Cengiz Han’ın Kayıp Mezarı Uzaydan Aranıyo

İndiana jones

Operatör
Katılım
15 Mar 2017
Mesajlar
1,088
Tepkime puanı
86
Puanları
8
Cengiz Han’ın mezarı uydu görüntüleri sayesinde bulunabilir. Asya’nın büyük bir kısmına hakim olan ve dünya üzerindeki her 200 erkekten birinin genetik bağı olduğu söylenen Moğol İmparatoru’nun mezarının yeri hala bir sır.

1227’de 72 yaşındayken ölen Cengiz Han, efsaneye göre hiçbir iz bırakmadan gömülmek istedi. Askerleri, hem mezarı yapanları hem de Cengiz Han’ın cenazesini taşırken yolda karşılaştıkları insanları, hem de sonra kendilerini öldürdüler. Söylenceler ayrıca, Cengiz Han’ın gömülmesinden sonra izleri yok etmek için, atların aylarca mezar alanını ayakları altında çiğnediğini belirtiyor.
California Üniversitesi’nden Albert Yu-Min Lin, ilgilenen herkesin uydu görüntüleri üzerinde olası mezar yerlerini işaretleyebileceği bir proje başlattı. Bu yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri üzerinden arkeolojik kalıntıları arayan bir yüzey araştırması gibiydi.
Cengiz Han’ın Ikh Korig isimli, “Büyük Yasak” anlamına gelen bir bölgede gömüldüğü düşünülüyor. Bu bölge Moğolistan’ın en kutsal bölgelerinden biri. 240 kilometrekarelik alan Moğollar tarafından kapatılmıştı ve izinsiz olarak girmenin cezası idama kadar gidebiliyordu. Sadece son 20 yıldır arkeologların bölgeye girmesine izin verildi. Bu zaman içinde hükümdarın gömülü olabileceği 1300 yer bulundu ama hiçbiri kazılmadı.
Bu sorunu çözmek için Lin, insanlardan ve internetten yardım alan bir proje geliştirdi. 10 binden fazla çevrimiçi gönüllünün katıldığı aramalar, toplam 30.000 saat (3.4 yıl) sürdü ve 6,000 kilometrekarelik alanı araştırdı. Katılımcıların eklediği bilgiler bir yandan da sistemi değiştiriyor ve geliştiriyordu. Gönüllüler, görüntüler üzerinde yollar, nehirler, ve modern ve eski yapılar gibi yerleri işaretledi.

Araştırmalar sonucu Cengiz Han’ın mezarı olabilecek 55 arkeolojik alan belirlendi. Ekip bundan sonra, Kuzey Moğolistan’daki bu alanları bir kısmını ziyaret edip yüzey araştırmaları yaptı ve alanların havadan fotoğraflarını çekti. Bulunan arkeolojik alanlar Bronz Çağı’ndan Moğol Dönemi’ne kadar bir zaman dilimini kapsıyor. Bulunan alanlar arasında khirigsuur adı verilen daire şeklinde tümülüsler, kare şeklinde tümülüsler, megalitler ve sur kalıntıları var.
Bu araştırmalar sonucu, mezarı bulmaya bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Yu-Min Lin, şöyle devam etti: “Kazı gibi geleneksel arkeolojik yöntemler, yerlilere ve inananlara saygısızlık olurdu. Fiziksel bir zarar vermeden yapılan bu araştırma, kültürlere saygısızlık yapmadan bu gizemi çözmemize yardımcı oldu. Proje ayrıca Moğol araştırmacılarına da büyük katkılar sağlamış oldu.”
Araştırmacılar, projenin insanların ve interneti kullanmanın ne kadar güçlü bir kaynak olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu kadar fazla sayıda insanı kullanarak, insanlar arasında işbirliğini ve toplu mantık yürütmeyi sağlayabilmesi projenin büyük bir başarısı sayılıyor.
 

The Thing

C*
Süper Moderatör
Katılım
27 May 2017
Mesajlar
8,091
Tepkime puanı
8,994
Puanları
24
Şu kıyamet falan kopacak diyorlardı mezarı bulunursa o bu mu?
 

Börükan Tatar

Aktif Üye
Katılım
13 Eyl 2018
Mesajlar
165
Tepkime puanı
22
Puanları
0
Konum
Altaylar
image.jpgDünyanın en büyük Türk-Moğol Devleti'nin kurucusu Kutlu Atam Cengiz Han tinin şad olsun..

Buhara Nutkundan bir kısım:


"Yurdunuzu korumak için ölmeyi beceremeyen korkaklarsınız.sizden iğreniyorum.


Gene siz yılan dilli, kahpe yürekli adamlarsınız. Birbirinize yalan söylüyor, düzen kuruyordunuz. Padişahınız bayağı, vezirleriniz bayağı, beyleriniz bayağıydı. Siz de bayağı olduğunuz için, onların yaptıklarına göz yumuyordunuz. Hırsızların elini öpüyor, kimi güçlü görürseniz onun ayağına kapanıyordunuz.


Sizden tiksiniyorum. Şimdi istesem hepinizi burada boğazlatır, leşlerinizi atıma çiğnetirdim. Bunu yapmıyorum çünkü benim elimle ve benim emrimle öldürülmek için bile bir değeriniz yok..


Yalnız şunu bilin ki, günahınız çoktur. Tanrıya bakacak yüzünüz yoktur...Ben herşeyi gören ve bilen Tanrı'nın yeryüzündeki kılıcıyım. Sizin boynunuza inmek için kınımdan çıktım, pırıl pırıl parlıyorum."


Cengiz Han
 

Börükan Tatar

Aktif Üye
Katılım
13 Eyl 2018
Mesajlar
165
Tepkime puanı
22
Puanları
0
Konum
Altaylar
image.jpg

Cengiz Han at üstünde Buhara şehrine girdi, geniş bir meydan ararken büyük oldukça şatafatlı bir cami gördü, sordu :
"Burası Sultan Mahmut'un evi mi ?"

Hocalar cevap verdiler.
"Hayır Tanrı'nın evi!"

Cengiz Han:

"Tanrının evi, insanların yüregidir. Siz yüreğinize bütün kötülükleri dolduruyorsunuz, sonra Tanrı'ya koca koca evler yapıyorsunuz. Eğer Tanrı'yı candan sevseydiniz başınıza beni göndermezdi. Ben herşeyi gören ve bilen Tanrı'nın yeryüzündeki kılıcıyım!"
 

Ekli dosyalar

_Mithra_

Moderatör
Moderatör
Katılım
5 Haz 2018
Mesajlar
3,085
Tepkime puanı
1,606
Puanları
20
Yaş
49
Konum
İstanbul
ne gerek var bunca araştırma yapmaya
verin koordinatı bizim uyducular iki dakkada halletsinler de mi ya
:72:
 

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
10,878
Tepkime puanı
11,603
Puanları
23
Konum
Yaşamın olduğu her yer
Birakin adam rahatca yatsin oda eksik kalsin define aleminde..daha kilisenin mahsenini bulamiyozz.bunu nassil bulcazz
 
Üst