Erzurum Tortum hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

Smyrnali

Yeni Üye
Arkadaşlar erzurum tortumun bir köyünde ikamet etmekte olan amcam var ve köyde defin olduğuna inanıyorum zamanında çok çıkartmışlar. Yazın oraya gideceğim fakat bilgisi olan var ise yardımcı olursa çok sevinirim. Tek bildiğim ermenilerin zamanında orada yaşadığı

Turko

Uzman
Boşver Ermeni leri. Kirsala git güzel bir akari kolları catallari olan Nehir bul. En güzel vadisine gir gez dolaş. Ören bölgesini bul yönlerini teyit et. Bak bakalım yaşam alanı sırtını dağ a mi dayamış Eğer öyle ise google amcaya bak hangi dönemler yaşanmış burda Eğer tarihi minimum 2500 yıl önceye dayanıyor ise önce baskın savaş doğal afet durumlarında saklandiklari mağara yi bul populasyona göre 2 ile 6 adet arasında olur. Oralara sadece içecek ve değerli eşyalarını saklarlar . Sonra kaya kilisesi olur yaşam alanını görür Güney ve Kuzey batıya hakimdir . Girişi kapalıdır girince hiç bir şeye dokunma sadece dinlen ve gözlemle kaide üzerinde bir altın haç 3 adette heykel olur döküm heykel altın gümüş ve bronz her biri 100 kiloluk bir adamın omuzlayip çıkaracak büyüklükte olur altın olanı zehirlidir bir şeye sarmadan dokunma . Kaidenin sağında papaz odasına giden minik kapama olur çift kapaklidir . 2 sedir olur üzerinde mefta ve emanetleri olur aldım gittim deme . Zemini kesme taş ile doludur . 2 sedir arasında yükseklik farkı olur küçük olanın hizasi senin bel hizana gelene kadar boşalt zemini siyah taşın altında 2 kilise tekrar yapacak kadar emanet olur. Kemiklere dokunma . Bu yazdıklarımı da not et . Iceride bir yer daha olur ama onu yazmicam sebebin olmak istemem . Varsa merak ettiğin başka şeyler çekinmeden sor.

Smyrnali

Yeni Üye
Hocam çok güzel yazmışssınız elinize düşünceni sağlık. Bölgede yayla var ve arazisi baya geniş . Orada bir defin bulmuşlardı. Taşın içerisine oyuk bir şekilde yerleştirmişler bulanlar gitti. Bizim bahçede eskiden katolik kilisesi varmış. bahçe bize ait çok büyük taşlar bulunmakta onun altında olduğu söyleniyor. Ama o taşları yerinden kaldırmak sorun. Benim sorum şu"kilisenin bulunduğu yerde bir defin çıkabilme ihtimali %?) ve sizin iceride bir yer daha olur onu yazmicam dan kastınız nedir ?

R

remuss

Misafir
Ermeni yi bilmem ama rum kenti dir erz..Rum
Bir araştır şelale ye uğramayı unutma

Turko

Uzman
Tuzakli yer olur mermer Meryem ana heykeli ve kiliseyi kuran papazın el yazmaları olur profosyonel iş amatör adamı yer. Yeni yakın kilise karmaşık iş tip aynıdır mantık aynıdır fakat karmasiktir . Kiliseler ile ilgili araştırma yap dehlizi olur tüneli olur zeminde kroki olur duvarda emanet olur ilk ışığın vurduğu yer de para olur elmas olur papazın çakma mezarı olur esas mezar içeride olur bahçesi olur papazın 50-60 metre tünel ile gittiği mekanı olur emanet i olur Vs Vs sen git dolaş birşey dikkatini çekerse resimle hallederiz.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ah tortum ah ne yerleri vardır bilinen ve bilinmeyen. Ben orayı orada beni bekler :) Ama zaman ve imkan meselesi.

Smyrnali

Yeni Üye
Hepiniz çok sağ olun. Ozaman birşeyler bulursam burada fotoğraf ile yardım isteyeyim. Son birşey daha sormak istiyorum . Baya soru sordum kusuruma bakmayın. Akarsunun olduğu yerlerde yaşam alanı varmış eskiden. ve bu kesin orası ise unutulmuş kırk yılda gidilen orakla tırpanla biçilen tarlalardan toplanan hasat. Başka kimse uğramaz. Acaba oralarda birşey bulma ihtimalim var mıdır

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim Tortumdan - Uzundere - Yusufeliye kadar olan yerlerin taşı toprağı altındır :) Kıymetini bilene...

Turko

Uzman
Bak ustam yazmış net konuşmuş ben bilmem Erzurumu ne diyorsa o . Bu işler karmaşık gelir bilmeyene . Bir bölgeye girip bir tepe tırmanıp geri vadiye inmek 4 saatini alır en az 2 saat te etrafını dönerken harcarsın. Sana biraz daha bilgi vereyim . Şöyle düşün değer verdiğin biri var ona inananlar var öldüğünde onu hatırlatacak birşey olmalı, ama el degmemeli görünürde olmamalı buna bölgenin değer li insanı diyelim . Soru lar şöyle siralanmali .. Bu insan kim bölgede adı geçiyor mu günümüze ismi gelmiş mi ? Kral mi ? Komutan mi ? Din adamı mı ? Isım yok mu sorun değil .. Para yi kimler basar ? Ticaret yapan.. Ticaret için güvenlik saglamalisin .. ozaman asker lazım o zaman birde komutan lazım komutana emir veren Lider lazim.. Bölgede para çıkıyor mu ? Bulan var mı gören var mı ? Para nin on yüzünde o önemli kişi arka yüzünde zeytinyağı baskısı olur .. Bu tip bir para var mı ? Tarihte bölge nin adı geçiyor mu ? Eski adı nedir ? Kaç dönem görmüş ? Bölge halkı savaşarak mi ayakta kalmış savaşarak mi yok olmuş ? Yok olmalarına yahut o bölgeyi terk etmelerine sebep olan nedir ? Inanclari nedir ? Olulerini yakıyor lar mı. Yoksa gomuyorlar mi ? Eski köye Yeni adet gelmez ! Güney/ Doğu-Batı girer Kuzey /Doğu - Batı çıkarsın .. Ya girerken mezarları var dır yada çıkarken . Ya girerken mabedi olur yada çıkarken .. Bölgenin merkezinde ortak bölgeleri olur pazarı , hamamı , agora si Vs Vs . Çoğu medeniyet eski Yunan çivi yazısını kullanır . Haç işaretleri tipleri farklı olarak kullanılır. Misal güzel bir anıt buldun . Girişi muhakkak yaziti ile anlatılır . Kimdir necidir Vs Vs. Girdin anladın ki kıymetli mezar . 4 odası olur biri karşılar 3 ü gizlidir. Kat kat olur. Lider kişi 35 li 40 yaşlarında iken mezarını yaptırır. Kendine , eşine ve erkek çocuklarına. Büyük oğlu kendi mezarının üstünde küçük oğlu kendi mezarının altında olur. Eğer oğulları ölmez yaşar ve buyur ise o mezarlar boş çıkar . Değerli mezarlar kral , kraliçe , komutan , vali , baş papaz Vs Vs bunların değerli mezar olduğunu onaylamak için yazitlarini kitabelerini yahut mezar bekcilerini bulman gerek. Düz mezarlar zengini var fakiri var orta sekment yönetici statüsü olan var . Fakir kare oydurur kayaya 3-5 parası vardır kapağı kapatır geçerler. Zengini oydurur kayayı kemer koyar kemere sus koydurur üstüne yazı yazdırır önüne sunak yaptırır. Birde kaya mezarlar vardır adam zengindir akıllıdır sus koydurmaz kapak koydurmaz kel tepeye actirir mezarı 2 tane muhafız için bir tane kendi için. Koyar baş ucuna 2 kasa altını yatar 3000 yıl kimse görmez bilmez. Girişin ustunede ektirir çalı çırpı kök salar salmaz yaşı toprağı Araziye girince çalıların dibine bak yeni yakın bitki ortusu kökleri ince olur kalın kökü olanı buldumu giriş altındadır teyit edeceksin kuracaksın önce alan taramani yeri belirliyeceksin sonra değerli tespiti. Ya vardır yada yoktur kısmet. Anadolu'nun tamamını Bizans lilar yagmaladi . Çoğu mezarın anıtın boş çıkmasının sebebi bu klasik kurallar dışında gomulenler duruyor . Falan filan sayfalarca detay var bu işlerde.