eski çeşme için yardım

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
resim atmıyorum sıkıntı olmasın diye ama bir kroki çizeceğim birebir olacak ve detay yazacağım arkadaşlar ve yorum isteyeceğim sizlerden
IMAG0010.jpgIMAG0010.jpgdurum bu şekilde bina su anda restore için alınmış. yapılacak tavanlar çokmüş duvarlar kotu durumda
fakat bina ayakta binanın bir duvarı cesmeye yapısık yapılmıs bina tarihi 1884 tarihli ve esiden rum ve ermeniler için ibadethane olarak yapılmış .fakat daha sonra 1915 mübadeleden sonra burası hapishane olarak düzenlenmiş ve uzun seneler öyle kullanılmış .çeşme binadan önce yapılmış bina sonradan cesmeye bitişik yapılmış .su ankı durum tavanlar yok sadece dış duvarlar ayakta .binanın duvarları 50-60 cm kalınlıgında .ceşmenin iki gözü var bahcede bir agac var bina ile aynı yasta 3-4 kişi ağacı zor sarar o kadar buyuk .söylenene göre eskiden bu agaçta insan asarlarmiş.durum boyle .kuyu da resimde belirttiğim sekilde kuyu ustu tahta ile kapalı cunku ıcı dolmasın diye uzerinde biraz moloz var ama içinde dipte bıraz su varmış .molozlar bugun yarın temizlenecek ve kuyu ortaya çıkacak.su ankı bilgiler boyle iken ne onerirsiniz nasıl hareket etmek lazım gelir ustadlar ben yakında mevkiye gideceğim yer bizim elimizde etrafı inşaat için kapatılmış .çalışma ortamı cok musaıt gunduz hilti ile çalış her sey resmı yani.

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
bu bir meyden cesmesiymiş eski bir resim buldum bu resim eski hali bina sonradan cesmeye bitişik yapılmısIMAG0012.jpg

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Neye göre işlem yapmak istiyorsunuz

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
neye göre derken bu tıp durumda nasıl hareket etmek lazım kuyu ceşme agaç eski bir kilise binası böyle bir ortamda ne yapılabılır

Cenat

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Slm insanlar ıssız bölgelerdekileri nasıl sessiz sedasız yaparız derken sen ulu orta yerdekine göz dikmişsin özgüvenine hayran kaldım .
Burası riskli uzak dur derim.
Kolay gelsin hem önü arkası kalmamış.

Cenat

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Slm insanlar ıssız bölgelerdekileri nasıl sessiz sedasız yaparız derken sen ulu orta yerdekine göz dikmişsin özgüvenine hayran kaldım .
Burası riskli uzak dur derim.
Kolay gelsin hem önü arkası kalmamış.

Cenat

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Anıtlar yüksek kurulu size burayı elletmez.

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
boyle cesmelerde arka tarafında bir sey olma ihtimali varmıdır siz bu konuda bana yardımcı olun yeter cunku arkası binanın içinde kalmış

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
neye göre derken bu tıp durumda nasıl hareket etmek lazım kuyu ceşme agaç eski bir kilise binası böyle bir ortamda ne yapılabılır
Ustam, burada bir gömü söylentisi varmı,her çeşmede, kuyuda bir şeyler olacak diye bir şey yok,bunların yapılış amacı gömü değil,insanlara hizmet içindir. Öncelikle araştırın daha sonra varsa cihaz kontrolü yapın

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
bilgisi olan varsa yazsın arkadaslar hallaetmesi benim işim

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
tabiki gömü bilgisi yok arakadsım sadece olma ihtimali var diye bir bilgi yok tabiki

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
ama burada çalışma basladı restore çalışması bu esnada buraya gelen insanlar oluyor .şoyle ki burada bir kuyu olması lazım ,işte burada çalışma yapabilirmiyiz diye ,bazı tıpler gelip de bu sorularla karşılasınca bende burada paylaşmak istedim .demek ki bizim bilmediğimiz bazı şeyler var

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@yalova1971
Ustam hoş geldin
iyi formlar

ustam, ermenilerden ve rumlardan zengin olan bazı zengin, nüfuslu kişiler
bu şekilde hayrat olarak çeşme yaptırdığı herkesce bilinen aşkiardır.

ermeni ve rumların para gömme gelenekleri az buçuk bellidir.
evin ilk giriş lapı eşiği
ev içinde ateş yakılan yerin altı
baca içinde gizli bölüm
yatak odasında, yüklük olarak tabir edilen alanın içi, tabanı
kuyu kenarları, uzun ömürlü (genelde meyva) ağaç dipleri vb olarak daha bir çok yazabiliriz.

size ek olarak önerim. kuyu içindeki üstten ilk üç metrede ebat,şekil ve renk olarak farklı olan bir taşın arkası derim.

selametle

yalova1971

Member
Kayıtlı Kullanıcı
tesekkur ederim ragıp kardes
@yalova1971
Ustam hoş geldin
iyi formlar

ustam, ermenilerden ve rumlardan zengin olan bazı zengin, nüfuslu kişiler
bu şekilde hayrat olarak çeşme yaptırdığı herkesce bilinen aşkiardır.

ermeni ve rumların para gömme gelenekleri az buçuk bellidir.
evin ilk giriş lapı eşiği
ev içinde ateş yakılan yerin altı
baca içinde gizli bölüm
yatak odasında, yüklük olarak tabir edilen alanın içi, tabanı
kuyu kenarları, uzun ömürlü (genelde meyva) ağaç dipleri vb olarak daha bir çok yazabiliriz.

size ek olarak önerim. kuyu içindeki üstten ilk üç metrede ebat,şekil ve renk olarak farklı olan bir taşın arkası derim.

selametle