüle 212872Ekli dosyayı görüntüle 212874Ekli dosyayı görüntüle 212875Ekli dosyayı görüntüle 2Ekli dosyayı görüntüle 212879Ekli dosyayı görüntüle 21288012877[/ATTACH]

Bektaşi Tacı;

“Bektaşi” şeyhlerinin mezar taşlarında çoğunlukla 12 terkli yani dilimli “ Hüseyni” ve 4 terkli “Edhemi” başlık kullanılmıştır.

bektaşi tacı

Nezkebi Başlık;

Hattat, kaşıkçı, nalbant, hekim ve esnaflar tarafından kullanılmıştır.

nezkebi başlık

Kadiri Tacı;

Kadiri ve Nakşi tarikatlarına ait mezar taşı başlıkları ise “Müjganlı”dır. Ayrıca Kadiri mezar taşlarında “18 köşeli yıldız” ile “8 yapraklı gül” motifli kabartmalar vardır.

kadiri başlık

Fesli Başlık;

Kişinin mesleği hakkında tam bir bilgi vermez. Sadece hangi dönemde yaşadıkları anlaşılır.

fesli başlık

Gülşeni Tacı;

Gülşeni tarikatı mensupları için kullanılmıştır.

Hotozlu Başlık;

Hanım mezarları için kullanılmıştır. Osmanlı hanımların günlük hayatta hotoz taktıkları için, hotoz başlıklı mezar taşları da görmek mümkündür. Bu hotozun altında, hanımların alınlarına yahut boyunlarına taktıkları altın sıralı kolye ve alınlıklar mezar taşlarına işlenmiştir.

Himmeti Tacı;

Himmeti tarikatı mensupları için kullanılmıştır.... //.. Bunlara denk gelirseniz duanızı okuyup ordan yolla alınız define sınıfında değillerdirt

Mehmet_mehmet

Engellendi
Eline sağlık benim açımdan iyi bilgi oldu kafamdaki soru işareti çözüldü

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Kavuklar için iyi para verenler oluyor
Ama yanlış anlaşılmasın her kavuk için deyil

Bilirsiniz ki
Ermeni rumlar göç onc3si ve sonrasın da
Deyerli zinnet eşyalarını farklı şekillerde
Gömme saklama ve şifreleme şekilleriyle
Defin etmişlerdir

Sıkça rastlanan olayların en önde gelenleri ise
Turbe ve yatırlar

Bir çok kişinin bilmediği birşey daha var :)
Kavuk içlerine saklanan deyerli özellikle altın paralar :)

Eyer sizin de köyünüzde kavuk varsa
Bu yazıma itibar edip lütfen ZARAR VERMEYIN
Bir yabancı olurda gelir
Siz bu koydenmisiniz diye başlayarak
Mezarlığı sorar ise
Ve kavuklari sorup bana şu kavugu getirirsen sana bu kadar para veririm diye bir teklifte bulunur ise itibar etmeyin
Ve yetkililere bildirin
Ona tamam diyin sonrada yer söyleyin söylediğiniz yeri ihbar edin
Tavsiyem bu yönde
Biri eksildimi hepsi gidiyor yazık

Börükan Tatar

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 212893

Atalarımızın mezar (Kurgan) taşlarına (Balbal) Türkeli'nden örnek olarak; bir elinde Ant Kadehini diğer elinde de Beylik Kemerini tutan Türk Beyi (Alp). Balballardaki detaylar Alp'in rütbeliliğini ifade etmekteydi. Günümüzde İslami tabire dönüşen "Şehadet Şerbeti" Türklerin savaş öncesi Kımız dolu Ant Kadehine kanlarını damlatarak Gök Tanrı'ya "Ant" içmelerinden gelmektedir.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ek bilgi... aynı şekilde kendim
Böyle bir hataya düştüm bilincsizce
2 kavuk verdim tekini 8.500 tleden
Ama inanın hala vicdan azabı çekiyorum
Ve kavuklar boş cikmamasina rağmen
Bu iki kavugu n gitmesiyle bir hafta içinde 7 kavuk daha gitti
Işte ozaman kafam tank etti lakin iş iş ten geçmişti gerçekten çok üzülmüştüm
Ayni hataya sizler düşmeyin ben bilinçsiz düştüm ve çok üzgünüm

The Thing

C*
Süper Moderatör
Elleyenin aklına ...

Slatrokh

Member
Kültürümüzün harap edildiği noktalardan birisi de bu konu. İnsanlar 3 5 kuruş için böylesi şeyler de yapabiliyorlar maalesef. Bilgilendirici yazınız için ayrıca teşekkür ederim.