Define için minimum sınır

vodach

Yeni Üye
Dostlar selamlar. Define için resmi sınırın 100m2 olduğunu biliyorum. Peki minimum bir sınır söz konusu mu? Çıksam bahçeme 5 cm sonra bir şey bulsam o da mı defineden sayılacak?

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
100 m2 içindeki derinlik sınırından bahsediyorsanız eğer, 5 cm si de bir 5 m si de..
Yuzeydekilere karışmıyoruz, derindekilere bakarız gibi bir anlayış hiçbir yerde bulamazsınız.
Sonuçta devletle iş birliği yapıp resmi makamlarla işinizi yürütüyorsunuz.

vodach

Yeni Üye
100 m2 içindeki derinlik sınırından bahsediyorsanız eğer, 5 cm si de bir 5 m si de..
Yuzeydekilere karışmıyoruz, derindekilere bakarız gibi bir anlayış hiçbir yerde bulamazsınız.
Sonuçta devletle iş birliği yapıp resmi makamlarla işinizi yürütüyorsunuz.
Peki hocam bir şey sormak istiyorum. Görüyorum grupta millet bir sürü sikke falan bulmuş. Resmi kazılarla mı bulmuşlar bunu? Öyle değilse nasıl bu kadar rahat paylaşım yapabiliyorlar burada?

vodach

Yeni Üye
Ya da bu paraları bulduktan sonra ne yapıyorlar?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bulmakta sıkıntı yok. Sıkıntı bulduklarını müzeye değilde başka yerlere verirsen ozaman olur

vodach

Yeni Üye
Hah tamamdır. Yani ben gidip dedektörüm ile birlikte kazı yapıp define bulabilirim. Daha sonra da müzeye vermem gerekiyor, vermezsem sıkıntı. Yeniyim de biraz ufka ihtiyacım var :)

samizel

Aktif Üye
Hah tamamdır. Yani ben gidip dedektörüm ile birlikte kazı yapıp define bulabilirim. Daha sonra da müzeye vermem gerekiyor, vermezsem sıkıntı. Yeniyim de biraz ufka ihtiyacım var :)
Kazı yaparken jandarmaya denk gelirsen direk hapishane bunuda unutma ?

Peki hocam bir şey sormak istiyorum. Görüyorum grupta millet bir sürü sikke falan bulmuş. Resmi kazılarla mı bulmuşlar bunu? Öyle değilse nasıl bu kadar rahat paylaşım yapabiliyorlar burada?

Sen arkeolog musun? Mahkemeye verecek en güzel delil isyorsan, onuda müzeler ve müzelerle ilişki kuranlar üzerinden araştır

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Kendinize 1 saat vakit ayirip , 2863 no'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununu okuyunuz. Aklınızda hiçbir soru kalmayacak ışıl ışıl olacaksınız.

Tastan

Editör
Kendi araziniz yada bölgeniz dahi olsa mesele tarih ve eserse izinsiz çalışma yapamazsınız arastırın ögrenin emin olun ozaman gerekli şartları yerine getirir arzunuza ulaşırsınız