Çubukla tektek.

grapple

Yeni Üye
S.a ustalar çubukla tektekcilik yapılabilir mi acaba. İnternette bir iki video izlemistim bunlar dogrumudur yoksa ayarlanmış video mu? Çubuğun asıl amacı boşluk bulmak mıdır? Yada mezar oda gibi yerlerdeki toplu haldeki degerliyi mı bulabilir sadece.Tektek yapilsa da çok zor ve tecrübe mı ister? Anlayan ustalar biraz aydınlatırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
S.a ustalar çubukla tektekcilik yapılabilir mi acaba. İnternette bir iki video izlemistim bunlar dogrumudur yoksa ayarlanmış video mu? Çubuğun asıl amacı boşluk bulmak mıdır? Yada mezar oda gibi yerlerdeki toplu haldeki degerliyi mı bulabilir sadece.Tektek yapilsa da çok zor ve tecrübe mı ister? Anlayan ustalar biraz aydınlatırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

çok deli tecrübe ister... öyle böyle değil.

ragıp

Uzman
@grapple
ustam, çubukla tek tek işini bundan 20 sene evvel yapıyordum :)
en ideal çubuk, gümüştür çubuktur

Ö N E M L İ N O T
özellikle gümüş çubuk kullanımında
metali, elinizdeki gümüş çubukun kabzesi algılar
boşluk ve gaz türü olanları ise, elinizdeki çubukun uç kısmı algılar

bu bilgi ansiklopedik bilgi değildir, kimse de söylemez

selametle

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Evet çubukla tektek yapılır.
Altını bulmak ilave aparatlara bağlı. Haricindekileri çubukla bulabilirsiniz belli bir tecrübeden sonra.

Çubukla tektek yapmanın sıkıntısı şudur:
Çubukçuya göre değişse de; aramaya başladıktan 15-20 dakika sonra baş ağrısı başlar.
Enerji tükenir. 30-45 dakika dinlenmek ve meyve suyu+çikolata gibi ani enerji veren gıdaların alınması gerekir.
Dedektör gibi olmaz. Dedektörün bataryası/Pili bitse yedek bataryayı takarsın. Devam edersin.

Kolay Gelsin.

grapple

Yeni Üye
Evet çubukla tektek yapılır.
Altını bulmak ilave aparatlara bağlı. Haricindekileri çubukla bulabilirsiniz belli bir tecrübeden sonra.

Çubukla tektek yapmanın sıkıntısı şudur:
Çubukçuya göre değişse de; aramaya başladıktan 15-20 dakika sonra baş ağrısı başlar.
Enerji tükenir. 30-45 dakika dinlenmek ve meyve suyu+çikolata gibi ani enerji veren gıdaların alınması gerekir.
Dedektör gibi olmaz. Dedektörün bataryası/Pili bitse yedek bataryayı takarsın. Devam edersin.

Kolay Gelsin.
Ustam dediğiniz aparatlar nedir peki bizim bunlara ulaşma imkanımız varmı veya herkesin kullanabileceği birşey midir bu aparatlar

ragıp

Uzman
grapple' Alıntı:
Ragıp ustam metali çubuğun kabzası gazı falan da ucu bulur demissiniz. Tam olarak anlayamadım. Yani tam olarak nasıl oluyor o kabza tarafı buluyor derken kabzada mi hareketlenme falan oluyor. bu işte yeniyim de saçma bı soru sorduysam kusura bakmayın .
Çubuk, oksite gider
altın haricinde bütün metallerde az veya çok oksit yapar.
tek oksit yapmayan metal altındır. Çubuk ile altın bulamazsın

tek tek için arazide çubuku tuttuğunda, sana yön verecektir.
noktalama yaptığın esnada; bulduğun
boşluk ise; algılama, çubuğun uç kısmı ile olur
bulduğun, metal ise; çubuğu tuttuğun kabze kısmı ile algılar.
çubukun uç kısmı, metalin üzerinde bile olsa, "çubuk ileriye" diyecektir
ta ki, kabze metalin üzerine geldiğinde, size hareketini yapacaktır.

selametle

grapple

Yeni Üye
Çubuk, oksite gider
altın haricinde bütün metallerde az veya çok oksit yapar.
tek oksit yapmayan metal altındır. Çubuk ile altın bulamazsın

tek tek için arazide çubuku tuttuğunda, sana yön verecektir.
noktalama yaptığın esnada; bulduğun
boşluk ise; algılama, çubuğun uç kısmı ile olur
bulduğun, metal ise; çubuğu tuttuğun kabze kısmı ile algılar.
çubukun uç kısmı, metalin üzerinde bile olsa, "çubuk ileriye" diyecektir
ta ki, kabze metalin üzerine geldiğinde, size hareketini yapacaktır.

selametle
Tamamdır şimdi anladım ustam bu tecrübeni bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. daha önce bunu hiç duymamıştim hergun yeni birşeyler ogreniyoruz sizin gibi ustalar sayesinde.

grapple

Yeni Üye
Tektek yaparken elimize ne alacağız peki gümüş bakır falan ararken ne çıkacağını bilmiyoruz çünkü o iş nasıl oluyor ustam.

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Çubuk ile Tektek yapılır fakat öyle önünüze gelen her arazide yapamazsınız. Öncelikle arama yapacağınız arazi tektek işine uygunmu daha önce aynı arazide Tektek toplayan oldumu vb. Gibi değerlendirmeler yapmalısınız. Yoksa öyle rast gele her yerde Tektek aranmaz. Tekleme olan arazilerde çubuğunda tepkisine baktığınızda mete olduğu anlaşılır ani ve net tepkiler verir. Fakat şöyle bir sorunda var bazen
Tespit etiğiniz noktayla asıl nokta arasında 30 40 cm gibi kayma olayı yaşanabiliniyor onun için Tekleme işinde bir dedektör bulundurmakta fayda vardır. Ha ben altın bulmak istiyorum dersen o biraz zor. BULURSAMKADER ve RAGIP ustalar bu konuda gereken izahatları yapmışlar

meratan

Aktif Üye
ragıp güzel bir bilgi vermişsin ustam yeni öğrendim sağ olasın.Şu anda bu konuda olan ustalardan siz ve BulursamKader25 ustadan yeni yorum ve bilgiler bekliyoruz
Saygılar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam dediğiniz aparatlar nedir peki bizim bunlara ulaşma imkanımız varmı veya herkesin kullanabileceği birşey midir bu aparatlar
Kardasim bu aparatlar ustasina ozeldir.
Yillarin emegine denk gelir.
Bu isi cozen ustalar vardir.
Bunlar alinip satilmaz.
Bunu basaran usta, guvendigi ve sevdigi comezlerine verir. İnsallah sana da boyle bir ustaya denk gelmek nasip olur.

Altini fazla dusunmeyin.
Gumusu, bakiri, bronzu ve boslugu tespit etmek cubukcuya yeterde artar bile. Gumusun oldugu yerde altinda olur. Altin harici madenleri tespit etmek icin aparata ihtiyac yoktur. Gumus cubuk tavsiye ederim.
Digerleri ilede bulan usta coktur.

grapple

Yeni Üye
Çubuk ile Tektek yapılır fakat öyle önünüze gelen her arazide yapamazsınız. Öncelikle arama yapacağınız arazi tektek işine uygunmu daha önce aynı arazide Tektek toplayan oldumu vb. Gibi değerlendirmeler yapmalısınız. Yoksa öyle rast gele her yerde Tektek aranmaz. Tekleme olan arazilerde çubuğunda tepkisine baktığınızda mete olduğu anlaşılır ani ve net tepkiler verir. Fakat şöyle bir sorunda var bazen
Tespit etiğiniz noktayla asıl nokta arasında 30 40 cm gibi kayma olayı yaşanabiliniyor onun için Tekleme işinde bir dedektör bulundurmakta fayda vardır. Ha ben altın bulmak istiyorum dersen o biraz zor. BULURSAMKADER ve RAGIP ustalar bu konuda gereken izahatları yapmışlar
İlla altın bulmak gibi bir düşüncem yok daha önce bı kaç tane gumus bakır sikke bulunan bı arazi var orada arama yapmayı düşünüyorum ama bilgi almak istedim yapılabilir mi diye. Birde elimize ne almamız lazım hocam ararken gümüş yada bronz falan alıp sırayla mı bakmamız lazım bu konuda bilginiz varmı ?