çubuklarin dili

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Değerli ustalar vede çubuk kullanan tüm kardeşlerim; Yaklaşık 1 yıldır bu çubuklar ile uğraşmaktayım bunun yarısı hangi çubuk iyiyi aramakla geçti.Sonunda bundan vaz geçtim.Şimdiki sıkıntım çubuğun cinsinden çok bana ne söylemek istediği ile alakalı.Bu konudada bayağı yol aldığımı düşünüyorum.Bir çok testler yaptım.bu testler boşluktan tutunda ta mineral ve metallerle alakalı burada bunları sırasıyla siz değerli dostlar ilede paylaşacağım.Yanlız sizlerden isteğim bu testleri yapmanız ve görüşlerinizi ondan sonra burada bizler ile paylaşmanızdır.Şimdi öncelikle boşluk testinden başlayalım; evinizde veya arazide farketmez çubuğunuzun cinsi farketmez yanlız evde yapacaksanız apartman dairesi olmaz çünkü alta boşluk olmamalı ve de çubuklarınız sade olmalı bu önemli üzerine takılı hiç bir meteryal olmamalı.Evet dostlar bir noktaya 1 litrelikte olur 5 lt.farketmez boş pet şişesi koyuyoruz bundan yaklaşık 3mt ilerisinede aslında en ideali küçük piknik tüpüdür ama farketmez çakmakta olur koyuyoruz.Çubuklarımızı alıp bu ikisinin tam ortasında duruyoruz.Çubuklarınız bir pet şişeyi bir çakmağı göstermesi lazım bu bende böyle.sonra sağ elimize çakmak alıp tekrar ikisinin ortasında çubuklarımızı tutuyoruz budefa sağ elimizdeki birini gösterirken sol elimizdeki çubuk diğerini gösterecek yani bir çubuk pet şişeyi diğeri çakmak veya piknik tüpünü gösterecek.Bu denemeyi yapalım sonra devam ederiz inşallah.

Efendi51

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
piknik tüpü çok büyük çakmak da çok küçük çakmakgazı tüpü olmazmı? ustam dün 2 tane çubuk aldım, 5 mm. pirinç ve 2 mm. gümüş bunlar iş görür mü ? ayrıca teşekkürler kardeş

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşim; Sana çubuk cinsi ile ilgili bjrşey diyemem, cubuğun cinsinden çok yaptığı hareketler önemli her çubuğun kendine has hareketleri ustalarda bu hareketlere göre karar verip işlem yapıyor veya yapmıyor.Hele sen şu yukardaki denemeyi bi yap ondan sonra tekrar konuşalım inşallah.

Nasip34

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Az evvel söylediklerinizi test ettim ve ben de sonuçlar oldukça değişik oldu ; solumda 1.5 lt pet şişe ve sağımda çakmak vardı. Gümüş çubukları çıplak olarak tuttum ama bende durduğum yerde kaldırır kaldırmaz harekete geçmediğinden, çubuk harekete geçsin diye 3 adım geriden tam orta noktalarına yürüdüm. İlk adımdan itibaren ikisi de iki yana açılarak orta noktaya kadar böyle devam ettiler. Sonra sağ elde çakmak ile aynı testi yapınca yine ilk adımdan itibaren sağ taraftaki çakmağa yöneldiler. Değil orta noktası pet şişenin yakınında ve üzerinde dahi çakmağa yöneliyor. Bence doğru olan bu ki her 2 çakmak hem hava hem demir barındırarak sadece aradığım (sağ elimdeki) nesneye yönlendiriyor. 15 dk sonraki 2.denemede aynı sonuçlandı... Varmak istediğiniz sonucu merak ettim... Şahsi kanaatim çubukların herkeste farklı çalışıp, herkesin kendi doğrularını kendi bulmasıdır. Ortak noktalar da elbette olacaktır ama bu yine bir standart oluşturmayabilir zira 10 kişideki ortak noktada 11.kişi farklı birşey sunabilir. Mesela ben kendimden başkasında (henüz) alüminyum çubuğun aynen gümüş çubuk gibi uzaktan tepki verdiğine rastlamadım... Herkese düşen çok antreman, çok çalışma ile çubuğun dilinin kendindeki lehçesini öğrenmeye çalışması ve bunu mutlaka kayır altına almasıdır.

Bahhalebah

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Çok afedersinizde bu işler öyle çakmağı koy tüpü koy çubuk bir ona bir buna dönerle herşey bitmiyor araziye dağa gidince herşey değişiyor arazide dağda yeri gelir senin gömdüğün yada koyduğun altını gümüşü görmez bile tamam çubuk her bir madeni ayrı ayrı tek tek sinyalini işaretini verir fakat bunlar tecrübeyle bilgiyle uzun yıllar gerektiren tecrübelerdir evde yaptığınız testlerle bir yere varamassınız önce boşluk bulmayı çubuk boşlukta ne yapıyor boşluğun başında ortasında sonunda ne yapıyor az ilerisinde ne yapıyor bu ne boşluğu bunları öğrenin ki madeni tespit etmek en kolayı bunları da öğrenmek için bir köprüye veya açılmış bir mezara falan gidin sizler için en faydalı sı boşluk ustası olmak başarılar dilerim

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Çok afedersinizde bu işler öyle çakmağı koy tüpü koy çubuk bir ona bir buna dönerle herşey bitmiyor araziye dağa gidince herşey değişiyor arazide dağda yeri gelir senin gömdüğün yada koyduğun altını gümüşü görmez bile tamam çubuk her bir madeni ayrı ayrı tek tek sinyalini işaretini verir fakat bunlar tecrübeyle bilgiyle uzun yıllar gerektiren tecrübelerdir evde yaptığınız testlerle bir yere varamassınız önce boşluk bulmayı çubuk boşlukta ne yapıyor boşluğun başında ortasında sonunda ne yapıyor az ilerisinde ne yapıyor bu ne boşluğu bunları öğrenin ki madeni tespit etmek en kolayı bunları da öğrenmek için bir köprüye veya açılmış bir mezara falan gidin sizler için en faydalı sı boşluk ustası olmak başarılar dilerim
Bak kardeşim elbette her çubuğun tepkisi farklı olduğu gibi onu tutanıda farklı önemli olan çubuğun hareketi ile sana ne anlatmak istediği.Birinci yaptığın testi şimdi tam tersten yap çubuklarının içe kapandığını göreceksin bi yap sonra yine konuşuruz inşallah

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yanlış alıntı olmuş kusura bakmayın Nasip34 kardeş sana yazmak istemiştim.

Nasip34

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Şu an başka yerdeyim. Sonucu yazarım inşaallah

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Az evvel söylediklerinizi test ettim ve ben de sonuçlar oldukça değişik oldu ; solumda 1.5 lt pet şişe ve sağımda çakmak vardı. Gümüş çubukları çıplak olarak tuttum ama bende durduğum yerde kaldırır kaldırmaz harekete geçmediğinden, çubuk harekete geçsin diye 3 adım geriden tam orta noktalarına yürüdüm. İlk adımdan itibaren ikisi de iki yana açılarak orta noktaya kadar böyle devam ettiler. Sonra sağ elde çakmak ile aynı testi yapınca yine ilk adımdan itibaren sağ taraftaki çakmağa yöneldiler. Değil orta noktası pet şişenin yakınında ve üzerinde dahi çakmağa yöneliyor. Bence doğru olan bu ki her 2 çakmak hem hava hem demir barındırarak sadece aradığım (sağ elimdeki) nesneye yönlendiriyor. 15 dk sonraki 2.denemede aynı sonuçlandı... Varmak istediğiniz sonucu merak ettim... Şahsi kanaatim çubukların herkeste farklı çalışıp, herkesin kendi doğrularını kendi bulmasıdır. Ortak noktalar da elbette olacaktır ama bu yine bir standart oluşturmayabilir zira 10 kişideki ortak noktada 11.kişi farklı birşey sunabilir. Mesela ben kendimden başkasında (henüz) alüminyum çubuğun aynen gümüş çubuk gibi uzaktan tepki verdiğine rastlamadım... Herkese düşen çok antreman, çok çalışma ile çubuğun dilinin kendindeki lehçesini öğrenmeye çalışması ve bunu mutlaka kayır altına almasıdır.
Değerli kardeşim; Birinci testinde çubukların iki yana açıldı doğurumu? Eğer öyleyse çubukların sana burada iki boşluğun olduğunu söylüyor ama birbirinden farklı iki boşluk diyor.ikinci testinde çakmağı eline aldıgın icin seni bu iki boşluktan içinde gaz olana götürüyor.Elindeki çakmaktan dolayı diyerini görmüyor.

meratan

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=15341]Xir71[/MENTION] Ustam inan evde testlerin hiç bir anlamı yok.Canlı örnek benim.Bak anlatayım evdeki bütün testlerde yüzde yüz başarı sağlıyordum.Örnek [MENTION=15329]Mirkut[/MENTION] ustanın balon testi ,damacana testi.Başka söyleyeyim boşluk bulmada bile ne kadar yanıldığımı [MENTION=16099]Aliömer[/MENTION] ustanın bir sözü ile anladım.şimdi boşlukla dolguyu yüzde yüz ayırt ediyorum.Şimdi ise [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] ustanın test alanını yaptım. 8 tane çukura metal ve mineraller yerleştirdim.Sonuç evdeki testlerdeki başarıdan eser yok tamamen hayal kırıklığı.Dün başarısızdım.Bugün sabahtan başladığım testlerde yine test alanında.Çubukların dilini anlamaya başladım.
Çubuk yön verirken hangi çubuk önce dönüyor.dönerken öbürü peşine ne zaman takılıyor.Madenin üzerine geldiği zaman diyelim gümüş işareti yaptı nasıl yapıyor.Diyelim gümüş olmayan bir şeyin üzerinde gümüş işareti yaptı.İnan ikisinin arasında çok ince farklar var hem yönlendirme yaparken hemde tam üzerinde.Bunun gibi bütün metal ve minerallerde aynı küçük ayrıntıları tek tek tespit etmek gerekli yoksa çok yanılırız.İnan dostum.Çubuk çarpı yapıyor diyelim.içerdeki üçgen büyükse başka bir şey.Dışardaki.üçgen büyükse başka birşey söylüyor.Çarpı yaptı diyelim sağ çubuk fazla yattıysa başka bir şey.Sol çubuk fazla yaptıysa başka birşey söylüyor.Bu hareketler herkese görede değişe bilir.Onun için bendekilerini anlatmıyacağım
Sonuç olarak arazide bir test alanı yapılacak tespit edeceğin metal ve mineralleri sen görmeden başka birisi yerleştirecek.sen ne zaman bunların sendeki hareketlerini öğrenip test alanında bulursan başarı elde etmişsin demektir.Zaten [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] ustanın çubukla eğitim konusu var takip etmekte fayda var
Saygılar

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=15341]Xir71[/MENTION] Ustam inan evde testlerin hiç bir anlamı yok.Canlı örnek benim.Bak anlatayım evdeki bütün testlerde yüzde yüz başarı sağlıyordum.Örnek [MENTION=15329]Mirkut[/MENTION] ustanın balon testi ,damacana testi.Başka söyleyeyim boşluk bulmada bile ne kadar yanıldığımı [MENTION=16099]Aliömer[/MENTION] ustanın bir sözü ile anladım.şimdi boşlukla dolguyu yüzde yüz ayırt ediyorum.Şimdi ise [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] ustanın test alanını yaptım. 8 tane çukura metal ve mineraller yerleştirdim.Sonuç evdeki testlerdeki başarıdan eser yok tamamen hayal kırıklığı.Dün başarısızdım.Bugün sabahtan başladığım testlerde yine test alanında.Çubukların dilini anlamaya başladım.
Çubuk yön verirken hangi çubuk önce dönüyor.dönerken öbürü peşine ne zaman takılıyor.Madenin üzerine geldiği zaman diyelim gümüş işareti yaptı nasıl yapıyor.Diyelim gümüş olmayan bir şeyin üzerinde gümüş işareti yaptı.İnan ikisinin arasında çok ince farklar var hem yönlendirme yaparken hemde tam üzerinde.Bunun gibi bütün metal ve minerallerde aynı küçük ayrıntıları tek tek tespit etmek gerekli yoksa çok yanılırız.İnan dostum.Çubuk çarpı yapıyor diyelim.içerdeki üçgen büyükse başka bir şey.Dışardaki.üçgen büyükse başka birşey söylüyor.Çarpı yaptı diyelim sağ çubuk fazla yattıysa başka bir şey.Sol çubuk fazla yaptıysa başka birşey söylüyor.Bu hareketler herkese görede değişe bilir.Onun için bendekilerini anlatmıyacağım
Sonuç olarak arazide bir test alanı yapılacak tespit edeceğin metal ve mineralleri sen görmeden başka birisi yerleştirecek.sen ne zaman bunların sendeki hareketlerini öğrenip test alanında bulursan başarı elde etmişsin demektir.Zaten [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] ustanın çubukla eğitim konusu var takip etmekte fayda var
Saygılar
Değerlikardeşim;Bu testleri arazide yaptım.Sonuçlar olumlu bu konuyu çubuk cinsleri için değil yaptıkları hareketleri doğru anlayabilmek açısından açtım.Mesela arazide mutlaka sağlam bir boşluğun vardır senin.Bu boşluğun 3mt ilerisine bir 1.5lt lik içi boş pet şişe gömüp yap zarar görmessin bi dene derim.Sonundada mineral ile igili testi yazacagım ama elinde araziden aldığın seni altın diye yanıltan mineral olması lazım

Nasip34

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Tersten gelmekten kastınız şu sanırım. Orta noktaya ilk önce kuzeyden güneye yürümüştüm, sonra güneyden kuzeye geldim. Sonuçlar aynı; çıplak çubukla 2 yana açılırken, elde çakmakla sadece çakmağa yön veriyor.

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Terstende geldin sanırım eğer öyleyse demekki ğümüş çubuk bu şekil tepki veriyor.Kardeşim elinde başka çubukta var ise onunlada yapmanı isteyeceğim eğer zahmet olmassa

Xir71

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yani ğümüş cubukların eller boş iken dediğim gibi iki birbirinden farklı boşluğun var diyor sana Şimdi arazidesin diyelim içi gazlı bir boşluk buldun 3mt ilerisine bi pet şişe göm ortalarına doğru yürü ellerin boşken çubuklerın yine iki yana açılacak eline çakmak aldın yine ortalarına yürü yine yine cubukların iki yana açılırsa oradan vaz geç ama çubukların bulduğun boşluğa yönelirse doğru yoldasın demektir.Bide iki yanına pet şişe koyup ortalarına doğru bi çakmaklı bi çakmaksız yürü bakalım ne olacak kardeşim

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
sizlere minik bir katkım olsun
çubuklar, mezar, mahsen vb hava boşluğunu, çubuğun uç kısım ile algılar iken
gümüş, bronz, vb metalleri ise tuttuğunuz sap kısmı ile alglar.

çubuk her daim çubuk olmalı, yani üzerinde farklı bir metal veya aksesuar, rulman olmamalı

çubukların, herkeste, aynı tepkiyi vermesini beklememelisiniz
selametle