Endoskopik kamera hakkinda..

Yuksek

Member
Merhaba,
kullanmakta oldugum 2 adet kamera var. 15m telefondan goruntu aldigim standart bir endoskopik kameram var bunun haricinde 20m wifi ile calisan yine ayni kalitede bir kameram var. Bu kameralari veya benzerlerini kullanan arkadaslar benim gibi ayni sorunlardan sikayetcimidirler bilmiyorum. Bu yuzden bu konuyu acmak istedim. Amacim ya daha iyi bir cihaz bulmak yada cihazi nasil gelistirebiliriz onun hakkinda konusmak. Ilk sorunum isigin yetersiz kalmasi. En falza bulabildigim 6 cipli ledli olanlar. Benimkiler onlardan. Odaya karot ile delik actigimizi dusunursek deligin capi zaten kucuk oldugundan iceri bir isik koymamiz zor. Bir sekilde kameranin ciplerini daha guclu cipli led ile degistirebilirmiyiz veya icerideki odaya daha guclu bir isik kaynagi nasil koyabiliriz?? Ikinci problemimde goruntu kalitesinin dusuk olmasi, (mevcut is gorur ama daha iyi olsa super olur..) elimde bir kac adet minik gizli kameram var ve bunlarin goruntu kalitesi cok iyi. Bunlar her hangi bir sekilde degistirilebilirmi? Aramizda elektronik muhendisi yada bu konudam anlayanlar varsa dusuncelerini lutfen paylassin. Belki guzel gelismis bir cihaz ortaya cikartabiliriz. Bunlarin haricinde isik arttirnak icin serit led sokmaya calistim, florasan denedim valla zor pek olmuyor. En son kendimce pleksi tupun icine florasan koyup iyice silikonlayip su gecirmez yaptim ondada iste asagi inene kadar sikisiyor sorun cikiyor..

İstanBoLu

Member
Bir suredir bende arastiriyorum olursa birgün lazim olur alayim diyorum ışık belki halledilir ama odak sıkıntı yani 2 metrelik bir boşlukta kamera 30 .40 cm onundekini göstermiyo deniliyor görmek için 10 cm önünde olması gerekiyormus en büyük problem bu

Araç kameralari çap olarak daha büyük ama acaba birtek kamerasını bu yılan kameralara takabilirmiyiz onu yapabilirsek sorunu birazda olsa hallederiz gibime geliyor

Araç arka kameralar açi ve netlik olarak daha basarili birtek kamera kısmını değiştirebilecek deneyecek bilgili birini bulmak gerek

Videodaki kadar gösteriyor mu yılan kameralar [video=youtube_share;S2vgy_5GP6c]https://youtu.be/S2vgy_5GP6c[/video]
[video=youtube_share;qYfMokoXd_Q]https://youtu.be/qYfMokoXd_Q[/video]

Son düzenleme:

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
benimde bundan ötürü sıkıntılarım var bazen ucuna çamur geliyor: ve içeride bulanık bir goruntü oluyor ışık yetersiz geliyor bende aslında şerit led ile beslemeyi düşündüm ama kameraların pikseli hiç iç açıcı değil o yüzden kamerayı hd kalitesinde bir kafayla değiştirmek istedim ama elektıronikçi arkadasım olmaz uyusmaz dedi bende bir şekilde uyusturacagımı düşünüyorum ama hala yapamadım bizdeki endoskobik kameralarla birsey gormek için 2 cm ye kadar yakınına gelmelisin ki düzgün gorebilesin bu durum benimde canımı cok sıkıyor

Turko

Uzman
Para problemi yok ise tıbbi endoskopik kamera alın 4 kat hassas ve ortama göre otomatik ışık mercek ayarı var . Metraj arttıkça 1700 dolara kadar çıkar rakamı .

Feda

Bilgili Üye
kalamar ve balık avında kullandıgımız esnek cubuk ledler var.fosfor diye geçer.fiyat olarak cok ekonomik kalır.yeşil ışık verir çok güçlü olmasada adetli şekilde aynı anda kullanırsan yardımı olur.esnekliği,ince oluşu ve içerde kalmasının sorun yaratmaması yani ekonomikliği artılarıdır.ürünün ne olduğunu bulamazsan yaz bana foto video vs atarım.tekrar söylüyorum süper ışık bekleme ama hertürlü karotdan geçer.rastgelsin...

sef_er

Operatör
Arkadaş yeni çözüm aramayin, zaten bulmuşlar, usb kamera, usb kablo bile uzat, ucaza iyi çözüm

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Yuksek merhaba ,

Odaya karot ile delik actigimizi dusunursek deligin capi zaten kucuk oldugundan iceri bir isik koymamiz zor.
Açtığın karot deliğinden alttaki gibi şerit led'i gönder gönderebildiğin kadar , 12 veya 24 v akü ile elektrik verirsen içerisi kaynak yapılmış gibi ışılar .Aynı delikten kameranı da salabilirsin sonuçta şerit çok yer kaplamaz .
Bu ledlerin çeşitli modelleri var yaptıgın iş için en uygun olanını seçmelisin .
Yeni konutlarda artık odalar bu sistem ile aydınlatılıyor .İş görür diye düşünüyorum .

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Merhaba,
Aklımdan hesap yaptım herhangi bir sorun bulamadım. Sorun bende mi acaba diye de merak ettim.

Benzinli karotun açtığı çap mm sine baktım. 30-40 mm arası değiştiğini gördüm. En düşüğü baz alalım. Deliği açtık ve çap 30 mm oldu.
30 mm den çok güçlü ledleri aşağıya indirebiliriz. Kazamanın ledleri de olabilir ama,asıl 3 çipli ledler vardır. 2-3 tanesi 100 voltluk ampul gibi yanar. İncecik bir kablonun ucuna bağladık istediğimiz sayıda bu ledleri saldık aşağıya.. Ledlerin eni 15 mm yi bulmaz ama buldu farzedelim.. Dik aşağı iniyorlar paşa paşa..
Ledler deliğin sonundan çıktı boşlukta sallanıyor. Yükseklik ayarı bizim elimizde. Çünkü elimizde kablonun ucu var. Kablo nereye bağlı ? El kadar küçücük kuru aküye. Bu akü ile o ledler 48 saat falan kesintisiz ışıldar.. Daha da çok yanar da 48 saat diyelim.
Şimdi elimizde 30 mm lik bir delik var. Ve deliğin içinden geçen fazla fazla yazayım 4 mm kablo var.
30 - 4 = Kalan çap 26 mm.
Bu teleskopik kameraların çapı 7 mm değil mi ?
Dans edeceğimiz alan 26 mm sonuçta. Ne isterseniz onu salın aşağıya..
Yetersiz ışık konusunda ben ortada bir problem göremiyorum.
Çözünürlük konusunda da aliexpresste HD ve yüksek pixelli 100-150 liraya güzel kameralar gördüm.

Söylemlerim akıl yürütmek olup,belki birine faydası olur bağımında cümlelere dökülmüşlüklerdir..
Selâmlar..

Yuksek

Member
benimde bundan ötürü sıkıntılarım var bazen ucuna çamur geliyor: ve içeride bulanık bir goruntü oluyor ışık yetersiz geliyor bende aslında şerit led ile beslemeyi düşündüm ama kameraların pikseli hiç iç açıcı değil o yüzden kamerayı hd kalitesinde bir kafayla değiştirmek istedim ama elektıronikçi arkadasım olmaz uyusmaz dedi bende bir şekilde uyusturacagımı düşünüyorum ama hala yapamadım bizdeki endoskobik kameralarla birsey gormek için 2 cm ye kadar yakınına gelmelisin ki düzgün gorebilesin bu durum benimde canımı cok sıkıyor
Neden uyusmuyor acaba ve uyusmasi saglanamiyormu? Benimde cevremde elektronikci yok bu yuzden ilerliyemedim

Yuksek

Member
Merhaba,
Aklımdan hesap yaptım herhangi bir sorun bulamadım. Sorun bende mi acaba diye de merak ettim.

Benzinli karotun açtığı çap mm sine baktım. 30-40 mm arası değiştiğini gördüm. En düşüğü baz alalım. Deliği açtık ve çap 30 mm oldu.
30 mm den çok güçlü ledleri aşağıya indirebiliriz. Kazamanın ledleri de olabilir ama,asıl 3 çipli ledler vardır. 2-3 tanesi 100 voltluk ampul gibi yanar. İncecik bir kablonun ucuna bağladık istediğimiz sayıda bu ledleri saldık aşağıya.. Ledlerin eni 15 mm yi bulmaz ama buldu farzedelim.. Dik aşağı iniyorlar paşa paşa..
Ledler deliğin sonundan çıktı boşlukta sallanıyor. Yükseklik ayarı bizim elimizde. Çünkü elimizde kablonun ucu var. Kablo nereye bağlı ? El kadar küçücük kuru aküye. Bu akü ile o ledler 48 saat falan kesintisiz ışıldar.. Daha da çok yanar da 48 saat diyelim.
Şimdi elimizde 30 mm lik bir delik var. Ve deliğin içinden geçen fazla fazla yazayım 4 mm kablo var.
30 - 4 = Kalan çap 26 mm.
Bu teleskopik kameraların çapı 7 mm değil mi ?
Dans edeceğimiz alan 26 mm sonuçta. Ne isterseniz onu salın aşağıya..
Yetersiz ışık konusunda ben ortada bir problem göremiyorum.
Çözünürlük konusunda da aliexpresste HD ve yüksek pixelli 100-150 liraya güzel kameralar gördüm.

Söylemlerim akıl yürütmek olup,belki birine faydası olur bağımında cümlelere dökülmüşlüklerdir..
Selâmlar..
o ledleri bir cubuk agirlik birseye baglamak gerekiyor. Ben florasan ile yaptim pleksi tupe koydum. Ama capi anca sigdi bu yuzden sikisiyor. Daha dar bir tup bulabilirmiyim bakmak lazim. Bu arada 3 cipliden daha guclu ledler var piyasada. Metrede 240 cip olan urun var onu deneyecegim ayni sekilde. Resim paylasirim..