Define arama izni ve verilecek ikramiye.

Mustafa_01

Yeni Üye
Arkadaşlar sizlere sorum olucak netten dedektör alsam bzm ormanda felan arazide arama yapsam bunun yasağı yok dimi öyle duydum bide sizlere sorem dedim dedektör ile arama yapıcam sadece bulursam eger devlet %50 sini veriyormş zaten ?

Mustafa_01

Yeni Üye
Define arama izni iceri gir

Arkadaşlar sizlere sorum olucak netten dedektör alsam bzm ormanda felan arazide arama yapsam bunun yasağı yok dimi öyle duydum bide sizlere sorem dedim dedektör ile arama yapıcam sadece bulursam eger devlet %50 sini veriyormş zaten ?

timur964

konularim
kendi arazinde mesayi saatlerinde bir nebze devlet arazisi ormanı yasak kazı izinli olursa 100 metre kare içinde mezar heykel harici olursa masraflar sana ait % 50 alırsın mezar heykel vs kultur varlığı çıkarsa devlet el koyar

Mustafa_01

Yeni Üye
nasl yani ustam kendi arazimda bşy yoktur ormanda veya arazide arama yapıcam köyde duruyorm her yer orman burda izinmi almam lazm dedektör ile arama yapmak icin

CANADALI

Aktif Üye

Kendi arazinde olsa arama yapsan olaki ihbar oldu jandarma geldi karakola gitme olayı olur.
Duruma göre ihbar olayı için jandarma savcıya topu atar.ordanda mahkeme ve serbest kalırsın ama
mahkeme devam eder.Kendi arazin için diyorum dikkat et.Diğer yerleri ne sen sor ne de biz yazalım.
Kazı olayı dahada çetrefilli.Helede kazıda mal yakalanırsa ayıkla pirincin taşını.:16:
Çaktırmadan kimseye sezdirmeden ara göstere göstere millete böbürlenerek dedektör aldım.
Paranın dibine vurucaz dersen ihbar kaçınılmaz.Sağolsun bizim millet eşinin dostunun akrabasını köylüsünün
ileri gitmesini istemez .tabiir cazise moku ile oynasın dursun der.:apologetic:
İşte vebal almamak adına işin doğrusunu yazdık.gerisi okuyana kalsın.Kolay gelsin…
Yoksa yaz burdan aramak serbest gez diye.okuyan gezsin paketlensin sonrada bol bol beddua etsin.:ambivalence:
oda doğru yol göstermeyene yol su elektirk olarak geri dönsün olacak iş değil yani..

Mustafa_01

Yeni Üye
Anladm cok doğru yorum yapmssn ustam bi görseler direk ihbar ederler bu defilecilige bi çözüm gelmeli aramak kazmak selbelst olucak ama devlete satıcaksn kacak satarsan mesela yine hapis cezası ama devlete satarsn %50 sini vericek okudum şmdi baya zahmetli izin alınıcak ekip gelicek OOO daha bulmadkki ne ekibi

ÖMER HATTAB

Editör
[h=2]Resmi Kazı Prosedürü[/h]
- Define aramak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği’nin (.: Teftiş Kurulu Başkanlığı - T.C. Kultur ve Turizm Bakanlığı :.) 7. maddesinde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederler.
Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskûn, gayrimeskûn, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Madde7:
a)Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,

b)Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,

c)Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,

d)Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı,
eklenir.

- Türkiye genelinde define aramak için izin almak mümkün müdür?
Türkiye genelinde define arama izni verilemez. Define aranacak yer 100 m2yi geçemez.

- Define aramak istediğim arazinin mülkiyeti bana ait değil ne yapmalıyım?
Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısının alınması gerekmektedir.

- Define aramak istediğim arazinin birden çok sahibi var ne yapmalıyım?
Tüm hissedarlardan noterden tasdikli muvafakatname alınması gerekmektedir.

- Define araması için Kültür ve Turizm Bakanlığı maddi destek ve ekipman sağlar mı?
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Define Arama Ruhsatı sahiplerine maddi destek ve ekipman sağlanmamaktadır.

- Define Arama Ruhsatı sahibinin maddi sorumlulukları var mıdır?
Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye, Gümrük ve İçişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.
Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanın harcırahı önceden yukarıda belirtilen harcamalar arama başlamadan önce arayıcı tarafından bir devlet bankasına müze müdürlüğü adına yatırılır.

- Define arama kazısı sonucunda bulduğum defineden ne kadar pay alırım?

Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa, %40'ı arayıcıya, %10'u ise mülk sahibine verilir.

- Ülkemizde son 5 yılda kaç tane ruhsatlı define kazısı yapıldı?
Kultur Varlığı Kacakcılığına İlişkin İstatistiki Veriler

- Yapılan define kazıları sonucunda define bulundu mu?
Yapılan izinli define kazıları bünyesinde herhangi bir buluntuya rastlanmamıştır.

- Tarihi eser buldum ne yapmalıyım?
Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.
Kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili olarak bildirim yükümlülüğüne mazereti olmaksızın ve bilerek aykırı hareket eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bildirimi yapılmamış olan kültür ve tabiat varlığını satışa arz eden, satan, veren, satın alan, kabul eden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

- Bulduğum tarihi eseri müzeye ***ürsem para alır mıyım?
Korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığını, müzeye alınacaklarla alınmayacakları tespit etmek ve müzelere alınmasına karar verilmesi durumunda kıymetini belirlemek için müze uzmanları tarafından “ Değerlendirme ve Kıymet Takdir Komisyonu” oluşturulur. Müzelere alınması uygun görülen eser için komisyonca belirlenen maddi bedel eseri getiren şahsa ödenir.

- Dededen kalma ata yadigârı silahım (halı, kilim, madalyon, kap-kacak vs.) var. Ne Yapmalıyım?
En yakın Müze Müdürlüğüne gidilerek ata yadigârı objenin korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığı yönünde bir incelemenin yaptırılması gereklidir.

- İnternette eser satışı yapabilir miyim?
Korunması gerekli etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları için Müze Müdürlüklerince “Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi” düzenlenerek sahibine iade edilir
Bu belge sahipleri tarafından esere ilişkin alım-satım ve el değiştirme işlemleri mahalline en yakın müze müdürlüğünde yapılır, yeni durum belgenin verildiği müzeye yazılı beyan edilir. Yasa dışı yollarla başkasına devredilmesi, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır.

- Yurtdışından eser getirmek serbest midir?

Yurtdışından ülkemize eser getirmek serbesttir. Ancak, ülkemiz kökenli olmamakla birlikte bir başka ülkenin korunması gerekli kültür varlıklarından olabileceği ve taraf olunan uluslararası sözleşmeler gereği köken ülkeye iadesi gerekebileceğinden getirilen eserlerin gümrükte beyan edilmesi gerekmektedir.

- Yurt dışına kaçırılan eserler nasıl tespit ediliyor?
Yurt dışında bulunan ülkemiz kökenli kültür varlıklarının tespit edilmesi, yurt dışındaki müzeler ile sanat ticaretiyle uğraşan kurum ve kuruluşların WEB sayfalarının, yayınlarının incelenmesi, bazı durumlarda yerinde inceleme yapılması, akademik yayınların taranması ve bu konuyla ilgili Bakanlığımıza iletilen ihbarların değerlendirilmesi suretiyle yapılmaktadır.

- Yurt dışına kaçırılmış kaç tane eserimiz var?
Yabancı müze depolarının ve bazı özel koleksiyonların erişilebilir olmaması nedeniyle Türkiye’den kaçırılan kültür varlıklarına ilişkin net bir sayısal değerlendirme yapılması mümkün olamamaktadır.

Mustafa_01

Yeni Üye
Baya zahmetli işmiş bu nasıl 100m2 geçemez daha nerde olduğunu bilmiyoruzki belki sadece tek para bulucam sikke hemen küp bulunmaz ki onu her gün dağ dağ gezip Arıcan anca ozaman nasipse bulurs. Çok saçma deilmi ?

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Baya zahmetli işmiş bu nasıl 100m2 geçemez daha nerde olduğunu bilmiyoruzki belki sadece tek para bulucam sikke hemen küp bulunmaz ki onu her gün dağ dağ gezip Arıcan anca ozaman nasipse bulurs. Çok saçma deilmi ?
hedef 2023 inşallah ondan önce yasa çıkması zor

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
daha dün ankara muze mudurlugu ıle gorştüm türkıye geneli dedektör ıle arastırma yapmak malesef yasak kazı zaten resmi kazı ıcın ön arastırma yapmak yasak soylenen yakalanırsan sıkıntı yakalanmadan on arastırma yapabılırsın ama yasak ıstedıgın cevap oldumu :244:

Mustafa_01

Yeni Üye
Evet oldu ustam teşekkür ettim sogudum resmen dedektor almam Berki bu ne böle yakanrsam bam bam :D sadece arama yapıcam da yasakmış iste yakalanma ihtimali yüksek