Çözemedim yardımcı olurmusunuz

ömer z

Member
yol boyu yer yer 1 metre yükseklikte duvarları olan eski bir patika yolda duvarın orta kısmında duran bir taşın üstündeki işaret. Taşı 4-5 kişi kaldırır. Güzel bir tepede. Etrafı keskin kayalık. Duvara konmuş duvarda fark edilme sebebi ön kısmında bulunan yay şeklinde kavisli kısım. Elle yapılmış farkedilince üstündeki taşlar çekildiğinde ortaya çıktı. Çözemedim ne anlama geliyorEkli dosyayı görüntüle 272677

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Yön verebilirmisin bir tane mesala oyulmuş dediğiniz kısım güneyemi bakar ?

ömer z

Member
Yön verebilirmisin bir tane mesala oyulmuş dediğiniz kısım güneyemi bakar ?
Evet güneye bakıyor. Yay şeklinde ön tarafta oyulmuş kısım yol tarafına bakıyor. duvarda fark etmek için çok dıkkat gerekiyor. Bilen görür şeklinde. Tabi yosun tutmuş duvarda görünen kısım

ömer z

Member
Aslında etrafında yolun üstünde ve altında çok ama çok eski mezarlık var. Yol zamanla işleye işleye aşagıya doğru aşınmış yolun kenarına yakın olan mezarlar üste kaldığı için mezarlar farkediliyor.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Evet güneye bakıyor. Yay şeklinde ön tarafta oyulmuş kısım yol tarafına bakıyor. duvarda fark etmek için çok dıkkat gerekiyor. Bilen görür şeklinde. Tabi yosun tutmuş duvarda görünen kısım
Altdaki kavisin görseli olaydı iyidi
İki ihtimal var ya o duvarın alt tarafı yada g.batıya yönünde
Bunun için boşluk vs destek almanız gerekiyor

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Etrafında bariz bir yapı yok. Tabi bilemeyiz kaç yıllık deforme olmuştur. Ama tek yapılı düzgün taş bu. Diğerleri hep şekilsiz şemalsiz duvar taşı.
Sektorumuzde yerinden oynamis sabit olmayan emareler fayda saglamaz adresi vermez buyuklugu hacmi ne olursa olsun illede sabit yerinde olacak.cokda suphelendiysen tasin 360 dereceheryerinekendisine dedektor tutuverr hacim

ömer z

Member
Altdaki kavisin görseli olaydı iyidi
iki ihtimal var ya o duvarın alt tarafı yada g.batıya yönünde
bunun için boşluk vs destek almanız gerekiyor
Bölge eski ermeni yerleşkesi. Yamaç bir arazi. Yol kervan yolu gibi. Köyler arası bağlantı yolu. Aslında önünde durup taşa sırtını verdiğinde sol tarafta yaklaşık 70-80 metre ilerde yine yol boyu yolun altında çubuk yönlendiriyor 10 metrekarelik alana ama nokta tespiti yapamadım acemiliğimle.

ömer z

Member
Muhtemelen mezar sunakidir.
Yuvarlak sunaklar pek tat vermez.
Yuvarlak sunak bende öyle düşündüm başta ama niye taşın iki yüzüne okadar muntazam bir yuvarlak yapsın.taşın üst tarafını anladım sadece yuvarlak ama alt tarafı ada aynı yuvarlağı yapıp iki büyük kabartma eklesin.