• Sorularınız için KAYIT olmalısınız.

Eskiya isareti olabilir mi?"köstebek çlsmasi:)"

Mrkn

Aktif Üye
Merhabalar; selamlar, sevgiler..

Birinci resimde bulunan tasta bulunan isaretlerin cevresinde bulunan dort noktada degerli tespiti yapildi (yaklasik 25-30 metre kare alanda)
Birinde calisma yapildi lakin kosullarin zorlugu dolayisiyla neticelendirilemedi. Sahsen noktaya islerim dolayisiyla gidemedim. Bu nedenle yeri goremedim. Ama calismayi yapanlar ekipten arkadaslar.calisma 50 cm den sonra 2. Ve 3. Resimde gorulecegi uzere yumurta seklinde kaya veya kapamaya denk gelinmis olup etrafi bir yarim metre daha acilmis yumurta kaya bu uzunlukta asagiya dogru dik devam etmektedir.. cevresi horasan harç ve taslarla doldurulmustur. Ve yine calisma esnasinda takriben 60-70 cmde 4. Resimde bulunan ayak seklinde taş cikmistir.
Geri kalan 3 yerde calisma baslatilamamis olup noktalardan biri (tasi kroki baz alirsak kalp seklinde olan nokta tarafi) eski çeşmenin yanindadir.
Sahsen orada olmayip resimleme ve calisma yapamadigimdan arkadaslar da resim cekmemis videoya almislardir ben de on bilgi maksatli screenleyerek buraya atmis bulunmaktayim. Baska resim yok kusura bakmayin.
Yardimlarinizdan oturu simdiden tesekkurlerimle...

IMG-20170717-WA0000.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 149787

Ekli dosyayı görüntüle 149788

Screenshot_20170718-010552.jpg

Mrkn

Aktif Üye
Şirvan , kazama, BulursamKader25, poseidon2023 , Turko @ragip timur964, kafkasli ve diger ustalarim;

Çalisma yapilmis alan mezar susu verilmis mezarlik alan olmayan bölge.
Arka bolgesinde de kayada bir kanadi acik biri kapali kartal oldugunu söylediler arkadaşlar.kartalin bulundugu kayanin hemen arkasinda da degerli twspiti yapildi. Lâkin resim yok. (Son bahara kadar da olamayabilir).
Saygilarimla...

Son düzenleme:

kazama

??? ?????? ?????...
Süper Moderatör
Mrkn kardesim ana kayayı tel fırçayla temizleyin Her tarafının rersimlerini alın uzaktan yakından 50 mtreden resim almaya başlayın ,çalışılan açılan yer işaretlerin neresinde kalıyor belirtin anlatın . Çevre fotolarıda dahil olmuş olur o ara bol resim olsun yer güzel ve zor şifreli bir yer dogru yeri yakalamak lazım diye düşünüyorum .Bende o resimlerin üstündeki play yerine basıyorum nie video oynamıyor diyorum :)

Mrkn

Aktif Üye
Mrkn kardesim ana kayayı tel fırçayla temizleyin Her tarafının rersimlerini alın uzaktan yakından 50 mtreden resim almaya başlayın ,çalışılan açılan yer işaretlerin neresinde kalıyor belirtin anlatın . Çevre fotolarıda dahil olmuş olur o ara bol resim olsun yer güzel ve zor şifreli bir yer dogru yeri yakalamak lazım diye düşünüyorum .Bende o resimlerin üstündeki play yerine basıyorum nie video oynamıyor diyorum :)
: )) ustam Allah iyiliginizi versin. Ama yabancisi degilim. Benim de basimdan geçmis bir vak'a.
Malzememizle ilgili bir problem var mecburen teoeden inmek zorunda kaliyoruz. Bosluk alamiyoruz, yani çubuklar bende islemiyor. Boşluk bulma çubuklari bende iş görmuyor maalesef.

timur964

konularim
resimlerde görünen incirler yeni dikilmiş ise boş bölgelere eşki ağacın surgunu ise çevresine 3 mt çap önemli . haricinde bir şey görmedim

kazama

??? ?????? ?????...
Süper Moderatör
: )) ustam Allah iyiliginizi versin. Ama yabancisi degilim. Benim de basimdan geçmis bir vak'a.
Malzememizle ilgili bir problem var mecburen teoeden inmek zorunda kaliyoruz. Bosluk alamiyoruz, yani çubuklar bende islemiyor. Boşluk bulma çubuklari bende iş görmuyor maalesef.
Eğer tepeden giriliyorsa boşluğu yakalamadan zor olur diye düşünüyorum ,en azından boşluğu belirlesen emin olsan merkezi belirleyip bi gayret belki az bi ışık görünür gibi olabilir ama diğer türlü tepeyi komple boşaltmanız gerekebilir :) .Burda başka mezarlar da vardır yakın çevresinde .Çubuk sizde iş görür aslında siz çubukta iş görmüyorsunuz anlaşılan ,onuda başka yapan arkadaş yokmu yapsın biri .

Pscyhe

Engellendi
Bende pek bisey goremedim.desem yalan olmaz..degerli tespiti neyle ve nasil yapildi acabaa..??

murat38

Member
kardeşim naçizane sana sorularım olacak kullandığınız dedektör hangi marka 2.soru vlf mi pulse mi 3.soru değerli tespitinden sonra kaç cm. eştiniz ve daha sonra tekrardan dedektörle eştiğiniz yeri kontrolden geçirip değerli sinyali devam etti mi kartal işareti yerdemi yoksa yüksek bir kaya üzerindemi çünkü kartal figrü hayvanın doğası gereği yüksekte olur şimdi bu kadar sorudan sonra nedenine gelince benim düştüğüm hataya düşme diye altın sinyali aldığımız yeri alelacele yaklaşık 2 mt.kazdık lakin sinyal bitti ama sonuçta horasanlı bir bölgeyle karşılaştık lakin ekip arkadaşları arasında anlaşmazlık yüzünden işi bıraktım ALLAH a emanet

Turko

Uzman
Hayırlısı inşallah. Üç oyma ile kalp tarafına doğru yön verilmiş gibi zemin altı oda mezar var ise yapı bulunduktan sonra kalp işaretinin tuzak mı yoksa bayan ımı ifade ediyor ancak çözülür. Genelde üç oyma ciddi derinlik verir. Yuvarlak oymaların derinliği X 80 yada 90 cm yada kalp oyma derinlik X 80/90 cm gibi olabilir. Yani kalp oyma derinliği 6 cm ile 4.5-5 m gibi derinlik olabilir. 3 günde çözülecek mevzu değildir 3x3 metre gibi 5 metre inmek gerekir. Değer li tespiti aldık demişsiniz önemli olan değerlinin noktasından derinlik almanız , çubuk ile tespit etti iseniz BulursamKader25 ustamın değerliye derinlik tespiti ile ilgili güzel konusu var incelemenizde fayda olur. Rast gelsin.

Mrkn

Aktif Üye
Pscyhe, murat38 ustalarim,
Degerli tespitinde elimize gecmesi uzun bir mevzu olan 6li, bantla cevrelenmiş bozariz diye bantini bile sokmeye korktugumuz cubuklarin icinde bulunan kurşuna benzer renk vermeyen bir maddenin birbirlerine temasi ile uc uca giren ve sonrasinda da bu son actigim konuyla ilgili calisma yapilirken birinin kirilmasi sonucu icerisinde kablolarin da gectigini ve teferruatinin gorunenden fazla oldugunu tespit ettigimiz haham tarafindan verilen ayrica aan tarama da yapilabilen bir malzeme. Belki de BulursamKader25 ustamin normal cubuklar ile derinlik olcumu yapilabilen metodla bunlarla da derinlik alinabilor ama denemedik.
murat38 ustam, kartal dedigimiz figur yuksek taslik bir bölgenin yukari bolumunun ustunde tasvir edilmis yani sarp. Estikten sonra da degerli sinyali aldik.
Bundan once actigim konuda yaptigimiz 3-3.5 metrelik calismada da hala noktasinda israrci. Fakat bolge priblemli oldugu icin de sonuclandirilamadi.