• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Dikdortgen oyma

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selâmün aleyküm arkadaşlar hepinize rastgele benim tarlaMDA çıkan dikdörtgen yontma kaya var foto da olduğu gibi 30 cm eni 45 cm boyu 20 cm kalınlığı ayrıca dikkatli bakıldığında kenar cikintisinda çift cizgi hemen çıktığı yerde de 5 e 8 metre yani kırk metre kare toprak altında taş örme bi yapı var yapı ya 1 mt inildiginde önce kafa büyüklüğün kaya taşlar sonra düz beyaz taşlar sonra dökme sert bi tabaka ve daha sonra tuglalar çıkıyor burası çökmüş bir oda mezara benziyor bir türlü malzeme bulamıyoruz bununla ilgili bilgilendirme yapabilirmisiniz çok teşekkür ederim

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Resim

IMG-20170919-WA0000.jpg resim burda

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Calistiginiz yer buyuk ihtimalle odanin ustu veya yan tarafi. Normalde odayi koruma altina almak icin bunlr kullanilir. Calismaniza devamederseniz ayni noktadan mubtemelen girisi bulacaksiniz. Yalniz calismanizi cikan emarelere dogru sifirlayarak inin. Girisi kacirmamak adina imkaninizvarsa bir cubuk ustasi bulup girisi netlestirebilirmisiniz. Girisi azbir farklada olsa kacirabilirsiniz. Selametle kalin

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Acil yardim

IMG-20170919-WA0000.jpg onu
IMG-20170919-WA0001.jpg arkasi
Bu taş ne anlam ifade ediyor çıktığı yerde 40 metre karelik toprak altında bi yapı var

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Foto yu baştan ekleyemdim cevapta ekledim gördünüz mü taşı

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Calistiginiz alan sonradan duzeltilmis biryer olabilirmi gecmisi hakkinda bilgibiz varmi. Tasi gorduk kardesim. Burde calisma alaninizin yerini ve calisilan alanin icini katmanlari ida gorebilecegimiz sekilde resimleyebilirmisiniz.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bursa konunuzun basliginida konunuza uygun bir baslik altinda degistiriyorum dikdortgen oyma diye, busekilde konuya hakim ustalarimizin dikkatini ceker ve daha saglikli yorumlar alirsiniz. Selametle kalin

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Birde cubuk tutuyoruz hemen altimizi boşluk gösteriyor 1 metrelik çubuklar sişleme yapıyoruz sırf topraga dalıyor sonra emare bitti düz toprak çıkıyor artık göcmus bi oda mezara benziyor her türlü emare var kup parçası seramik parçaları kemik içi salyangoz
Dolu toprağın yani daha önce toprak dolmadan girmişler galiba çözemedim ne olduğunu birturlu

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Islenmemis topraga geldiyseniz simdi odanin merkesine ayni seviyede gitmelisiniz yani cikan emarelere dogru. Boylelikle odayi gormus olursunuz. Umarim muvaffak olursunuz kardesim. Birde cevrede buyukce duz ana kaya varmi.

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Çalışma alanın geçmişi kervan yolu geçtiği söyleniyor ayrıca eskiler burada bir yerleşim olduğunu da söylüyor şu anda burası tarla büyük ihtimalle duzlenmis olabilir dönem soygunlarina veya daha önce kazılmis olma ihtimalini düşünüyorum ancak döşeme taşların yapısı bozuk değil katmanları sabit sadece çokmeden dolayi bir bozukluk var

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
300 metreye kadar etrafı duzluk daha sonra dağlık alan küçük bi dağın güney yamacinda solunda da büyük dağlar var ama sabit ana kaya yok yakınında varsa da eskiden tarla sahipleri temizletmistir büyük ihtimal

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Calistiginiz yeri resimlermisiniz ve calisilan alanin yonunude yazabilirmisiniz. Boylelikle uatalarimizdan daha saglikli yorumlar gelir. Selametle

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Resim suan mevcut değilde ustam yarın nasib olursa gondereyim

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Taşın üzerinde süslemeler gözüküyor, ev yada başka bir yapıya ait iç duvar taşı. değerli tespiti yapmadan yapacağınız çalışma arkeolojik çalışma olur. Rast gele

Bursa

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ilginize tesekkur ederim tasin uzerinde isleme yada figur yok ancak oymanin cikintisinda yani tasin kenarlarinda cift cizgi var serit gibi cizgiler de yan yana tas gibi dikdortgen arastirdim cift cizgi oda icinde mezar yada iki odali mezar birde tasi duz bir zemine koydugunda bariz bi sekilde asagi dogru meyili yani islenmemis arka tarafinin kenarlari yani tasin kalinligi nizami bir meyil var bunu da arastirdim megil in oldugu yondedir mezar diyor bilemedim cubukla degerli olcumu yaptik deger li gostermedi makine ile olcum yapamadik cunku uc dort metre gosterecek bi makine bulamadim