• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Değerli fikirleriniz nelerdir ?

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Selamun Aleyküm değerli ustalarım. Bu alan çok eski bir ermeni yerleşkesi. İlk iki resim deki kaya bana işlenmiş gibi geldi ama ne olduğunu çözemedim. 3. resim yerleşkenin dereye bakan uçurum tarafında kalan küçük bir mağara. Mağaraya giriş biraz dar içeri girildiğinde iki oda varmış gibi görünüyor. sağ tarafımda kalan alanın uçurum tarafında içeriye ışık giren küçük bir aralık bulunuyor. Solatarafımda isebir miktar toprak bulunuyor ve toprağın altında oynak bir kapak mevcut. Altının boş olduğu kesin ama alan dar, malzeme tam olmadığından ve tehlikeli olacağını düşündüğümüzden açamadık. İçerisinin resimlerini çekmek aklıma geldi ama nedense çekmedim ve sonrasında pişman oldum. Mağaranın aşağısında başka bir mağara kilisesi varmış ve jandarma tarafından kapattırılmış. Orayıda görmek nasip olmadı. Bu yerleşkenin arkası yani mağara tarafı dere ve dere tarafı uçurum. 4. ve 5. resimler derenin karşısını göstermektedir. Burası hakkında ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
kale varmı yakında diye sorsam ustam güzel yer rampa fazla gideri yok bunlar roma veya bizans yapısı gibi çok ağır işçilik ister çok toprak birikmiş cihazla bak nasip içerlerde bi,şey kalmışsa bulursun kullanım amaçlı gibi gözüküyor ama bu tip oda mezarlarda var iç resimleri olsa bunu anlardık

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
mucit ustam 1km etrafında kale 2km mesafede de manastır mevcut. Zaman olmadığ için oraları sonraya bıraktık.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
BulursamKader25, Kafkaslı, Sedegor, toyalp, Turko ve diğer ustalar. Bu konuda fikirleriniz nelerdir.
Kardasim,
İsimlerin onune kivrik a dedigimiz isareti koymazsan kimseye bildirim gitmez. Soyle yazmalisin:
[MENTION=12713]Turko[/MENTION] [MENTION=12347]dadas_25[/MENTION] [MENTION=3557]Sedegor[/MENTION]
[MENTION=11453]Kafkaslı[/MENTION]

Son resimde 2 kafa var. Bunlar figur olarak okuze mi benziyor. Arkasi var mi? Sadece kafa mi var?

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
Selamun aleykum üstad gördüğüm kadarı ile 4 ve 5. resimlerdeki karşı taraf tamamen kapatma. Mezar değildir diye düşünüyorum. Yaşam alanı olabilir. Benzer bir kaç bölgeyi görme şansım oldu. Ustam bu tür yerlerde çürümelere sonradan boşluklara kayalarda oluşan kayma sebebi ile bastığın her taşa çok dikkat etmelisin. Makine ile gezmende fayda var diye düşünüyorum. Gizli odalar da olabilir ama tuzak vardır. Kilise mahzen vb. bölmeleri olabilir. Lakin sen önce bir gir bu arada X ile işaretlediğim yerler giriş olabilir ama dediğim gibi çok zorlama üzerine yıkılabilir Allah korusun. Burada hangi taşı çeksen zaten içeridesin bir nevi kamuflaj gibi bir şey. Rabbim hakkında hayırlısını nasip etsin İnşaEllah. Selametle.

kbGdWm.jpg

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Kardasim,
İsimlerin onune kivrik a dedigimiz isareti koymazsan kimseye bildirim gitmez. Soyle yazmalisin:
@Turko @dadas_25 @Sedegor
@Kafkaslı

Son resimde 2 kafa var. Bunlar figur olarak okuze mi benziyor. Arkasi var mi? Sadece kafa mi var?
Ustam o kafaları ben göremedim. Benim orada gördüğüm ağzı açılmış 3 oda gibi birşey ve sol alttakinin içinde görünen küçük bir boşluk. Bu odalar ne için yapılmış olabilir. Kullanım amaçlı olabilir diye düşündüm ama öyle bir yamaçta ne işe yarayabilir. Önü dere ve önden çıkış yapılama sadece yamaçtan çok dik bir iniş yapılabilinir. Oda toprağın kayma riski çok yüksek. Yapılma amacını çözebilirsek bu tehlikeye değecek bir çalışma yapılırmı diye sormak isterim.

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
Ustam bu resmi tersten mi çektin acaba. Yoksa yüksek bir yerden mi kopmuş. Gördüklerimi çizdim ama temizlense daha iyi olur bence. Selametle

Ekli dosyayı görüntüle 132079

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Telefondan oyle gordum.
Yarin insallah bilgisayardan bakayim.
Gozler 2 numara bazan deve pire oluyor.
:)

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
Esselamualeykum
Bana göre önemli olan kilise
Kilisenin bir çok yerde hediyesi olur
Araştıman gereken yer orası kilise sana gereken istikameti ve araştırma yapacağın konumları belirtir mübarek

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Esselamualeykum
Bana göre önemli olan kilise
Kilisenin bir çok yerde hediyesi olur
Araştıman gereken yer orası kilise sana gereken istikameti ve araştırma yapacağın konumları belirtir mübarek
Ustam o alana henüz gitmek nasip olmadı. Bir gidebilsem detaylandıracağım bakalım nasibimizde varsa illaki kaçarı yoktur :)

basamak

Member
Kayıtlı Kullanıcı
sanki açıldı açılacak

sanki açıldı açılacak burası

Ekli dosyalar

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
SENİN DİREK BAKACAĞIN YER DOSTUM YOK ORA KAPATMA FALAN DİYE UĞRAŞMA DİREK ÇALIŞMA ALANIN..