Dikili taş dede meşe ağacı

ÇOBANBEY

Member
Kayıtlı Kullanıcı
86DA9A.jpg Selam saygıdeğer ustalarım . Bizim köyün girişinde bir harmanyeri var herzaman çim saha gibi yemyeşildir biraz yokuştur . Benim çocukluğumda harmanın köşesinde bir meşe ağacığı vardı daha önce birkaçtene daha varmış. Ve bu ağaçlara yakın bir dede mezarı varmış ve karşı tepenin eteklerinde dikilitaş varmış ve tepede bir betondan çeşme var köylünün halen kullandığı ancak şu anda ne meşe ne dede nede dilikitaş var hepsi yol düzenlemesine kurban gitmiş. Sadece çeşme ve 500 m. İlerde az akan dere var domuz deresi adı. Gerçek dede mezarı olsaydı mübarek üstünden yol geçmesine müsade etmezdi diye düşünüyorum. Yeri tahmini olarak çizdim. Ne dersiniz ustalar araştırmaya değermi kurbanda köydeyim gerekirse bölgeyi fotolarım. Bişey yoktur derseniz tepenin diğer tarafında binek taşı delikli kaya vb. Farklı işaretler varmış onlarıda inceleyip görüşlerinize sunacağım .ayrıca bir rivayet bir köylü dede ve dikilitaş çevresinde işlem yapmak amacıyla bulunurken yüzlerce oyun oynayan 3 harfli çocuğuyla karşılaşmış diyorlar.. Saygılar

kaynak

Moderatör
Moderatör
Birde pusula yönlerini ekleseydiniz iyidi:)

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
dedeler ilgi alanımda yuvalla gelsin
:241:
1.meşelere yakın yaş yığını
2.dede mezarının yanında dur, dört bir yanı kontrol et, etrafta gömülü farklı bir taş olmalı
futbol topu yuvarlaklığında ya da sivri bir taş, araziye göre farklı ama
arşive bakayım diğer yerleri de yazarım zaman bulursam
selametle

ÇOBANBEY

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Birde pusula yönlerini ekleseydiniz iyidi:)
Ustam sadece diklitaş doğu meşe batı diye hatırlıyorum tahminen dedeyi hiç görmedim. Ayrıca tepe ile harmanyerini yol ayırıyor tepe taşlık çalılık harmanyeri ise hafif meyilli ama düz çimenlik üzerinde kaya çalı yok

kaynak

Moderatör
Moderatör
Ustam sadece diklitaş doğu meşe batı diye hatırlıyorum tahminen dedeyi hiç görmedim. Ayrıca tepe ile harmanyerini yol ayırıyor tepe taşlık çalılık harmanyeri ise hafif meyilli ama düz çimenlik üzerinde kaya çalı yok
meşeler güney kanadında kalsaydı şüphe ederdim kanaatim pas geçmeniz ve sair bahsettiğiniz delikli taş civarına odaklanmanız yerinde olur.

ÇOBANBEY

Member
Kayıtlı Kullanıcı
dedeler ilgi alanımda yuvalla gelsin
:241:
1.meşelere yakın yaş yığını
2.dede mezarının yanında dur, dört bir yanı kontrol et, etrafta gömülü farklı bir taş olmalı
futbol topu yuvarlaklığında ya da sivri bir taş, araziye göre farklı ama
arşive bakayım diğer yerleri de yazarım zaman bulursam
selametle
Zaman ayırdığın için sağolasın üstad ancak dedenin yerini bilmiyorum köylüden öğrenirsem ne gibi bir tesbit ve işlem yapabiliriz. Mazallah bir mübareği rahatsız etmeyelim . Saygılar