Cureyc

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Cüreyc, kendini ibâdete vermiş âbid bir kuldu. Bir manastıra çekilmiş orada ibadetle meşguldü. Derken bir gün annesi yanına geldi, o namaz kılıyordu.
"Ey Cüreyc! (Yanıma gel, seninle konuşacağım! Ben annenim)" diye seslendi. Cüreyc:
"Allahım! Annem ve namazım (hangisini tercih edeyim?" diye düşündü). Namazına devama karar verdi.
Annesi çağırmasını (her defasında üç kere olmak üzere) üç gün tekrarladı. (Cevap alamayınca) üçüncü çağırmanın sonunda:
"Allahım, kötü kadınların yüzünü göstermedikçe canını alma!" diye bedduada bulundu. Beni İsrail, aralarında Cüreyc ve onun ibadetini konuşuyorlardı. O diyarda güzelliğiyle herkesin dilinde olan zâniye bir kadın vardı.
"Dilerseniz ben onu fitneye atarım" dedi. Gidip Cüreyc'e sataştı. Ancak Cüreyc ona iltifat etmedi.
Kadın bir çobana gitti. Bu çoban Cüreyc'in manastırı(nın dibi)nde barınak bulmuş birisiydi. Kadın onunla zina yaptı ve hâmile kaldı. Çocuğu doğurunca:
"Bu çocuk Cüreyc'ten!" dedi. Halk (öfkeyle) gelip Cüreyc'i manastırından çıkarıp manastırı yıktılar, (hakaretler ettiler), kendisini de dövmeye başladılar, (linç edeceklerdi). Cüreyc onlara:
"Derdiniz ne?" diye sordu.
"Şu fahişe ile zina yaptın ve senden bir çocuk doğurdu!" dediler. Cüreyc:
"Çocuk nerede, (getirin bana?)" dedi. Halk çocuğu ona getirdi. Cüreyc:
"Bırakın beni, namazımı kılayım!" dedi. Bıraktılar ve namazını kıldı. Namazı bitince çocuğun yanına gitti, karnına dürttü ve:
"Ey çocuk! Baban kim?" diye sordu. Çocuk: "Falanca çoban!" dedi. Bunun üzerine halk Cüreyc'e gelip onu öpüp okşadı ve: "senin manastırını altından yapacağız!" dedi. Cüreyc ise:
"Hayır! Eskiden olduğu gibi kerpiçten yapın!" dedi. Onlar da yaptılar.

insan sidk uzere ALLAH a c.c kulluk ettigi zaman en agir fitnelerle bile karsilassa ALLAH azze ve celle insanin sidkiyla insani bu fitnelerden korur. Aynen peygamber efendimizin s.a.s hadiste gecen ifadesinde oldugu gibi. Kadin kendini cureyce arz etti fakat cureyc donup kadina bakmadi, yani cureyc sadik iltifat etmiyor saga sola.ALLAH a c.c sidk uzere olacagina dair birkere soz vermis, karsisina bu sozu bozacak kadinda ciksa cureyc saga sola bakmiyor RABB ine c.c yoneliyor.
RABB im azze ve celle bizleride sidk uzere kilsin. Amin

ÖMER HATTAB

Editör
Elinze sağlık Mirkut usta
ibret almak isteyene güzel bir örnek
bugünkü ebeveynine hizmetçi muamelesi yapan gençlerin kulakları çınlasın
annenin beddusını almanın sunuçları nekadarda ağır.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Haklisin hattab hocam. Yalniz birde yazida bakarsan cureyc birtek sinavla sinanmamis, bir sinavida yikilan evini altindan yapma teklifi, yine cureyc nefsine uymamis. Aslinda dikkat ettigim bir konuda cureyc e kadin kendisini sunacagini oradaki halka o topluluga soyledigi zaman halk hic mudahalede bulunmamis. Istiyorlarki cureyc te onlar gibi olsun. Ozamanda dahi muslumanlar goze carpiyormus ve kendileri onun gibi olamadigi icin onu iendilerine cevirmeye calisiyorlarmis.