dolmen mezarlar hakkında

The Thing

C*
Süper Moderatör
Genelde saç iğnesi ve bronz tip el aletleri ,balta , vazolar (ördek gagalı, ip burgulu) vs gibi şeyler çıkar, değeri yoktur.
Mezar zeminin hemen hemen 3 metre altında olur fakat tuzaklıdır, sıkıntılı iş elleme derim.

Cann

Editör
Bosluk bak arka taraflarda isaret var mı?

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Uğraşmaya değmez kardeşim, daha güzel şeyler bulabilirsin araştır bakalım

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Zemin ellenmediyse 50 Cm işlrm yap 70 de olabilir dolmenler hakkında bir arkeolog tezi okumuştum. Bu aralarda çıkıyor ama değerli bişey bekleme. Kolay gelsin

karakus1

Aktif Üye
@BulursamKader25 ben bu mezarın ölçümlerini yaptım. gümüş çubukla yapılan ölçümlerde, kare şeklinde, 3/3 boyutlarında. iç yüksekliği 1.5 m, tavan yüksekliği 1.5 m. gümüş krom ve kurşun sürülmüş alüminyumla metal testi olumlu. altın? veriyor.
bulursamkader ustam burda bir sorum olacak. derinlik tespiti yaparken 1. döndüğü yer boşluğun semi ile tavan arasını , 2. döndüğü yer tavanla yüzey arası derinlik. 3. dönme neyi veriyor. bir de serili kablo üzerinde ters yani kablonun ucundan boşluğun kenarındaki çiviye doğru yürüdüğümde 1. döndüğü yerde altın işareti yapıyor yani sağ çubuk kapanıyor. bir anlamı var mıdır?

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Toprak altı olan dolmen lere bak bunlar da bolca kemik çıkar.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 ben bu mezarın ölçümlerini yaptım. gümüş çubukla yapılan ölçümlerde, kare şeklinde, 3/3 boyutlarında. iç yüksekliği 1.5 m, tavan yüksekliği 1.5 m. gümüş krom ve kurşun sürülmüş alüminyumla metal testi olumlu. altın? veriyor.
bulursamkader ustam burda bir sorum olacak. derinlik tespiti yaparken 1. döndüğü yer boşluğun semi ile tavan arasını , 2. döndüğü yer tavanla yüzey arası derinlik. 3. dönme neyi veriyor. bir de serili kablo üzerinde ters yani kablonun ucundan boşluğun kenarındaki çiviye doğru yürüdüğümde 1. döndüğü yerde altın işareti yapıyor yani sağ çubuk kapanıyor. bir anlamı var mıdır?

Kabloyu serdin.
Sırtını boşluğa vererek orta hızda yürümeye başladın:

ilk işareti verdi:

(ODANIN TAVANI İLE TABANI ARASINDAKİ MESAFE-ODANIN İÇ YÜKSEKLİĞİNİ VERİR.)

Yürümeye devam ettin. 2nci işareti verdi:

....1nci İşaret yeri ile 2nci işaret yeri arasındaki mesafe......

( ODANIN TAVANI İLE AYAĞININ BASTIĞI YER ARASINDAKİ MESAFE-KAZI DERİNLİĞİ )

Bundan sonra yürüdüğünde 3 ve 4 ncü işareti verirse içindeki malzeme ile alakalıdır.
Lakin bunu ayırt etme ve belirleme epey bir tecrübe ister.
Tecrübesi yetersiz olan kardaşlarımız 1 ve 2nci noktaları tespit etsinler yeterlidir.

Geriden tespitle alakalı benim uygulamam ve tecrübem yok.
Yanlış hatırlamıyorsam Keskingöz ustamız toprağın katmanlarını tespit ediyordu bu şekilde.
Kendisi dilerse biraz bu konuda bilgi ve tecrübelerini aktarır bizde istifade etmiş oluruz inşallah.

Kablo üzerinde çubuğun vereceği normal işaret BOŞLUK İŞARETİDİR.
Şayet metal işareti veriyorsa; verdiği noktada metal tespitine gidilmeli ve kontrol edilmelidir.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
kabloyu serdin, kablonun ucuna gittin kabloyu iki bacağının ortasına alacak şekilde yürü ilk açılıp kapama oda tavanı o ara kazacağın kısım.
Kabloyu tersten alıp yürüdüğünde toprak katmanlarını açıp kapatır. Yalnız bu bende çalışıyor benim iddiamdır şimdiye değin o kadar yazdım kimse denemedi o yüzden bilemiyorum herkeste ayni sonucu verip vermediğini.

burda dikkat etmen gereken kabloyu serdiğin alanda herhangi bir metal ya da boşluğun olmaması.
Tersten yürüdüğünde oda tabanı yani dibi sonra altın ya da kemik, sonra oda tavanı şeklinde gitmesi gerek. Sen odanın dibini görmeden altın sinyali alıyorsan sıkıntı var demektir. belirli sıraya uyman gerek bu sıra hata veriyorsa minerale yakalandın ya da kabloyu serdiğin alanda gözden kaçan bir durum var.

Adım adım gitmeliyiz.
Örneğin; çayın yapımı dediğimizde;
“çayı tüpün üstüne bırak demle”
diye ilk akla gelir. Ama öyle değildir önce demliği alırsın sonra musluğa yönelirsin suyu doldurursun sonra tüpe ya da ısıtıcıya giderdin ısıtıcının düğmesini açarsın çakmak ile tutuşturursun ..... şeklinde devam eder.
işte çubuk ya da alan tarama ilmi de böyledir adım adım takip etmek gerekir. Sırada aksaklık varsa problem var demektir.

Umarım anlatabilmişimdir.

karakus1

Aktif Üye
Kabloyu serdin.
Sırtını boşluğa vererek orta hızda yürümeye başladın:

ilk işareti verdi:

(ODANIN TAVANI İLE TABANI ARASINDAKİ MESAFE-ODANIN İÇ YÜKSEKLİĞİNİ VERİR.)

Yürümeye devam ettin. 2nci işareti verdi:

....1nci İşaret yeri ile 2nci işaret yeri arasındaki mesafe......

( ODANIN TAVANI İLE AYAĞININ BASTIĞI YER ARASINDAKİ MESAFE-KAZI DERİNLİĞİ )

Bundan sonra yürüdüğünde 3 ve 4 ncü işareti verirse içindeki malzeme ile alakalıdır.
Lakin bunu ayırt etme ve belirleme epey bir tecrübe ister.
Tecrübesi yetersiz olan kardaşlarımız 1 ve 2nci noktaları tespit etsinler yeterlidir.

Geriden tespitle alakalı benim uygulamam ve tecrübem yok.
Yanlış hatırlamıyorsam @Keskingöz ustamız toprağın katmanlarını tespit ediyordu bu şekilde.
Kendisi dilerse biraz bu konuda bilgi ve tecrübelerini aktarır bizde istifade etmiş oluruz inşallah.

Kablo üzerinde çubuğun vereceği normal işaret BOŞLUK İŞARETİDİR.
Şayet metal işareti veriyorsa; verdiği noktada metal tespitine gidilmeli ve kontrol edilmelidir.

değerli ustam : kablonun üzerinde boşluğa sırtımı dönerek ilerlediğimde ilk döndüğü yerde çubukların ikisi de kapanıyor. ama aynı yer için kablodan boşluğa doğru yürüdüğüm de sadece sağdaki kapanıyor. ve sadece tek yerde yapıyor bunu. metal olsa her iki durumda da aynısını vermez mi?

karakus1

Aktif Üye
ustam zate altın derken soru işareti koydum. bana da ilginç geldi. herşeyi sırasıyla yaptım. katman olsa aynı yer için birinde ikisi de kapanırken tersinde sadece sağdaki kapanır mı?