Cümleten rastgele!!!

Kaşif1453

Yeni Üye
Ustalarım dededen kalma ekip dikmediğimiz tarlamızda makine denemesi yaparken bi bölge buldum su ana kadar yaklaşık 30 adet irili ufaklı çoğunluğu bizans arada osmanlı da olan sikkeler denk geldi hala da geliyor yanlız paralar çok ufak yorumlara göre paylaşabilirim bakır-bronz-bi iki de gümüş var bugün gittiğimde 3adet büyük ihtimal bronz yüzük buldum ve tabi küçük paralardan da makine başlığı büyük küçükleri kaçırıyor küçükle gidecem yakında inş bakalım arkası gelecek mi uzun lafın kısası bu bölge nedir ne değildir küp filan mı dağıldı anlayamadım yanlız hiç ""sarı kız""denk gelmedi fikri olan ustalarım varsa bilgilendire bilirse çok sevinirim CÜMLETEN RATGELE.

Şirvan

Operatör
1..3 mt çapinda çıkıyorsa küpten dağılmıştır. Geniş bir alandan çıkıyorsa yaşantı alanı olabilir. Tarla eskiden sürülmüş ise öküz ile görürlerdi traktörle sürülmüş ise dağılmış olabilir. Sen yine dolaşmaya devam et bakarsın güzzel bir parca bulursun

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu karışık paraları genelde Altında kutsal mekan mezar vs varsa olabilir bulunanlar genelde değersiz olur delikli para varmı aralarında . bir kaç görsel eklersen döneme bakar arkadaşlar iyi forumlar.

kraltaym

Aktif Üye
Resim atarsan tarihlendirebilirim

Kaşif1453

Yeni Üye
Şirvan mayhem kraltaym tarladan çıkan malzemeler ustalarım Ekli dosyayı görüntüle 166365Ekli dosyayı görüntüle 166366Ekli dosyayı görüntüle 166368 bunlar bazıları hepsi değil görüşleriniz nelerdir? Hepsi bi 2 dönümlük tarlada çıkıyor gecen gittiğimde tarla evinin önünde de çıkmaya basladı büyüklerimiz bu civar hakkında 200atlı çıkarmış eskiden bu tarladan tepeye diyorlar bi çok gevur mezarı olduğu söyleniyor. Üst taraflarında oralara gitmedim sizce ne yapmalıyım değerli görüşleriniz?

kraltaym

Aktif Üye
Bizans dönemi ederleri yok çünkü kondisyonları kötü

Byzantine Coins in the WildWinds DataBank, Indexed by Sear Byzantine Coins and Their Values Number

bu siteden bak aynısını bulmaya çalış

1. para verdiğim sitede 2327. veya 2430. olabilir arkasının resmi olmadığı için tam saptayamadım

yerleşim yeri olabilir yada bir savaş veya ufak küp varmış tarla sürülünce dağılmış olabilir @Kaşif1453

mezar olduğunu düşündüğün yerlerin fotosunuda yüklersen yardımcı oluruz

Son düzenleme:

Kaşif1453

Yeni Üye
Bölgeden verim alabilirmiyim ustam #sarı kız# denk gelir mi?