Defineyi Kim Bulacak....? Bilinmeyen Asıl Gerçek Nedir...?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamün Aleyküm,

Kardaşlarım, bu konuyu yazmama sebep, "işaretlerin kırılması" ile alakalı, @Smokin ustamızın konusunda geçen yorumlardı.

Var olan işaret neden kırılır..?
işareti kıranların haleti ruhiyeleri, karakterleri, ahlakları vs. nasıldır..?

İşaretleri kıran ve bozanların hepsi;
BENCİL-EGOİST-CAHİL-SADECE KENDİSİNİ DÜŞÜNEN ve
RIZIK NEDİR bilmeyen insanlardır. En büyük HASEDCİLERDİR.
Rızık nedir bilmediklerinden böyle davranıyorlar.
ispitçiler; bunların yanında YUNMUŞ-YIKANMIŞTIR.

Kardaşlarım..! Defineyi kim bulacak? Kim bulur?
Bunu hepimizin bilmesi gerekir:
O define kime RIZIK olarak yazıldıysa o bulacaktır o defineyi.

Biz, bize yazılıp yazılmadığını bilmediğimiz için, sebeplerine sarılıyoruz.
Çünkü bilmiyoruz kime yazılmış, arıyoruz, arıyoruz.
Ve biliyoruz ki aramakla bulunmaz,Amma BULANLAR; ARAYANLARDIR.

Bu söylediklerimin delili var mı?
Var, hemde en büyük delilden yani Kuran-ı Kerimden.
Hemi de bire-bir, hemi de aşikarane, yani açık açık yüce kitabımızda Rabbimiz cc beyan etmiş.

Vakti olan tamamını linkten okusun, vakti dar olan aşağıdaki özeti okusun.
Meramımın ne olduğu anlaşılacaktır inşallah:

İspitçilere kızıp duruyoruz.
Asıl ispitçi ve HASEDCİLER; işaretleri kıranlardır.
Niye kırılıyor İşaretler...?
Bizden başkası görmesin, uğraşmasın, almasın diye...
Sanki çözecekler,
Sanki basit işler bu işler.

HZ. MUSA VE HZ. HIZIR KISSASI

Konunun tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

Kurda tekrar edilen Hz. Musa ve Hz. Hızır hadisesi nedir? | Sorularla İslamiyet

........
Kasaba halkının Hz. Musa ve Hz. Hızır’ı konuklamaktan kaçınmaları:

"(Yine) Böylece ikisi yola koyuldu. Nihayet bir kasabaya gelip yemek istediler, fakat (kasaba halkı) onları konuklamaktan kaçındı. Onda (kasabada) yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar buldular, hemen onu inşa etti. (Musa) Dedi ki: 'Eğer isteseydin gerçekten buna karşılık bir ücret alabilirdin.'" (Kehf, 18/77)

Yollarına devam eden Hz. Musa ve Hz. Hızır, girdikleri kasabada güzellikle karşılanmamışlardır.
Bu karşılamadan yaptıkları yolculuğun çok zorlu bir yolculuk olduğu anlaşılmaktadır.
Çünkü kasaba halkı onları konuklamaktan, hatta onlara yemek vermekten dahi kaçınmıştır.

Bu ayette Allah, doğruyu ve faydalı ilmi bulmak için her türlü zorluğa talip olunmasının makbuliyetine işaret etmektedir. Hz. Musa da Hz. Hızır ile birlikte olabilmek, onun ilminden istifade edebilmek ve öğütlerinden faydalanabilmek için her türlü zorluğa razıdır. Bu tüm inananlar için de bir öğüt niteliğindedir. Müslümanlar da benzer bir durumla karşılaştıklarında aynı kararlılığı ve güzel ahlakı göstermelidirler.

Ayette ayrıca Hz. Hızır'ın son derece yetenekli, maharetli ve süratli bir kimse olduğuna işaret edilmektedir. Bu, hem daha önce gemiyi içindekilere hiç sezdirmeden tahrip edebilmesinden, hem de duvarı inşa ederken yaptığı işin hızından ve dayanıklılığından anlaşılmaktadır. Allah ayetinde "hemen onu inşa etti" diye bildirerek bu hıza ve tecrübeye işaret etmiştir. Ayrıca Hz. Hızır, gemiyi delerken de çok büyük bir hüner göstermiştir. Gemiyi tahrip etmemiş, sadece birkaç küçük hasarla, karşı tarafın beğenmeyeceği bir hale getirmiştir. Buradan Hz. Hızır'ın duvarın ve geminin yapıldığı malzemeye tam bir hakimiyeti olduğu anlaşılmaktadır.

Hz. Hızır’ın öksüz çocuklara ait olan duvarı inşa etmesinin hikmeti:
"Duvar ise, şehirde iki öksüz çocuğundu, altında onlara ait bir define vardı; babaları salih biriydi. Rabbin diledi ki, onlar erginlik çağına erişsinler ve kendi definelerini çıkarsınlar; (bu,) Rabbinden bir rahmettir. Bunları ben, kendi işim (özel görüşüm) olarak yapmadım. İşte, senin sabır göstermeye güç yetiremediğin şeylerin yorumu."(Kehf, 18/82)

Hz. Hızır İslam ahlakının bir gereği olarak yetim çocukların geleceğini düşünmekte ve onlar için çok önemli bir yatırım yapmaktadır. Eğer Hz. Hızır duvarı tamir etmeseydi, duvar yıkılıp yetim çocukların babalarına ait hazine ortaya çıkacak, çocukların malları da zalim kimseler tarafından yağmalanacaktı. İşte bu nedenle Hz. Hızır hazine için, çocuklar ergenliğe erişinceye kadar korunup, gizlenebilecek sağlam bir yer yapmış, onların gelecekleri için önemli bir tedbir almıştır.

Ayette ayrıca Hz. Hızır'ın "Bunları ben, kendi işim (özel görüşüm) olarak yapmadım" dediğine dikkat çekilmektedir. Bu, daha önce de vurguladığımız gibi, her şeyi yapanın Allah olduğunu, her şeyin kaderde olup bittiğini bildiğini gösteren bir konuşmadır. Hz. Hızır hiçbir kararı kendi dilemesiyle yapmadığını en güzel şekilde ifade etmektedir.

Son düzenleme:

The Thing

C*
Süper Moderatör
İşaretleri kıran, tarihi talan eden gerçek defineci değildir, bizden değildir.

kabakburgiba

Operatör
her defasında suçlanmaktam bıktık artık.basında dahil,para babalarının uşakları da dahil,herkez saldırıyor.arkeologlar saldırıyor.hep suçlu defineciler.akıllı hiçbir defineci işaret kırmaz.bir olay anlatayım.gerçek bi olay. bi ağbimiz bankadan para çekiyor,parayıda çeketinin iç cebine koyuyor.tam o sırada da öğle ezanı okunuyor.aceleyle hemen apdes almaya başlıyor.ceketinide şadırvana asıyor.tabiki bunu birileri takip ediyor. o kişide hemen gelip ceketini onun üstüne asıyor.ondan önce abdes alıp 2 ceketi birden alıp vınnnnnn.neyse kamera takipleri falan,alan kişinin eşkali belirleniyor.tutuklanıp doğru hakimin karşısına.tabiki parası çalınan ağbimizde orda.hakim soruyor amca bu adammı senin ceketini aldı. diyor.tabiki kızgın bi şekilde evet hakimbey bu hırsız benim hem ceketimi hemde paramı çaldı diyor.varmı buraya kadar yanlış bi r şey.yok değil mi. sizce burda kim haklı. cevap ???????? Ceketi alan adam (hırsız) hemen el kaldırıyor,söz hakkı istiyor. el kaldırdınız buyrun diyor hakim. hakim bey ben bu şahıstan şikayetçiyim bana HIRSIZ dedi diyor.köylüm nerden bilsin.çalan hırsız olur değilmi.bende olsam hırsız derim.peki otur diyor hakim.yazmalar,çizmeler den sonra,mahkeme sonunda zavallı adam HIRSIZ dedi diye ceza alıyor.neymiş efendim ona hırsız değil.MUSLUKÇU denecekmiş.adam kahrından öldü gitti. kıssadan hisse. şimdi kim defineci,kim yok edici.kim ispiyoncu,haset,bencil.paylaşmasını bilmeyen,hep benim olsun diyen, 3 kuruşa işaretleri kıran.keşke definecileri suçlayanlara böyle cezalar verilebilse :zuhaha:

Smokin

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25
Ağzına sağlık ustam
Insanları anlamak mümkün değil. Ve şunu da bilmedikleri aşikar. ALLAH cc ilmi isteyene malıda dileginine verir.
Merdiven olan yerin dışında kaplumbağa ve balık olan bir noktaya daha gittik. Aynı şekilde 2 kaplumbağa da kırılmıştı. Özellikle başları tamamen kırılmıştı.
Alanı incelerken balyoz sesi duydum. Balığa doğru giderken , baliğin malzemesinin alındığı belliydi . Balığın mali nerde olur diye güzel bir sunum yapacaktım. Ama maalesef yapamadım. Sesin geldiği yere gittim yaklaşık 6 abimiz bir kaya ya işlem yapıyordu. Gittim uyardım. Abi sesler geliyor dikkat edin. 200 metre aşağı da piknik yapılıyor diye tembihledim . Oturduk konuştuk. Biraz fikir alışverişinde bulunduk .
Yanı demem o ki böyle olmak varken neden birbirimizin yoluna taş koyuyoruz ?

sepetkaya

Editör
BulursamKader25 ustam Allah senden razı olsun, sen paylasmaasan ben bu hadiseyi unutmuştum, daha unuttuğumuz bir çok şey var. Sen bunu hatirlamama vesile oldun.. zorda kalanlara vede yetim lere rabbim hızırını eksik etmesin inşallah..

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
BulursamKader25 ustam emeğine sağlık oturup uzun uzadıya yazmışsın
zaman zaman konularda kırılan işaret vb. gördümmü kızıp sitem ediyorum yorum da yapmıyorum
bazen de la havle çekip boyun büküp görmezden gelip geçiyorum
şu kural hepimizin kulağına küpe olmalıdır;
bu gün işaret kıran, yarın seni de kırar !
her ne sebeple olursa olsun işaret kıranlarla iş yapmamak lazım, ortamlarda teşhir etmek lazım
hasılı kelam uzak durmak lazım
selametle