çeşme ve üçgenleme,yardimci olabilirmisiniz dostlar

carsambali

Bilgili Üye
Herkese iyi forumlar,emeği geçen fikir beyan eden herkese teşekkür ederim.Umarım hem bana hem buna benzer işi olan arkadaşlara faydalı bir çalışma olur.Daha evvel alman sanırım 3-4 alman turist köye gelir ve bu yada buna benzer bir çeşmeyi yeri ile beraber tarif edip sorarlar sonuç alamayınca giderler.Turslerin resimleri dahi var,yani söylenti değil.Resimlerde izah etmeye çalıştım,umarım yeterli olur.resimleri kendim çektim lakin çeşme resmini bulamadım oyüzden yükleyemedim,çeşme var ve akıyo halen.
Ekli dosyayı görüntüle 160472
bu taşlar yüzeydeki hali ile büyük görünmesede yerinden oynamıyorlar,sabit.
Ekli dosyayı görüntüle 160473

Ekli dosyayı görüntüle 160474

Ekli dosyayı görüntüle 160475

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bence buranın eski bir hikayesi varsa sizde bu hikayelere inanıp kanaat getirdiyseniz alın bir makina alan çok değil yarım günde ne var ne yok hepsini tespit edersiniz..Yerin yüzeysel analizini yapmak gerekirse ufak tümsekler ve çökmeler var burada zemin altı mezar yada oda olasılığını arttırıyor..Yüzeysel bir şey anlayamayız ama makina herşeyi söyler bu benim fikrim...

carsambali

Bilgili Üye
Bence buranın eski bir hikayesi varsa sizde bu hikayelere inanıp kanaat getirdiyseniz alın bir makina alan çok değil yarım günde ne var ne yok hepsini tespit edersiniz..Yerin yüzeysel analizini yapmak gerekirse ufak tümsekler ve çökmeler var burada zemin altı mezar yada oda olasılığını arttırıyor..Yüzeysel bir şey anlayamayız ama makina herşeyi söyler bu benim fikrim...
eyvallah ustam,ufak bir bilgi daha ilave edeyim burası ....... tepesinin (kara tepe-beyaz tepe-kızıl tepe) gibi adlandırılan ve adıyla da örtüşen ayrıca o civarda buşekilde olmayan bir yer.yinede hikayemidir yoksa resimde görünenler bişi ifade edermi ustaları ve arkadaşları dinleyeceğiz kısmetse

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eyvallah ustam,ufak bir bilgi daha ilave edeyim burası ....... tepesinin (kara tepe-beyaz tepe-kızıl tepe) gibi adlandırılan ve adıyla da örtüşen ayrıca o civarda buşekilde olmayan bir yer.yinede hikayemidir yoksa resimde görünenler bişi ifade edermi ustaları ve arkadaşları dinleyeceğiz kısmetse
Bende akşam bir resim paylaşayım bizdede bir tepe var düzlüğünde bir kaç mezar bulduk... Bende fikir olsun diye paylaşırım kısmetse....

may77

Moderatör
Moderatör
dikkatimi çekenler

saygılar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Kardaşım,
Maşallah bir geliyon pir geliyon.
Bi gidiyon, gurbetteki işçiler gibi, uzun süre gözükmüyon :)))

Gelelim yerine.
Üçgen ve Çeşme.
Bilinen bir ilişkisi yok. Ben bilmiyom duymadım. Duyan bilen çıkar inşallah.
Almanlar neden çeşme diye tutturdular acaba..?
Önce bunu çözelim, çözmeye çalışalım.
Üçgen yapan taşlar güzel. Sanırım 3 kol mesafe olarak aynıdır. (mı?)
Bu üçgenin altında boşluk ve değerli tespiti yaptınız mı?
Çeşmeyi yalnız olarak düşünüp, nerelerine baktınız...?
Önü-Arkası-Yalağı-Oynarı sabitine baktınız mı..?

Çok Fazla göçmeler var arazide. Yapısal olduğunu düşünüyorum.
Çubuk kullanan var mı ekipte...?

Adım adım, sora sora gidelim bakalım. Sonuç nereye varacak.
Kolay Gelsin.

carsambali

Bilgili Üye
Kardaşım,
Maşallah bir geliyon pir geliyon.
Bi gidiyon, gurbetteki işçiler gibi, uzun süre gözükmüyon :)))

Gelelim yerine.
Üçgen ve Çeşme.
Bilinen bir ilişkisi yok. Ben bilmiyom duymadım. Duyan bilen çıkar inşallah.
Almanlar neden çeşme diye tutturdular acaba..?
Önce bunu çözelim, çözmeye çalışalım.
Üçgen yapan taşlar güzel. Sanırım 3 kol mesafe olarak aynıdır. (mı?)
Bu üçgenin altında boşluk ve değerli tespiti yaptınız mı?
Çeşmeyi yalnız olarak düşünüp, nerelerine baktınız...?
Önü-Arkası-Yalağı-Oynarı sabitine baktınız mı..?

Çok Fazla göçmeler var arazide. Yapısal olduğunu düşünüyorum.
Çubuk kullanan var mı ekipte...?

Adım adım, sora sora gidelim bakalım. Sonuç nereye varacak.
Kolay Gelsin.
gardaşım ilgine teşşekkürler allah cc razı olsun,dünya işleri oyalıyo zaman zaman bakıyor çıkıyorum ama uzun süreli kalamadım özellikle yazları :) ustam dediğiniz gibi yer yer göçmeler var çubuk çok istesemde kullanmayı beceremiyorum,cihaz lada bakamadım,yeri tespit edip neler olduğunu iyice araştırdım ve bilgilerinize sunmak üzere getirdim.ellenmemiş orjinal bir yer,tabi resimler bişi ifade ediyormu bilmiyorum.üçgen taşların ölçüsü var evet iki kenar 3m ye 3m,alt kenar 2.40m

Turko

Uzman
Çalıların içine gizlenmiş taşı bul usta siyah tonlarda olur üzerinde muhtemel harita gibi birşey olcak kefereler onun peşine gelmiş bulamamış lar , Senin konu bana buram buram memleket kokusu getirdi bizim ordaki cesmelere de çok geldiler . Rast gelsin.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
gardaşım ilgine teşşekkürler allah cc razı olsun,dünya işleri oyalıyo zaman zaman bakıyor çıkıyorum ama uzun süreli kalamadım özellikle yazları :) ustam dediğiniz gibi yer yer göçmeler var çubuk çok istesemde kullanmayı beceremiyorum,cihaz lada bakamadım,yeri tespit edip neler olduğunu iyice araştırdım ve bilgilerinize sunmak üzere getirdim.ellenmemiş orjinal bir yer,tabi resimler bişi ifade ediyormu bilmiyorum.üçgen taşların ölçüsü var evet iki kenar 3m ye 3m,alt kenar 2.40m
Ölçüler güzel.
İlk yapılacak iş: Altta oda var mı yok mu? Bunu öğrenmek.
Derinlik almayı da unutmayın.
Altta oda varsa; üçgenden kasıt: Bayan Mezarıdır.
Bayan mezarıysa, muhakkak değerli testi de yapmak lazım.

Çeşme ile alakalı da sana "alıntı" bir bilgi kopyalıyorum.
Bu hususları da incelesen çok iyi olur inşallah.

MendereS Ustamızdan:

** ben bu tür pınar çeşmelerde şunu gördüm burada define varsa yüzün pınara dönük gömü yerini görüyor olmaz lazım. anlatmaya çalıştığım gömüler çok zaman pınarın arka tarafında olur suyun geldiği yerde, bu genelde şahıs parasıdır defalarca tecrübesini edindiğim diğer noktada paranın üzerinde hep orta boy bir taş koyulması. bir kişinin kaldırabileceği büyüklükte bir taş. sen yüzünü pınara dön arkaya doğru bak. son olarak yakında başka pınar var mı ?

***önce elimizdeki çeşmede mal var mı ona bakalım. suyun aktığı duvarda birde yalakta işaret ara, bu küçük murç izi olabilir yosun tutmuştur dikkatli bakmazsan göremezsin. her bulduğun işaret seni sola yada arkaya doğru sürüklemesi lazım bu nadiren sağ da olur. çeşmenin arkasında ne var hafif tepelik mi vadimi ? tepe ise çık bakalım çevrede dikili taş kaç tane. dikili taş yok mu ? yaşlı ağaç nerede kesmişler mi,, varsa 3 metre çevresini kontrol et.

****yalak su dolduğunda nereden taşar dikkat ettin mi gider tarafı toprak mı yoksa döşeme var mı ? murç olan kayanın yapısını iyi incele çevrede aynı kaya yapısına ait kaya bulursan altına bak. çeşmenin arkasında havza var mı bunu da bilmek lazım varsa yapı taşlarını incele bazı taşlar vardır öndeki murçların aynısından olanı olur onu çekersen arkasında hediye olur.

*****çeşmelerde olabileçek yerler 1 su içmek için sağ ayanı koydugun yer 2 çeşme nin arkasından üç adımla on üç adım arasında bir mazeme 3 ve nadirde olsa çeşmeye sırtını verırsin sağ capraz da bir mazeme daha..(geomekatron)

******çeşme nirengi olarakda kullanılmış olabilir diğer ustaların da dediği gibi çeşmeden 30 metre etrafını iyi incele dikili taş yaşlı ağaçlar küçük tepecik bunlar varsa çeşmeyle bunların arasında üçgen oluştur bu tür yerlerde üçgen oluşturarak gömü yapılmış olabilir bu şekilde bulunan çok gömü olmuştur ustalar bilir. (ceryancı)

******* şimdi çeşmeye doğru eğil elini aç su içmeye başla su içerken gözlerini yukarı doğru kaldır bak bakalım ne göreceksin.genellikle kuş görünür dene bakalım sende (harun0606)

***********PINAR ve ÇEŞME GÖZELERİ: Özellikle arazide gömü yapanlar için en ideal nirengi noktalardan biride çeşmelerin gözelerdir.Bunları bulabilmek insanı uğraştırabilir.Çünkü pek çoğunun yeri kaybolmuştur.Ancak pınar ve çeşmelerin kendileri de önemli noktalarıdır.Bunların üst kısımları 7-11-40 adım gibi ölçülerle saklama noktası olarak kullanılmıştır.Bir de çeşme ve pınar gömülerinde 4 yönden birisi baz alınır ve imkan varsa çeşme üzerine bu işlenir.Dikkatli bir bakıcı tahrip olmamış böyle bir çeşme kaidesinde bu işareti yakalayabilir.Bazı defime uzmanlarının ifadelerine göre çeşme gömüleri,suyun aktığı yönde değil;tam arka istikametinde olmalıdır.Ancak çok sağlıklı bir bilgimizi ortaya koyalım:Çeşme ile yakın mesafedeki bir tepeyi üçgen alan gömücü,malzemesini çeşme ile tepeye üçgen gelecek şekilde koymuştu.

Çeşme ile tepe zirvesi 10 adım idi ve üçgen noktasındaki para da tam 110 adım da sabit gibi görünen bir kayanın altında idi.

Çeşmelerin yapı durumu müsait ise işlenmiş taşarının içine ya da kaidesinin dibine gömüldüğünü anlatan kişiler de vardır.Balık,yılan ve kaplumbağa ve baston gibi değişik motifler buraların genel işaretleridir.

Paraların ve eşyaların çeşme/pınar yakınlarına gömülmesinin sebebi buraların bir nirengi noktası olması kadar aynı zamanda eski bir düşüncenin mirası olan anlayıştır.O da çeşmelerin kendisinin değil ama onun derinlerden gelen gözesinin suyu sakladığı gibi paraların da burada saklanacağına olan inançtır.

Alıntı; Menderes

Bunlara ek olarak çeşmelerin etrafında ki top ağaçlar dikkat edilecek noktalardandir. Birde çeşmeyi yakinli uzakli doğu bati kuzey ve güney fotolarini etrafli atarsan güzel ve yönlendirici olumlu yorumlar gelecektir kardeşim.

************Çeşme suyunun düştüğü yeri incelemelisin.çeşmenin etrafında farklı bir taş varmı bakmalısınız..çeşmenin etrafında sabit büyük bir kaya varsa önem arz edebilir..çeşmenin 40 veya 70 adım arka taraflarını iyi analiz etmelisin..40 adım on tarafinida eş geçmemek gerekir.

Bende gördüğümü yazayım arazide çok eski etrafında eski hamamların olduğu abartısız bacak kalınlığında suyu akan büyük bi çeşme vardı sağolsun defineci arkadaşar her tarafını delik deşik etmişlerdi biz gidince çeşmenin baktığı istikamette 500 metre mesafesi olan ince akan biraz yüksekçe yerde küçük bi çeşme vardı aralarında akarsu geçiyordu biz orayı kontrol ettik ve çeşmenin üst tarafında sonuç aldık ertesi gün çıkarmaya sözleştik tabi ertesi gün arkadaşa ulaşamadık yere gidince hedef uçup gitmişti tabi arkadaşta .kafayı kaşıya kaşıya geri geldik..

KOLAY GELSİN.

carsambali

Bilgili Üye
Çalıların içine gizlenmiş taşı bul usta siyah tonlarda olur üzerinde muhtemel harita gibi birşey olcak kefereler onun peşine gelmiş bulamamış lar , Senin konu bana buram buram memleket kokusu getirdi bizim ordaki cesmelere de çok geldiler . Rast gelsin.
sevgili turko ustam,ham gül dediğim nokta da dere taşı gibi,bir kişi ancak kaldıracak büyüklükte yuvarlak taşlar var ayrıca ham gülün içinde yani dibinde (bakmak zor dikenden) var.

carsambali

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam.altın bir kere çıkar kaybolur gider,bilgi herdaim çıkar ve ebedi kalır...sevgili ustam dicek bişi yok elinize sağlık,bilgiyi paylaşan herkim varsa ellerine yüreklerine sağlık.....ne çubuk kullanmayı biliyoruz nede sağlıklı bir cihaz,bakalım mevla kimlerle ne sebepler yaratacak

Son düzenleme:

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
merhaba dostum resmi buldum