• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Doğal Antibiyotik Sarmısak ve Sumak

Gönül_Eri

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
1,705
Beğeni
475
Puanları
83
Sarımsak Yutmanın Faydaları

- Sarımsak yutmak kişilere yüksek enerji verecektir ve gün boyu zindelik kazandıracaktır.

- Halsizlik ve bıkkınlık gibi sıkıntıların giderilmesinde son derece faydalıdır.

- Saç dökülmesi sıkıntısını giderecektir ve saçların parlak olmasını sağlayacaktır.

- Cinsel gücü arttırdığı için özellikle iktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerin sorunlarına deva olacaktır.

- Saçkıran hastalığına neden olan faktörlerin giderilmesinde faydalıdır. Bu sayede saçların daha güçlü ve gür olmasını da yarar sağlamaktadır.

- Zehirlenme gibi durumlarda kişilerin yutması fayda sağlayacaktır. Bunun için kişinin ilk önce bilincinin açık olması gerekiyor.

- Sarımsak yutmak kişilerde akciğer bronşlarının açılmasında fayda sağlamaktadır. Açılan bronşlar sayesinde daha rahat nefes alınıp verilecektir.

- Gri soğuk algınlığı, nezle ve difteri gibi hastalıkların iyileştirilmesinde fayda sağlamaktadır.

- Kabızlık sorunu olan kişiler için her gün gece yatmadan önce bir diş sarımsak yutulması önerilmektedir. Bu sayede bağırsalar da bulunan parazitlerin de yok olmasını sağlayacaktır.

- Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır ve bağırsaklar da bulunan kurtların düşürülmesinde faydalıdır.

- Kanın sulanmasında fayda sağlar ve akışkanlığını arttırır.

- Her gün düzenli olarak sarımsak yutmak kanser riskini engelleyecektir ve çitli hastalıklara karşı kişide direnç kazandıracaktır.

- Doğal bir ilaç olarak görülen sarımsak vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitamini karşılayabilecek niteliktedir.

- Vücut kireçlenmesini engelleyeceği gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde fayda sağlayacaktır.

- Aşırı kilosu olan kişiler için sarımsak çok faydalıdır. Bunun için kişinin her gün sarımsak yutması önerilir ve uygun diyet listesi ile kilo verme süreci hızlandırılabilir.

- Vücutta bulunan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve deri de bulunan olumsuzlukları giderir. Özellikle gençlerde çok görülen akne ve sivilce gibi cilt sıkıntılarını iyileştirir.


Sarımsak Yutmanın Yan Etkileri

Öncelikle sarımsak yıllardır faydasından bahsedilen ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ürün olup bitki veya sebzedir. Ancak aşırı sarımsak yutmak kişilerde mide sıkıntılarına neden olabilir. Özellikle midesinde gastrit ve reflü problemi olan kişilerin sarımsak yutarken en fazla bir diş olacak şekilde yutmaları önerilir. Fazla yutulması halinde midede veya mideye giden yolda tahrişe, yanmaya ve acı hissine yol açabilir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa sarımsak yutmadan önce kişinin doktoruna danışması gereklidir.

Emziren anne ve hamile olan anne adaylarının sarımsak yutmaları sakıncalı olabilir. Bunun için öncelikle doktorlarına sormaları gerekir. Ancak emzirme sürecinde annenin sarımsak yutmamsı süt alan bebekte karın ağrısına yol açabilir. Sarımsak yuttuğunuz zamanlarda karın ağrısı, mide bulantısı, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gözleniyorsa sizde yan etki yaptığının göstergesidir. Böyle durumlarda kişinin sarımsak yutmaması daha iyi olabilir.

Sumağın Faydası: - Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur. - Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur.

NOT: Şu günlerde bağışıklık sistemimizin zirvede olması icap ediyor o yüzden bu konunun gündeme gelmesini çok hayati gördüğüm için açmayı uygun buldum. Buraya daha eklenebilicek çok şey var mesela çörek otu ve yağı, hakeza limon, yoğurt gibi. Ama bu ikisi bağışıklık ve solunum yolları için biçilmiş kaftan gibiler. Rabbim herbirimize sağlık sıhhat afiyet versin. 🌹
 
 
Son düzenleme:

Gönül_Eri

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
1,705
Beğeni
475
Puanları
83
ÇÖREK OTU:
Araştırmalarda çörek otunun, içerdiği timokinon’un akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine karşı etkili olduğu göstermektedir. Antikanser özelliğinin nedeni tam olarak çözülememiştir.
Alerji tedavisinde çörek otu
Pek çok araştırma, alerjik rinit tedavisinde çörek otunun faydalı olduğunu göstermektedir. Çörek otuyla ilgili bir çalışma onun en sık görülen burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir. Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, β-karoten ve biyotinile birlikte ağız yoluyla günlük alındığında alerji semptomlarını azaltır.
Ağız yoluyla çörek otunun ekstresinin alınması, akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve astımlı hastalarda hışıltılı solunum ve öksürük ataklarını azaltır. Bronşiteiyi gelir. Ayrıca ifrazatı boşaltır ve solunum borusunu genişletir. Günde 2 gram öğütülmüş çörek otu 12 hafta süresince kullanılmalıdır. Ekstresinin epilepsi nöbetini azalttığına dair bilgiler mevcuttur ancak bu alanda henüz bilimsel kanıt yoktur.
Çörek otunun sağlığa diğer faydaları
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • İdrar söktürücüdür
 • Grip tedavisinde kullanılabilir.
 • Baş ağrısını hafifletir
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Adet rahatsızlıklarını hafifletici etkisi vardır
 • Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır
 • Çörek otu ekstresi opioid bağımlılığı ile ilgili semptomları azaltır
 • Çörek otu özü, boğaz ağrısı ve şişmiş bademciklere iyi gelir.
Enfeksiyonlar
Çörek otunun yağı antibiyotiklere dirençli bakterileri öldürebilme özelliğine sahiptir. Metisiline Dayanıklı Staphylococcus Aureus (MRSA) bunlardan en önemlisidir. MRSA dünyanın dört bir yanındaki hastaneler ve bakım evleri için ciddi bir problem oluşturmaktadır. Yaşlı popülasyon özellikle risk altındadır çünkü bu sorun genellikle ameliyatlar, intravenöz tüpler ve suni eklemler gibi invazif prosedürlerle ilişkilidir.

Temel olarak zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak, yaşlı vatandaşların artan nüfusu MRSA’yı küresel bir halk sağlığı riski haline getirmiştir. Pakistanlı bilim adamları birkaç MRSA suşunu ele geçirdiler ve her birinin çörek otunun yağına duyarlı olduğunu ve bu yağın bakterilerin çoğalmasını kontrol altına alıp durdurduğunu keşfettiler.
 
 

Gönül_Eri

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
1,705
Beğeni
475
Puanları
83
 • AYVANIN FAYDALARI
 • Kilo vermeye katkı sağlıyor.
 • ( Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. )
 • Saçların uzamasına yardımcı oluyor.
 • Cildin genç kalmasına yardım ediyor.
 • ( Kanser riskini azaltıyor. )
 • Kalp - damar sağlığını koruyor.
 • Sindirime yardımcı oluyor
 
 
Üst Alt