• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Fikirlerinizi alalım Ustalar

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
22 Şub 2015
Mesajlar
3,075
Beğeni
713
Puanları
113
Yaş
60
S.a değerli kardeşim işçilik ğöremedim ana kaya deyilse anıtsal mezar gibi etrafı örülmüş gibi örülünün içinde boşlık bak..
Saygılar ve sevgiler.
 
       

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ağu 2016
Mesajlar
5,186
Beğeni
573
Puanları
113
mezar içinde oda içinde uygun arazi

1.JPG
 
       

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
10,600
Beğeni
8,679
Puanları
113
Yaş
52
Anadoluda, DEDE MEZARI dedikleri yerlere dikilen taşlara benziyor.
Dikkat edin müslüman mezarı da olma ihtimali var.

En güzeli değerli tespiti yapmak burada...
 
       

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Haz 2018
Mesajlar
2,661
Beğeni
585
Puanları
113
Yaş
47
Konum
İstanbul
duruşu ilginç ama yerli kayaya benziyor
yerli değilse dolmen mezar olma ihtimali vardır
 
       

İndiana jones

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Mar 2017
Mesajlar
981
Beğeni
40
Puanları
28
menhir3.jpgDikilitaşlar, bazen toprak üstü yükseklikleri 4 metreyi geçen büyük taşlardır. Bunlar tek ya da gruplar halinde olabilecekleri gibi, bazen dolmenlerin, bazen de mezar tepelerinin çevresine yerleştirilmişlerdir. Yerel olarak bunların "şehit mezarları" olduklarına inanıldıklarından, günümüzde çoğu kez İslam mezarlıklarının içinde kalmış ve diğer mezar taşları ile karışmışlardır. Dikilitaşlar üzerinde halen ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır, ancak bunların, hiç değilse bazılarının belirli doğrultular üzerinde diziler oluşturduğu anlaşılmaktadır

Menhirler, Trakya bölgesinin yanı sıra Fransa'da ve İngiltere'de bulunmaktadır. Bunlar 10-12 metre yüksekliğinde dev taşlardır. Menhirlerin çoğunun mezar taşı olduğu ispatlanmıştır. Büyüklükleri sebebiyle de, sanki canlıymışlar gibi halk masallarına konu olmuşlardır. İlgili efsanelerde menhirler; doğarlar, büyürler, dans ederler ve ağlarlar. Bazı menhirler tarihi bir hatırayı sonsuzlaştırırlar. Menhirler, toprak sınırını belirtmek için de kullanılmış olabilirler. Menhirlerin dikilme sebeplerine en uygun açıklama ise, bunların ilkel idoller yani dini semboller olduklarıdır. Genel olarak yalnız duran menhirler, bazen bir çizgi üstünde dizilmiş de olabilirler. Daire şeklinde dizilmiş olanlar, belki dini anıtlar veya kurban sunaklarıydı. Cromlech (Kromlek) denilen bu dizilerin yönleri yıldızlara göre olduğu için, güneş tapınağı da olabilirler.(Istranca Dağları Mahyadağ-Dupnisa Mağarası arasında)

Megalitler başlıca iki grupta toplanabilir: Dayanak gerektirmeden ayakta duran taşlar; bunlar yalnızken "Menhir" , bir doğru üzerinde dizilir veya daire şeklinde sıralanırsa "Cromlech" (Kromlek) adını alırlar.

Paralel düzenlenmiş bir döşemeyi taşıyan taşlardan meydana getirilen odalar ki; bunlara da "Dolmen" denir. Dolmen'ler, birer mezar odalarıdır. Bu mezar odalarının üstü toprakla örtülürse, ortaya çıkan tepeciklere Tümülüs Höyük adı verilir. Dolmenler, basit dolmen, örtülü koridor, kubbeli dolmen adını alan türlerde olur.menhir.jpg
 
       
Üst Alt