Çubukla kayıp insan aramak

İstanBoLu

Member
Merhaba sevgili ustalarım

Gazetede gördüğüm bir haberi sizlerle paylaşmak istedim.
Antalyadaki hortumda kaybolan bir kızı dalgıç polislerin aradığı sırada çubukçu abimiz kaybolan kizin babasına bulabileceğini söylemiş kızın babasida arama çalışmalarına katılmasına müsaade etmiş

The Thing

C*
Süper Moderatör
Hortumda Kaybolan Buse, Babasının İsteği Üzerine Define Çubuklarıyla Arandı

Antalya'da, hortum sonrası derede kaybolan Buse, babasının isteği üzerine etki - tepki yöntemi çubuklarıyla arandı. Define çubuğu olarak da bilinen metal çubuklarla yapılan aramadan sonuç çıkmadı.

Antalya
'nın Kemer ilçesinde 5 gün önce sel sularına kapılıp kaybolan Buse Acar'ın arama çalışmalarına dün babasının ısrarıyla kayıp vakaları define arama çubuklarıyla bulduğunu iddia eden bir kişi de katıldı. İsmi tespit edilemeyen vatandaş, "Etki-Tepki" yöntemini kullanarak kayıp kızı arama çalışması yaptı. Arama kurtarma ekiplerinin babanın ısrarı üzerine sadece destek verdiği çalışmalarda Buse'nin babası Ahmet Acar'da çalışmaları adım adım izledi ve cep telefonuyla çekerek eşine gönderdi.

BİLİMSELLİĞİ TARTIŞILAN ARAMA ÇUBUKLARINI KULLANILMASINI İSTEDİ
24 Ocak günü yaşanan hortum felaketi sırasında kaybolan ve 5 gündür denizde, dere boyunda ve hortumun izlediği güzergahta aranan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Buse Acar'ın bulunması için dün bilimselliği tartışılan ancak birçok insanın inandığı bir yöntem de kullanıldı. Baba Ahmet Acar'ın ısrarı üzerine define arama çubukları olarak da bilinen çubuklarla bot üzerinde dereye inen bir kişi arama çalışması yaptı, ancak henüz bir sonuca ulaşılamadı.

SAÇ TELİ VE METAL ÇUBUKLA ETKİ TEPKİ YÖNTEMİNİ DENEDİLER
Edinilen bilgiye göre ismi tespit edilemeyen ve ismi tespit edilemeyen vatandaş, medyada olayı duyduktan sonra Kemer'e gelerek kayıp Buse'nin babası Ahmet Acar ile görüştü ve kayıp kızı "Etki-tepki" yöntemiyle bulabileceğini söyledi. İkna olan baba, görüşme sırasında saç teli gibi doku örneğini alarak ilgili bedeni ve bazı eşyaları bulduğunu söyleyen kişiye baba Ahmet Acar kızına ait evde bulunan birkaç parça saç teli getirip verdi. Saç telini elindeki metal çubuklarla birlikte tutarak AğvaDeresi kenarında dolayıp elindeki çubukların hareketlerini yorumlamaya çalışan kişi kayıp kızın yerini tespit etmek için uğraştı Çalışmaları çok sayıda vatandaş da merakla izledi.

DERE YATAĞINDAN SİNYAL GELDİ TESPİT EDİLEN NOKTA İŞARETLENDİ
Yaklaşık bir saatlik çalışma sonunda dere yatağındaki bir noktadan sinyal aldığını söylemesi üzerine bunun üzerine İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekibine ait bir zodyak bot dereye indirilerek İHHdalgıçları tarafından arama çalışması yapan kişinin talepleri doğrultusunda yönlendirildi ve tespit edilen nokta bir şamandıra ile işaretlendi.

İŞARETLENEN BÖLGEDEN SONUÇ ALINAMADI
Çubukla arama yapan kişinin "Buse Acar veya ona ait bir doku parçası kumun altında gömülü olabilir" şeklinde yorum yaptığı öğrenilirken, derenin o bölgede iş makinaları kullanılarak yönünün değiştirilmesi ve kazılması gündeme geldi. Öte yandan şamandıra ile belirlenen nokta tüplü dalış yapan dalgıçlar tarağından yüzeysel olarak kontrol edildi ancak bir sonuç alınamadı. Çubukla arama yapan vatandaşın Çamyuva mahallesi sahilinde de çubuklarla arama yapacağı iddia edildi.

Haber linki; Hortumda Kaybolan Buse, Babasının İsteği Üzerine Define Çubuklarıyla Arandı

The Thing

C*
Süper Moderatör
Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin, olumlu sonuçlanması isterdim.
Defineciler her yerde.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Mhmt82 şuraya bir el at marifetini göster hele :))

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Mhmt82 şuraya bir el at marifetini göster hele :))
saygılar ustam.bu arkadaşın yaptığı teknik define arar şekilde ele metal almıyorda o şahsa ait birşey alıyor..
bendeki anlatmıştım keşke yakımızda olsada o kardeşimizi ebedi mekanına koyulmasına yararımız olsa.rabbim tez zamnda buldurur inşallah.yakında denk gelırsinizz bir haberde banada.
1.85 boyum var 100 kıloyum esmerim bide 4 lüyle bakıcam aaa dersiniz bu bizimki..

hepastios

Editör
Aslında olur olmaz deyil ben evde buna benzer bir sürü deneme yaptım hepsindede kesin sonuca gittim ama tabi orada alan çok büyük belki kızın saç telleri bir yerlerde kalmıştır çünkü gözle küçük bir saç teli zor görünür ama yinede mantıklı evet haberlerde izlemiştim