• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

(ED) mavi mermer (GÖRSEL - Bilgi amaçlı)

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Kas 2016
Mesajlar
4,598
Beğeni
9
Puanları
0
Konum
ÇANAKKALE
MAVİ MERMER
Çanakkale'de bulunan İÖ 5. yüzyıla ait Altıkulaç lahti, boyalı figürleri ile eşsiz. Kaçak kazı ile açığa çıkarılan lahit son anda kurtarıldı.

Marmara Adası'ndan getirilen mermer ile yapılan lahit Anadolulu bir soyluya ait. Kabartmalar genç yaşta attan düşerek ölen soylunun katıldığı av ve savaş sahneleri ile süslü.

Anadolu için kaçak kazı cenneti desek hiç de abartmamış oluruz. Gün yok ki ülkenin herhangi bir noktasından tahrip edilen arkeolojik bir yer haberi gelmesin. Bu tür bir yasadışı kazı haberi 1998 yılında Çanakkale Çan ilçesi Altıkulaç köyünden geldi. Burada bulunan tümülüs ve içindeki lahit tahrip edilmişti. Lahtin kırılan parçalarını ve ait olduğu yerdeki diğer kalıntıları açığa çıkarmak amacı ile kısa süreli bir kurtarma kazısı gerçekleştirildi. Ait olduğu yerden çıkarılmak zorunda kalınan lahit Çanakkale Müzesi'ne getirildi ve onarılarak sergilenmeye başlandı.
Lahtin hikâyesi İÖ 480 yılında tüm Anadolu'nun geri kalan kısmı gibi, kuzeybatıda Troas bölgesinin de Perslerin egemenliği altında olduğu döneme uzanıryordu. Persler bölgedeki kentleri kontrol altında tutabilmek için Daskyleion, Kyzikos, Adremytion ve Troas bölgeleri arasında kalan Çan, Yenice ve Gönen ilçelerinin bulunduğu dağlık kesimde karargâhlar kurmuşlardı. Egemenlikleri Büyük İskender'in İÖ 334 yılında Pers orduları ile Biga'daki Granikos Ovası'nda yapılan savaşı kazanmasına kadar devam etti. Altıkulaç'ta bulunan boyalı mermer lahit olasılıkla bu dönemde, İÖ 5. yüzyıl sonlarında yapılmıştı. Anadolulu bir yöneticiye ait olduğu düşünülen lahtin içinden çıkan kemik parçalarının analizi, bu kişinin 22-28 yaşları arasında olduğunu ve attan düşerek öldüğünü kanıtlıyordu.
Marmara Adası mermerinden, Greko-Pers üslubunda yapılan lahtin bir uzun ve bir dar yüzünde kabartmalar bulunuyor. Üzerindeki sahneler, sahibinin hayattaki başarılarını vurguluyor. Uzun yüzde, Pers kültüründe soylu bir iş sayılan, oldukça önemli bir yere sahip av sahneleri yer alıyor. Dar yüzde ise mezar sahibinin Yunan ya da Trak boyları ile savaşı anlatılıyor. Kabartmalar çeşitli renklerde boyalı ve antikçağ resim sanatı hakkında eşsiz bilgiler sunuyor. Ağırlıklı olarak kırmızı, mor, mavi ve yeşil gibi ana renklerin yanı sıra az miktarda siyah kullanılmış. Gölge yaratmak için kırmızı ve siyah boya karıştırılmış.
Önyüzdeki kabartma, ortasındaki ağaç motifi ile iki sahneye ayrılıyor. Solda geyik, sağda yabandomuzu avı var.
Geyik avı düz bir araziye işaret eden mavi, yabandomuzu avı ise ormanlık bir alanı yansıtan yeşil zemin üzerinde. Av sahnelerinin farklı zemin renklerine sahip olması her ikisinin olasılıkla farklı mekân ve zamanlarda, farklı insanlar tarafından yapıldığına işaret ediyor.
Yanyüzde zırhlı bir Anadolu'lu hanedan üyesinin olasıkla Yunanlı bir asker ile mücadelesi anlatılıyor. Pembe renkli atın ayrıntıları aşıboyası ve kırmızı renklerdedir. Atın üzerindeki kişi kırmızı renkte zırh ve miğfer taşıyor. Savaşçının mızrak fırlatmak üzere olduğu görülüyor, bir şahin de mücadeleye ağaç üzerinde gözcülük ediyor.
 

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Kas 2016
Mesajlar
4,598
Beğeni
9
Puanları
0
Konum
ÇANAKKALE
Arkadaşlar, mevcut lahit MÖ 500 yılı deniyor
yani 2.500 yıllık bir mezar.
2,500 yıldır toprak altında kalmış olmasına rağmen, bu mezar üzerindeki renkler, hala canlı, hala akmamış
mezarın, etrafın da, yaklaşık 20cm kadar mermer tozu ile kaplı, toprak ile teması yokmuş.
mevcut mezar, kapağı açılmış, içi boşaldıktan sonra, işlem yapılan alandan 300m uzakta, çalıların arasına bırakılmış
bir çobanın ihbarı ile Çanakkale Müze müdürlüğü geldi aldı. Bu görmüş olduğunuz fotoğraflar, müzede ki hali.
Ormanlık alanda ilk bulunduğunda bu şekil de kırık dökük değildi. :S:

dönem soygunu yemiş bir mavi mermer mezar.
 

Polonez

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağu 2017
Mesajlar
96
Beğeni
0
Puanları
0
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] usta donem soygunu mezar yapildiktan sonra kac yil icinde soyulursa donem soygunu oluyor 1 yil 5 yil 100 yil 1000 yil 1273vs vs donem soygunu kelimesi hos degil donem definecisi dersek daha iyi olur gibi :)
 

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Kas 2016
Mesajlar
4,598
Beğeni
9
Puanları
0
Konum
ÇANAKKALE
@ragıp usta donem soygunu mezar yapildiktan sonra kac yil icinde soyulursa donem soygunu oluyor 1 yil 5 yil 100 yil 1000 yil 1273vs vs donem soygunu kelimesi hos degil donem definecisi dersek daha iyi olur gibi :)
Ustam, mevcut mezarın bulunduğu yer benim memleketim. Çanakkale ili. Mezarın bulunduğu köye gittim. Mezarı yerinden çıkarak kişileri gizlediler. lakin, mezarı yerinden çıkartıp, 300m ileriye çalıların arasına saklayanlar, hiç bir şey bulamamışlar. Mezar daha evvel birileri tarafından soyulup, kapağı kapatılış ve tekrar gömülmüş. Ne zaman soyulduğu belli değil.
son açan dan evvel birileri açmış, nevaleyi götürmüş ise...... yıl kimse söyleyemez:20:
 

Polonez

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağu 2017
Mesajlar
96
Beğeni
0
Puanları
0
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] usta soyguncu demiyelim yine belki ben gibi gariban biri ihtiyaci vardi definecilik yapmis simdi benim islem yaptigim yerler 100 yil sonra birileri donem soygunu yemis diyecekler adimiz soyguncu olacak ondan dolayi :) :) bu kelimeyi zamanla kullanmazsak unutulur gider defineci olarak aniliriz :)
 

DİVANE

Moderatör
Moderatör
Katılım
25 Ara 2016
Mesajlar
857
Beğeni
4
Puanları
18
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] ustam emeğine sağlık güzel bilgi ve görsel olmuş eskiler bu renk işini ve süslemeyi çok iyi yapıyorlar lahiti 300 metre uzakta ise götürmeye çalışmışlar olmayınca vaz geçmişlerdir belkide saygılar
 
 
Üst