En Çok Altın Bulunan Dere Yatakları

Hostia

Moderatör
Moderatör
Manisa salihlide bulunan sart çayı ve çevre akarsuları türkiyenin en çok kırıntı altın cevherlerinin bulunduğu yerdir. buna benzer çok derede altın vardır ama sart çayı ve çevresi bambaşkadır. lidyalılar bile altının bolluğundan altın para basmıştır bu dere türkiyede ilk sıradadır. yine manisa sadece soma da 100 ton altın olduğu tahmin ediliyormuş.

2-Akıllıçay: Hatay'ın güneyinde alüvyonlar içinden akan Akıllıçay boyunca alüvyonlar içinde altın bulunmaktadır.

3-Darphane-Kazıkkaya Altınlı Plaseri: Kars'ın Sarıkamış ilçesinin Darphane mevkiinde Ortahale deresinin üst sekilerinde nabit altın saptanmıştır.

4-Demirköy Demirli Plaseri: Kırklareli-Demirköy İlçesinin 3 km. Doğusunda bulunan kırıntı yataklarda bol miktarda altına rastlanmıştır..

Bunlar önde gelenler. ege bölgesi komple altın yatağıdır, doğu karadeniz, sivas, ankara, adana, nigde yine bolca altının bulunduğu yerlerdir.

Bu konuyu neden açma gereği duydum çünkü iklimler değişiyor dere suları normalden çok güçlü şekilde aktığı zamanlar başladı. önümüzdeki yıllarda dere yataklarında altın arama moda olacak bunu yazın unutmayın. plaser başlıyor jeolog hocanız bu işi daha iyi anlatabilir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Manisa salihlide bulunan sart çayı ve çevre akarsuları türkiyenin en çok kırıntı altın cevherlerinin bulunduğu yerdir. buna benzer çok derede altın vardır ama sart çayı ve çevresi bambaşkadır. lidyalılar bile altının bolluğundan altın para basmıştır bu dere türkiyede ilk sıradadır. yine manisa sadece soma da 100 ton altın olduğu tahmin ediliyormuş.

2-Akıllıçay: Hatay'ın güneyinde alüvyonlar içinden akan Akıllıçay boyunca alüvyonlar içinde altın bulunmaktadır.

3-Darphane-Kazıkkaya Altınlı Plaseri: Kars'ın Sarıkamış ilçesinin Darphane mevkiinde Ortahale deresinin üst sekilerinde nabit altın saptanmıştır.

4-Demirköy Demirli Plaseri: Kırklareli-Demirköy İlçesinin 3 km. Doğusunda bulunan kırıntı yataklarda bol miktarda altına rastlanmıştır..

Bunlar önde gelenler. ege bölgesi komple altın yatağıdır, doğu karadeniz, sivas, ankara, adana, nigde yine bolca altının bulunduğu yerlerdir.

Bu konuyu neden açma gereği duydum çünkü iklimler değişiyor dere suları normalden çok güçlü şekilde aktığı zamanlar başladı. önümüzdeki yıllarda dere yataklarında altın arama moda olacak bunu yazın unutmayın. plaser başlıyor jeolog hocanız bu işi daha iyi anlatabilir.
Gayet guzel ozetlemissin ustam. Ufak bir ekleme yapayim, dere-nehir yataklarinin debisinin azaldigi alanlar arastirmak icin en uygun yerlerdir ve unutmayalim bizim gunumuzde gordugumuz yatak ile bundan 100bin sene onceki (ve daha eski) yatagi genislik ve derinlik olarak farkliliklar gosterebileceginden nehir yataklarinin cevresi de arastirilabilir yerlerdir. Elek ile bulabilirsiniz ama bu isin de profesyonel calisma sekli altin avcilari tarzinda cekilmis belgeselleri izleyerek ogrenilebilinir.

erydgn

Aktif Üye

Bizde manisadayız ustam arıyoruz ama nasip bakalım bulabilecek miyiz :)

Ahmanamra

Member
Uludağın bir kaç deresinde parça altın bulanların söylentileri geziyor ama gözle görmeden inanamıyorum. Dere yatağı kaya çatlaklarından pointer ile altın toplayan bir amca varmış. Bahar gelsin araştıracağım bende.

Maden-Mineral

Bilgili Üye
Uludağın bir kaç deresinde parça altın bulanların söylentileri geziyor ama gözle görmeden inanamıyorum. Dere yatağı kaya çatlaklarından pointer ile altın toplayan bir amca varmış. Bahar gelsin araştıracağım bende.
Arkadasim Hakkini Helal et, Vallahi gece gece Gülme Krizi geldi! "Pointer" Deyince kendimi tutamadim! Senin Ytb ve diger sitede izlediklerin, insanlar alsin diye yemlenmis Videolar!

Ahmanamra

Member
Valla arkadaşım helal olsun tabi gülmek güldürmek her daim güzldir ama ben bilmem vardır yoktur lakin her videoyada yem gözüyle bakmıyorum. Ha türkiyede çekilen videolar için bişey diyemem ama yabancı kaynaklı bir çok kanal var özellikle alaska kanada gibi yerlerde yaşayanların çektikleri. Adamların hayatı bu öyle senin benim gibi uyduruk ekipmanlar ile değilde profesyonel şekilde bu işi yaparak kayıt altına alanlar. Örnek tavsiye derim PioneerPauly youtube kanalı.

Asa1905

Aktif Üye
Adana ve civari bildiginiz potansiyeli olan akarsular biliyormusunuz acaba ?

ersen0010

Bilgili Üye
Bende düşünüyorum emeklilikte bu işi

sedocak

Yeni Üye
Pek heveslenmeyin bu iş çok zor ve sabır gerektiriyor. Çok verimli olan yerlerde bile bir günde çıkaracağınız altın 1 gramı bulmaz. O verimli yeride bulmak mucize.