Dava açılıp kaldırılan para

Kdemirbolat

Member
Selamlar benim bir arkadaşımda 1952 de tedavüle giren ''FINDIK TOPLAYAN KIZLAR'' adlı kağıt para bulunuyor ve bu kağıt para Türkiye cumhuriyetin de tek davalık olan para arkadaşımın iddiasına göre çok değerlenecek bir paraymış ve şu anda bile çok para ediyor muş ben pek inanamadım sizin bir bilginiz var mı?

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Senden duyduk ben hiç duymadım mübarek

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kdemirbolat bende duymadım fotosunu atsında bizde görelim ... en azından görmüş oluruz .... bu arada parayı sana üflemesinde gaza gelme ...kekleme sistemine benziyor senin arkadaşının anlatımı ....

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
güzelmiş .. bu para niçin davalık olmuştur diye baktığımda ... fındık toplayanlar .. 1 cisi çalışmıyorlar kaytarıyolar ... 2 cisi topladığı fındığı kendileri yoyolar ...kötü örnek teşkil ettiği için davalık olmuştur ....parayada dava açmışsak helal olsun bize ...

Pscyhe

Engellendi
Boyle bi para oldugunu duymustum ama davalik ve ederi hakkinda bilgim yok.konu hakkinda daha cok bilgi lazim

OttomanPower

Yeni Üye
Bu para ana habere de çıkmıştı burada fındık toplayanlardan biri rahatsız olduğu için resminin basılmasından dava açıyor ve davayı kazanıyor.Eğer elindeki para kalpazan işi değilse iyi para eder zaten o dönem 5 liralara baktığımızda iki farklı basım para görülür.Basit bir araştırma ile ulaşabilirsin bu bilgilere.Ancak orjinalliğini bir koleksyonere onaylat.

OttomanPower

Yeni Üye
Yıl 1957. Bahar aylarında 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ilginç bir dava başlıyor. Konuyu ilginç yapan şey ise dava edilenin 5 liralık bir banknot olması. İskender Enç (sanırsam gazetede yanlış basılmış) ve Cengiz Okaygün adlı iki avukat kullanımda olan 5 liralık banknotların piyasadan kaldırılması talebiyle 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bir dava açıyorlar.
Önce davalı olan 5 Liralık banknotun hayat hikâyesini öğrenelim.
TCMB’nin 5. Emisyon, 1. tertip olarak10 Ekim 1952 yılında tedavüle çıkardığı 5 lira İngiltere’de bastırıldı. 8 Ocak 1968’de tedavülden kaldırıldı. Kıymetini tamamen kaybettiği tarih ise 9 Ocak 1978. Üzerindeki imzalar Osman Nuri Göver, Reşat Aksan ve Kamil Kıbrızlı’ya ait. 68×150 mm. ebadında olan 5 liranın ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ise “Fındık toplayan köylü kızları” resmi mevcuttur. Bu resimde aslında 4 kız vardır. Ama en sağdaki kız resimden çıkarılmıştır.
Şimdi de dava konusunu öğrenelim.
5 liralık banknotların arka yüzünde bulunan “Fındık toplayan köylü kızları” adlı resimde bulunan bir kız vekilleri aracılığı resminin elden ele dolaştığını ve bu suretle şahsi hakkına tecavüze edildiğini iddia ederek mahkemenin alacağı kararla buna mani olmasını istiyor. 15. Asliye Hukuk Mahkemesi devam eden duruşmalar sonucunda bu davanın hukuki değil ticari bir dava olduğunu belirterek, davanın Ticaret Mahkemesi’nce görülmesine karar veriyor. Avukatlar da bu davayı Ticaret Mahkemesi’nde takibe başlıyorlar.
Olay bu! Mahkemenin sonucunun ne olduğu bilgisine şimdilik ulaşamadım. Ancak dava edilen 5 lira, davanın açıldığı 1957’den beri 11 yıl daha tedavülde kaldığına göre davanın sonuçsuz kaldığı yorumuna varabiliriz. Belki tazminat ödendi. Bunu da şimdilik bilmiyoruz. Ancak geçen ay yayınlanan haberlere göre bu resimdeki kızlardan biri olan Fatma Ateş 72 yaşındayken Haziran 2010’da vefat etmiş. Yakınları Ateş’in ölmeden önce aşağıdaki sözleri sarfettiğini söylemiş.
“Fındık toplarken çekilen ve beş liranın arkasında konulan fotoğraf beni çok gururlandırmıştı. Hiçbir şey talep etmememe rağmen o zaman bana telif ödemişlerdi.”
Resimde bulunan diğer kızların kim olduğu bilgisini de ulaşamadım.
Eğer onları tanıyan, ismini bilen ve de bu dava ile ilgili bilgisi olan varsa, katkılarından dolayı memnun kalacağımı bildiririm.
Kaynaklar:
TCMB
Milliyet gazete arşivleri

hikayeside bu umarım yardımcı olmuştur.Değerine gelince bir çok sitede 5000 tl gibi bir fiyat istemişler yalnız altını çizerek söylüyorum mutlaka bir koleksyonere ORJİNALLİĞİNİ ONAYLAT.Saygılar.

Son düzenleme:

Kdemirbolat

Member
Çok teşekkür ederim değerli bilgilerin için bu arada parayı bizzat gördüm bu kadar yüksek bir meblağ olacağını düşünmemiştim Orijinalliğinden bir şüphem yok çünkü babasından kalmaymış umarım ilerde dahada değerlenir çünkü benim çok hoşuma giden bir para oldu.

OttomanPower

Yeni Üye
Kdemirbolat kardeşim sen yinede bir koleksyonere sor ne olur ne olmaz dünyanın binbir türlü hali var.Selametle.