• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Eski Rum köyünden bir tugla

Semilyon

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler sevgili hocalarım Platanos diye bilinen Trakya Rum köyü mübadele sonrası biz Selanik göçmen muhacirlere yerleşim alanı olarak güzel yaşam alani olmustur benim ailem varlıklı gelmişler köy müslümanlara geçince kiliseyi camiye çevirip kilisenin etrafı ve bahçesini parselleyip bizim ailemize satmışlar bizim evimizin bahçesinde bir Rum şöminesi vardı dedem evi yaparken çingene mini yani demir kazık olan bir yer bulmuş ve korktuğundan duvar örüp kapatmış bu yerde şöminenin dibi hemen aşağıda attığım resimlerde şöminenin tuğlası artık işlenmiş harf ve kelime tuğlanın oymalı yüzü içe doğru bakıyordu yıkılınca bu tuğlayı buldum ve evin bahçesi yarım dönüm üzerine kurulu bu bahçede 3 adet 1 M2 lik beton kapak var dedem birinden girince 2 tane şarap sıkma makinesi çıkarıp şuan bile çok ünlü olan bir şarap fabrikasına satmis.buraya cubuk tuttuğunda şöminenin olduğu yerde isaret aliyorum yani kısa ve öz sayın hocalarım bu tuğlayı işaretini ve bu kapaklar kilise mahzeni olabilirmiş aziz yorumlarınızı bekliyorum iyi günler dilerim...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

mula

Engellendi
Bunun bir manası yok bahçede inceleme yap sen.

Semilyon

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bahçede cubukta dedektorde oraya çekiyor orda duvarda bir işaret daha vardı ama orası sanıp kirmislar

Semilyon

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bahçede cubukta dedektorde oraya çekiyor orda duvarda bir işaret daha vardı ama orası sanıp kirmislar

bozoklu

Super Moderator
Süper Moderatör
Bahçendeki o kapakları aç kuyulardan bitanesinde baş papazın odasına giden tünel vardır. boşaltılmadı ise parasını ve mezarını bulursun.

Semilyon

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hiç açılmadı fakat çok işlek yerde karşısı cami köy meydanı ve etrafı açık evler var nasıl yapılabilir çözemedim bı çıkar yolu bulamiyorum

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@Semilyon
iyi formlar
tuğlanın üzerindeki o yazı
tuğlayı yapan kişinin isminin kısaltılması olmalı

çubuk kullandığına göre boşlukları tesbit edebilirsin
diğer yandan, şöminelerin alt taban tuğlasının altı her daim önemlidir
bakman da fayda var.

durduğun hata

selametle

Semilyon

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] Hocam saygılar.
Nacizane yorumunuz için teşekkür ederim dediğiniz de haklısınız yarın hemen üstündeki atiklari temizleyip tabana bakıyorum iyi günler hocam.