• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Eskiden ermeni yerleşimi olan bölgeden resimler

Egeates

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selam çok değerli sevgili ustadlar

Güney azerbaycan nahcivana yakin iran sınır hudutlarında Aras nehrine yakın bir bölgede resimde görünen koca arazide tek başına sudan uzakta armut ağacı ve bu ağacın cok uzun yıllardan gelen hikayeler ve hemen yanı başından ( 30 mt ) başlayan daire şeklinde dizilmiş taş yığınları ve önceden 2 yerde başkaları tarafından kazı yapılmış bişey çıkmış mı belli olmayan diğer resimlerde görünen değişik taş yığınları ve ağaçtan tepeye kadar olan mesafede alan taramayla sürekli çok güçlü ve hızlı bir şekilde baklava yapıp bazen nerdeyse cihazin antenlerin az kalsın kırılacak kadar çok sert bir şekilde tepkiler verdi tepenin hemen eteğinde olan yaklaşık 1.5 mt daire şeklinde taş yığını 70 cm kadar Çökük meydana gelmiş yine burada alantarama sürekli baklava ve değişik şekiller yapıp çubuklada kontrol ettiğimizde boşluk gösteriyor tepenin üzerine çıkınca yaklaşı bir voleybol sahası kadar düz bir zemine rasladık ayrıca bu sahada sanki elle dökülmüş kireç mıcır taşı mevcut yan tarafları normal taş ve topraktan oluşuyor .
Siz değerli ustaların yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürlerimi iletirim . Sevgiler ve saygılar

Önemli NOT ; Resimler eğer tam görünmezse yeni sayfada açın biraz ebat büyük olduğundan cep tel veya tabletten tam görünmeyebilir.

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=13544]Egeates[/MENTION] 2.resimde gözüken tepeler ilginç duruyor

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Taş yığmalar belli kabir . Tepedeki mıcirlı alan bir yerlerden çıkmıştır orayı bulmak lazim mıcırli alan içinde oda olmalı

Smokin

Moderatör
Moderatör
Burda bir yaşanmışlık var . Sondan dördüncü resim yön vermiş.

Egeates

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@Egeates 2.resimde gözüken tepeler ilginç duruyor
Zaaten bahsettiğim kirec taşı ve mıcırlı olan tepe orası
Taş yığmalar belli kabir . Tepedeki mıcirlı alan bir yerlerden çıkmıştır orayı bulmak lazim mıcırli alan içinde oda olmalı
7. Ve 8. Resim o tepenin hemen eteğinde acaba giriş olma ihtimali varmı olursa şayet nasıl bir kazı yapılmalı ? Yani yandan mı yokda kuyu gibi mi kazılmalı
Burda bir yaşanmışlık var . Sondan dördüncü resim yön vermiş.
Taş büyük değil yaklaşık aygaz tüpü büyüklüğü kadar yani taşına bilir ama 5. Resimde kazı yapıldığı yığının hemen yanında duruyordu acaba toprak altında mıydı yoksa üzerindemi belli değil

Not; bizim de tahminimiz ermeni mezarlığı olduğu ama acaba içinde bişey varmı yokmu veya daha önemli bir define olma ihtimalı varmı yahut olabilme ihtimali varmı ?

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Kıymetli bir şeyler olacağını düşünmüyorum . Ahlat ağacı tek başına bir şey ifade etmez etrafta güzel bir işaret var ise işaretin olduğu yeri belirlemek için tercih edilir uzun ömürlüdür. Yığmaları kontrol edebilirsin çubuk ile. Rast gelsin.

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
7.8 resim gibi çalış

Smokin

Moderatör
Moderatör
Taş işaret emaresi yapmak için küçük. Bu durum da taş kazı yapılan yerin hemen üstündeydi.
Değerli bir şey çıkar mı ? Orasını allah bilir ama ustaların dediği gibi çok şey beklenmemeli
Selametle

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Resimleri çekerken gezdiğiniz yerler komple yığma biryer tümülüsün üstü mü acaba .Etfafta herhangi bir işaret olmamasına rağmen işlem yapılmış çıkan katman dolma toprak mucur katmanı garip olan her yer aynı bu yüzden tümülüsün yada herhangi bir yığma tepenin üstü mü diye 2 kere düşündüm.Üstten boşluğu yakalayıp girmek için çabalanmış ama ben sonuç alındıgını düşünmüyorum .Burasını uzaktan görmek lazım bu haliyle sadece ihtimaller dünyası .

Pscyhe

Engellendi
Isaret iz emare yonlendirici hic bisey yok..sadece agactan ve kayac yapisi acilmis yerlerden yola cikarak tespitte bulunmak biseyler oldugunu dusunmek biraz zor..biz sadece gorebildiklerimize gore yonlendirme yapabiliriz burasi iicinse soyleyebilecegim tek sey yaptiginiz arastirmalar ve cubuklarla tespitlerinizi iyice inceleyip islem yapilip yapilmayacagina sizin karar vermeniz.ben boyle bir yere denk gelsem islem yapmayi dusunmem kaliteli cihazlarla tespit yapmaya calisir nokta atisi yapmaya calisirim cubuk iyidir ama cokda aldatip yaniltabilir hic bir isret beni buraya yonlendirecek iz emare yoksa islem yapmakta gerekmez benim fikrim bu sekildedir.