ÇUBUKTA DEMİR , MİNERAL ELEME

hayalsaati

Bilgili Üye
Selamün Aleyküm.
Çubukta mineral ve değeersiz objeler herkesin malum sıkıntısı. Bir çok metod denendi tam bir başarı sağlanamadı. Denemeler evde yapılıp tamam denilidi ama araziye çıkılınca fiyasko. Bu yüzden masa başı , arazi görmemiş arkadaşlar lütfen yorum yapmasın.
Çubuk denemeleri arazidee ve 1 yıl öncesinde toprağa çeşitli derinliklere gömülmüş ve çeşitli metallerle yapılmıştır.
Konuyu açmakta tereddüt ettim. İki tel parçası için garibanın cebindeki paraya göz diken simsarların eline geçmesinden korkuyorum.
Para karşılığı hatta hatra bile çubuk yapmıyorum akla bir şey gelmesin.
Kısaca özetliyeyim. İlk çubuk bilgilerimi bu siteden almıştım vefa borcum var.
Ben pirinç rulmanlı plastik kundaklı çubuk kullandım. Siz başka çubuk kullanabilirsiniz. İNANIN PİRİNÇ BAKIR ALEMİNYUM hiç farkı yok. Sadece alan veya derinlik etkisi değişiyor tepkiler aynı.
Bir pulse 0-100 hz pulse osilatör kullanıyoruz. (İnternetten sipariş edin 12 tl.)
Resimleeyeceğim. İşaret parmağınızın boğumu büyüklüğünde. Kundağa sığıyor. Kundağın içine 20-30 sarımlık bir bobin ve kabloyla 9voltluk pil cebinize koyun. tek çubuk iş görür. Ben 2 adet yaptım.
Frekans ayarını 3-5 denemeyle tutturursunuz 4hz civarı. Kesinlikle demire gitmiyor boşluğu hiç görmüyor. frekansı değiştirerek sadece boşluğa gitmesini sağlaya bilirsiniz. Altta resimlerle açıklayayım.

Son düzenleme:

hayalsaati

Bilgili Üye
Bobini bir pipete sarıp çubuğun kundak içinde iki rulman arasına dönüşü engellemeyecek şekilde yerleştirdim. devreye bağlantıyı eski bilgisayarın soketli kablolarını kullandım. hiç lehim makinesi kullanmadım. Vcc artı uç GND eksi şase yani aynı zamanda bobinin bir ucu. OUT bobinin diğer ucu.
Googleye
NE555 Ayarlanabilir Pulse Kare Dalga Osilatör Modülü
yazın hemen çıkar. Ayar kısmından frekans ayarı yapılır.
He ben dijital göstergeli osilatör kullanırım sadece bobini kundağa koyarım cihaz cebimde olur derseniz o da olur. ben kundağın alt kısmından kabloyu cebimdeki 9 voltluk pile bağladım. pilin üzerine küçük bir açma kapama düğmesi ekledim. pil 1 yıl gider.
Bir daha konumuz sadece duvardaki veya dikey kaya boşluk çubuğu. yani giriş ,kapı, duvardaki kasa boşluk çubuğu.

Karabulut

Operatör
Şefim arazideki tecrübeleriniz nedir İş yaparmı

hayalsaati

Bilgili Üye
Ustam pulse cihazların değerli dediklerine gidiyor. aynı mantık. Zaten fikir bu cihazlardan geldi. Arazide 1kg paslı demir gömülü. pili bağlamadığımda ona gidiyor. pili bağlayınca hiç görmüyor. Bronz parayı heemen yakalııyor. frekansı yükkseeltiince suya koşuyor. değerli için cihazlar 4hz yani düşük frekans kullanıyor. Ben toprağa altın ve gümüş gömemedim. uzun zaman bekletmek lazım. açık havada altını yakalıyor ancak toprak altı tecrübemiz henüz yok.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Ustam pulse cihazların değerli dediklerine gidiyor. aynı mantık. Zaten fikir bu cihazlardan geldi. Arazide 1kg paslı demir gömülü. pili bağlamadığımda ona gidiyor. pili bağlayınca hiç görmüyor. Bronz parayı heemen yakalııyor. frekansı yükkseeltiince suya koşuyor. değerli için cihazlar 4hz yani düşük frekans kullanıyor. Ben toprağa altın ve gümüş gömemedim. uzun zaman bekletmek lazım. açık havada altını yakalıyor ancak toprak altı tecrübemiz henüz yok.
parça bağlantılarını ayrıntılı resimleyip atarsanız daha iyi olur bantla sardığınız yere kaç tur sardınız teli telin çapı ne olmalı bunlar etki eder diye düşünüyorum

hayalsaati

Bilgili Üye
Ustam modülü hiç bobinsiz kundağa koymak bile yeterli. 555 entegrenin ürettiği sinyal çubuğu etkiliyor. Amaç toprağa sinyal vermek değil. çubuğun yakaladığı değersiz sinyali bozmak yok etmek.
Bobin bilgisi: çubuk çapım 4mm olduğu için bobini 6mm lik bir plastik boruya sardım. bobin telini eski tv vardı içinden söktüm. kopmaması için ince tercih etmedim tek damarlı internet kablosu içindeki tel bile olur. 20 sipir (tur) yeterli. Devrenin GND ile OUT arasına bir led bağlayarak frekansin 4hz civarında olmasını ayarladım. lambanın saniyede 4 kez yanıp sönmesi.