Ceviz ve Dut Ağaçları

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Yazdıklarım ordan burdan alıntı ya da internet bileğileri değil benim gözlemlerimdir.

CEVİZ AĞACI;

İşaret olarak kullanılma durumları şöyledir;
bir Ermeni köyünde 3’leme yapan aynı gövde kalınlığına sahip nokta gördüm. Kuzey yönlü Ortada kalan kısmının 8 adım önünde alındığı söylendi.
bir başka Ermeni köyünde Cevizin kovuk kısmında ufak bir tünel girişini zaman ile kapandığı büyükleri tarafından söylendi.
Ayrıca Ermeni mezar stellerinin bulunduğu kısımlar hep baya genişçe gövdeye sahip cevizlerin olduğu kısım idi.
yine farklı bir köyde, (@Turko ustam buraya dikkat) mezarlık nerde dedim, şu tarafta diye eklediler, talan edilmiş idi. Cevizler nerde diye sordum, gençten olan ceviz görmedim hiç dedi yaşı ileri olan ben hatırlıyorum burda vakti ile vardı kesip evlerinde odun olarak kullandılar diye ekledi.

Cevizlerde Çingene çivisi Ya da Mıh olur mu? İşaret olarak kullanılır mı?

Ben henüz görmedim. Ama üçleme yapıyorsa, vakti ile kesilmemişse şüphelidir mutlaka tarama yapın.

Mıh ya da çingene çivisi varsa?
baktığı yönde 4-8 adım tarama yapın. Kuyu varsa şüphenizi artırıp tespitinizi netleştirin.

DUT AĞACI;

büyükçe bir arsa da üçleme yapıyorsa önce meyvesi farklı olana bakın.
Yani?

2 Sarı dut, 1 mor dut ise önce Mor olanına yönelin, sonra diğerlerine bakın.

Dut’un hemen dibine bırakmazlar minimum 2-3 adım etrafına bırakırlar.

- hocam sinyal aldık dutun önünden kazıdık küp parçaları çıkıyor?
yanlış yerdesin.
Malın olduğu yerde küp parçası çoğunlukla çıkmaz.
Vakti ile oraya peynir gömülmüştür. O onun parçalarıdır.

MIH ya da Çingene Çivisi varsa?

işte burda kuyular devreye girer. Genellikle eve yakın ya da bahçe de ise bu hemen hemen hepsinde tutar.

4 ila 8 adımda biri sulu diğeri kuru kuyu olmalı ve kuyu içinde sizi bekleyen bir şeyler var.

Evin bahçesi ise, bu kuyular aynı zamanda evin altındaki mahsene giden yollardır.

Aklıma gelenler bunlar.
Kolaylıklar diliyorum.

Keskingöz

Süper Moderatör
Turko etiket ettim ama mavi olmadı burdan bakıver emekçi ustam.

saftilki

Moderatör
Moderatör
ceviz ve dut her ikisininde kökleri değerli, hemen dibine gömmemeleri mantıklı

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
ustam bana seslendin galiba..anlatacaklarım yaşadıklarım bildiklerimdir ustam.trakya civarlarında rum yerleşkesi olan yerlerde anlatacaklarım.incir öbeği derler bizde yerden dal dal olur incir..bunların tam ortasında ufak bir bosluk vardı.ordan parası alındı.
rum evinde tek incir ağacı evin ön kısmında.yön batıya kalıyor olmalı.kökten 1.20m önünde 1mtre derinlikte.bu benim kendi tespıtımdir.yediğim en büyük kazıktır.(1.20 m olayıda şu rumlarla fazla içli dışlı bir arkeologla muhatabtık.tespitten sobra onla görüştüş kökten ölçün dedi 1.20 ise dogru noktadır dedi.)aynende öyleydi.
yine eski rum köyün dışında 3 ahlat ağacı ve incir ağacı.ve yine aynı olay 1.20 de malzeme..

Turko

Uzman
ustam bana seslendin galiba..anlatacaklarım yaşadıklarım bildiklerimdir ustam.trakya civarlarında rum yerleşkesi olan yerlerde anlatacaklarım.incir öbeği derler bizde yerden dal dal olur incir..bunların tam ortasında ufak bir bosluk vardı.ordan parası alındı.
rum evinde tek incir ağacı evin ön kısmında.yön batıya kalıyor olmalı.kökten 1.20m önünde 1mtre derinlikte.bu benim kendi tespıtımdir.yediğim en büyük kazıktır.(1.20 m olayıda şu rumlarla fazla içli dışlı bir arkeologla muhatabtık.tespitten sobra onla görüştüş kökten ölçün dedi 1.20 ise dogru noktadır dedi.)aynende öyleydi.
yine eski rum köyün dışında 3 ahlat ağacı ve incir ağacı.ve yine aynı olay 1.20 de malzeme..
Ağzına sağlık usta. Kaliteli bilgiler.

Keskingöz

Süper Moderatör
kardesim hasta bisure yaninda kaldim ameliyat filan.bekliyoz patoliji sonucunu onagore yol cizcez sen naapyin nasilsin ustam
Allah tez zamanda şifa versin inşallah. Aynı ben de iş ev. Bizde sezon kapalı 2 metre kar var :))