Cubukla derinlik

Tolgadan1616

Yeni Üye
Merhabalar kafamı karıştıran bir konu var yardımcı olursanız sevinirim.Şimdi cubukla derinlik tespiti yapıldığında tek boşluksa boşluğun bittiği yerden devam edip açılıp kapandığı nokta derinliği veriyor. Boşluk içinde oda varsa bittiği nokta acıldıgı nokta yuzeyle tavan devam edilip tekrar acılıp kapandığı nokta tavanla taban arasındaki derinliğini veriyor. Sorum sudur ustalarım toprak altında lahit varsa cubukla derinlik alırken nasıl bir uygulama olursa sonuc alınır. Tek boşluk mu verir yoksa tavan taban boşluğumu verir. Umarım doğru cumleler kurup anlatabilmşimdir. Saygılar..

Son düzenleme:

Xir71

Member
Ölçümü hangi tekniği kullanarak yapıyorsun

timur964

konularim
boşluk ölçuleri sırası ile genişlik yukseklik derinlik bunlar neticesinde olçuler lahit için uygunsa lihitdeki kurşun çevresinde içinde gaz ve degerli tespidi olarak devam eder son olarak şişlenir ve çıkan sonuca göre karar verilir tabi bunlar özet detaylar ilgili bölumde detaylıca muvcut inceleyin

Xir71

Member
timur964 selam kardeşim şimdi kendi evimin bahçesine vakti zamanında yaklaşık 1 mt derinliğinde bir çokur açıp üzeri beton kapak ile kapatıp yaklaşık üzerinide 20 cm toprak ile kapadım.Çubuk ile bu boşluğun derinliğini yere serilen kablo tekniğiyle ölcüm aldım.Kablo üzerinde ilkçarpıyı 1mt.civarında aldım yanlış değil ise bu tavan derinliği olması lazım.Şimdi 10cm beton kapak kalınlığı 20cm deüzerine attığım toprak kalınlığı toplam 30cm arada 70cm lik bir fark var acaba neden?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Lahiti tespit etmek icin ayni oda olcumunu kullanacaksiniz. Zaten cikan sonuclar asagida oda mi var lahit mi var size verecektir. Sonra da kursun testi ile pekistireceksiniz.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
timur964 selam kardeşim şimdi kendi evimin bahçesine vakti zamanında yaklaşık 1 mt derinliğinde bir çokur açıp üzeri beton kapak ile kapatıp yaklaşık üzerinide 20 cm toprak ile kapadım.Çubuk ile bu boşluğun derinliğini yere serilen kablo tekniğiyle ölcüm aldım.Kablo üzerinde ilkçarpıyı 1mt.civarında aldım yanlış değil ise bu tavan derinliği olması lazım.Şimdi 10cm beton kapak kalınlığı 20cm deüzerine attığım toprak kalınlığı toplam 30cm arada 70cm lik bir fark var acaba neden?
Cubuk elinizdeyken ve boslugun disindan basayarak boslugun ustunden gecerek aldiysaniz bu sonuc cikabilir. Birde boslugun icindeyken cubugu tutup oyle bakabilirmisiniz.

Tolgadan1616

Yeni Üye
timur964 ustam ben çubukla tespit yaparken bir yerde sadece boşluğun bittiği yerden cubukla acıldıgı devam ettim kapandı ve bir daha acıldıgında direk geri döndü tekrar kapanmadı. Baska bir yerde boşluğun bittiği yerle acılıp geriye döndüğü ana kadar iki defa açılıp kapandı şunu söylemek istiyorum yapı cesidine göre değişiyor mu her şekilli boşluk bulunduğunda genişlik yukseklik ve derinlik dediğiniz gibi mi oluyor

Xir71

Member
kardeşi öncelikle aldığın boşluk öçüleri lahit boyunamı uygun oda boyunamı ne dediğimi anlamışsındır her halde.Eğer lahit boyut larında ise kenarlarında kurşun testi yapman lazım eğer kurşunuda yakalarsan aşağıdakinin lahit olma ihtimali yükselir.Bulduğun bu boşluk kayalık alandamı tprak alandamı?

Tolgadan1616

Yeni Üye
Xir71 ustam toprak alan aldığım ölçü uzunluk 3m.genişlik 1.5m.derinlik 1.6ila 1.75m degişiyor

Xir71

Member
kurşun ile baktın mı? Yani sağ eline kurşun alıp çubuk ile kontrol et boşluğun kenarlarında işaret alır isen lahit olma ihtimali artar.Toprak zeminmiş şiş ile çok Ä·olay kontrol edebilirsin. (Şişleme tekniğini öğren)