• Sorularınız için KAYIT olmalısınız.

Değeri

hamidiye

Yeni Üye
Arkadaşlar kanuna göre tesadüfen bulunan defineyi devlet parasını ödeyerek alıyor resmi kazıda da belli ürünlerin ödemesini yapıyor genelde müzenin verdiği para beğenilmiyor ama bakıyorum genelde altın olmayan ürünler heykel,metal vs veriliyor diyelim ki 100 kilo altın sikke para buldunuz dönemi farketmez devlet bunu gram kilo olarak mı ödeme yapıyor yoksa altın olsa bile tarihi değer üzerinden mi ödeme yapıyor? Mesela tarihi eseri gram cinsinden az olma durumu var mı? Bir de devlet yarısını ödüyor demi bulunan malın..şimdiden teşekkür ediyorum

deli firat

DOĞACI
Hayden hayırlısı kardeşim anlamadığım bir soal bilenler yazar inşallah

_Mithra_

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar kanuna göre tesadüfen bulunan defineyi devlet parasını ödeyerek alıyor resmi kazıda da belli ürünlerin ödemesini yapıyor genelde müzenin verdiği para beğenilmiyor ama bakıyorum genelde altın olmayan ürünler heykel,metal vs veriliyor diyelim ki 100 kilo altın sikke para buldunuz dönemi farketmez devlet bunu gram kilo olarak mı ödeme yapıyor yoksa altın olsa bile tarihi değer üzerinden mi ödeme yapıyor? Mesela tarihi eseri gram cinsinden az olma durumu var mı? Bir de devlet yarısını ödüyor demi bulunan malın..şimdiden teşekkür ediyorum
tesadüfen de bulunsa resmi kazıda da çıksa "tarihi eser" değeri taşıyan her şeyi devlet alır herhangi bir ödeme de yapmaz

tesadüfen bulunan ve "tarihi eser" değeri taşımayan sikke veya paralar normalde size ait olur
satmaya falan çalıştığınızda dedemden kaldı dersiniz sorun olmaz

fakat ben bunu şöyle ya da böyle buldum diye kendinizi ihbar ederseniz elinizden alırlar
kamu arazisinde bulduysanız %50, şahıs arazisinde bulduysanız %40 alırsınız

not: tarihi eser değeri taşımayan sikke veya paralar son 6 osmanlı padişahı devrine ait olanlardır
daha öncesi dönemlere ait olanlar "tarihi eser" kapsamına girer

kazama

??? ?????? ?????...
Süper Moderatör
Resmiyette ojenin kimyasal bileşeni yani (altın , gümüş , bronz vs ) gibi bileşiğinden ziyade tarihi değerleri doğrultusunda hareket ediliyor. Tabi aşama aşama sıra şeklinde devam ediyor .
Öncelik tarihi fiziksel özelliği ve yaşı .

Son düzenleme:

hamidiye

Yeni Üye
Peki bulunan malı istediğimiz ilde ki müzeye verebilir miyiz? İlla bulunan ilde ki müze mi olacak