• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Fotoğraflar hakkında yardımcı olur musunuz?

Kutia

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Fotoğraflarda ilginizi çeken yerleri gösterebilir misiniz?

Teşekkürler.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Kardasim,
Fotografi buyutunce hemen dagiliyor.
Mezar oldugu kesin amma detay goremedik.
Nisin yaninda birseyler var. Bu resimlerde goremiyoruz, dagiliyor.

Kutia

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kardasim,
Fotografi buyutunce hemen dagiliyor.
Mezar oldugu kesin amma detay goremedik.
Nisin yaninda birseyler var. Bu resimlerde goremiyoruz, dagiliyor.
klasik olacak ama :) bayramda bölgeye gitme imkanım olacak. detaylı fotolar atabilirim.

Yorum için teşekkürler.

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir anıt mezar var orada
ilginçtir el değmemişe benziyor
umarım dönem soygunu yememiştir
çok çalışıp dikkatli inceleyip girişi bulman gerekiyor

Kutia

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
İlginizi çeken yerler nereler ?

Nerelere yoğunlaşmalıyız bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

İşaretli yerler hakkında yorum yapar mısınız? (Ana kayanın sol yüzü)

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
İlginizi çeken yerler nereler ?

Nerelere yoğunlaşmalıyız bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

İşaretli yerler hakkında yorum yapar mısınız? (Ana kayanın sol yüzü)

işaret aramaya gerek yok oradaki kabak gibi niş mezarın künyesi zaten
asıl soru mezar odası nerede ?
tecrübeme dayanarak yazıyorum mezar odası nişin hemen arkasında ve kaya bloğunun içinde
peki girişi nereden olmalı
1. nişin alt kısmından taban veya tabana yakın gizlenmiş bir geçit vasıtasıyla kuyu tipi çıkışla mezar odasına tırmanarak çıkılır
2. nişe bakınca sol yandan doğal kaya yarığı gibi görünen ama devam eden dar tünel genişler ve basamaklarla mezar odasına çıkılr
3. tam tepeden kapak şeklinde gizli giriş olur ve merdivenlerle mezar odasına inilir
4. niş burada olur ama şaşırtma amaçlı mezar yakında ama nişle alakasız bir yerde olur
bunların hepsi tecrübe edilmiş ve farklı kombinasyonlarına da rastlanmıştır
ne çıkar sorusunun cevabı mezar odasında mevtanın yanında mevcuttur
şimdilik bu kadar

Kutia

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
işaret aramaya gerek yok oradaki kabak gibi niş mezarın künyesi zaten
asıl soru mezar odası nerede ?
tecrübeme dayanarak yazıyorum mezar odası nişin hemen arkasında ve kaya bloğunun içinde
peki girişi nereden olmalı
1. nişin alt kısmından taban veya tabana yakın gizlenmiş bir geçit vasıtasıyla kuyu tipi çıkışla mezar odasına tırmanarak çıkılır
2. nişe bakınca sol yandan doğal kaya yarığı gibi görünen ama devam eden dar tünel genişler ve basamaklarla mezar odasına çıkılr
3. tam tepeden kapak şeklinde gizli giriş olur ve merdivenlerle mezar odasına inilir
4. niş burada olur ama şaşırtma amaçlı mezar yakında ama nişle alakasız bir yerde olur
bunların hepsi tecrübe edilmiş ve farklı kombinasyonlarına da rastlanmıştır
ne çıkar sorusunun cevabı mezar odasında mevtanın yanında mevcuttur
şimdilik bu kadar
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Tecrübelerinizi dikkate alacağım.

alaçamlı

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ustanın dediklerine ek olarak kaya önünde çok büyük taşlarla giriş kapatılır.taşlar kaldırılınca yamaç komple göçecektir.tavsiyem maden arama ruhsatı çıkarıp oraya bir taş ocağı kurun.taşı ufalaya ufalaya odayı bulursunuz.bir çok vatandaşımız böyle yapıyor.ikinci yöntem.taşların bağlantı noktasından mazotlu bir hilti yardımıyla dar bir galeri açılr.girişe ulaşılır.üçüncü yöntem.kayalar patlayıcı ve ya akfit vasıtası ile tuzbuz edilir.bu yöntemde başarı şansı biraz düşüktür.dördüncü ve son yöntemde ise tünel kazılarak alttan girişe ulaşılır.ancak ne yöntem kullanırsanız kullanın bu tip mezarlar açılmamak üzere tonla malzeme kullanılarak kapatılmıştır.genellike ilk yöntem kullanılarak çıkartılıyor.belediye veya karayollarında tanıdık varsa buradan yol ,tünel falan geçirin.yada kahkaha dolgu malzemesi alma bahanesiyle vede sağlam bir kepçe vasıtası ile 3 saatte hedef bölgeye ulaşırsınız.yok tek yaparım derseniz diğer yöntemleri ayrıntılı olarak yazdım.saygılar.

Kutia

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ustanın dediklerine ek olarak kaya önünde çok büyük taşlarla giriş kapatılır.taşlar kaldırılınca yamaç komple göçecektir.tavsiyem maden arama ruhsatı çıkarıp oraya bir taş ocağı kurun.taşı ufalaya ufalaya odayı bulursunuz.bir çok vatandaşımız böyle yapıyor.ikinci yöntem.taşların bağlantı noktasından mazotlu bir hilti yardımıyla dar bir galeri açılr.girişe ulaşılır.üçüncü yöntem.kayalar patlayıcı ve ya akfit vasıtası ile tuzbuz edilir.bu yöntemde başarı şansı biraz düşüktür.dördüncü ve son yöntemde ise tünel kazılarak alttan girişe ulaşılır.ancak ne yöntem kullanırsanız kullanın bu tip mezarlar açılmamak üzere tonla malzeme kullanılarak kapatılmıştır.genellike ilk yöntem kullanılarak çıkartılıyor.belediye veya karayollarında tanıdık varsa buradan yol ,tünel falan geçirin.yada kahkaha dolgu malzemesi alma bahanesiyle vede sağlam bir kepçe vasıtası ile 3 saatte hedef bölgeye ulaşırsınız.yok tek yaparım derseniz diğer yöntemleri ayrıntılı olarak yazdım.saygılar.
Bahsettiğin yöntemleri uygulayacak maddi gücüm olsa farklı bölgelerde çalışma yapardım diye düşünüyorum. Daha ekonomik bir yöntem arıyorum :D

Yorum için teşekkürler.

alaçamlı

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ustam bu işin şakası.ben nasıl çıkarıldığını anlattım.inan bu tip büyük gömülerde başarı şansı çok düşük.zaten böyle yerlerde önce taş ocağı kurulup baya bi uğraştan sonra girilebiliyor.bak sene 2008 buna benzer bir bölge vardı.resmi izinle kazıya başladık.kepçe kazdıkça yamaç yıkılıp durdu.sonra tam tünelin ağzını açmıştık ki su tuzağıyla karşılaştık.orası resmen göl oldu.bildiğin bir göl oluştu bu yerde.bizde mecburen bıraktık.zaten 30 gün iznimiz vardı.masrafın altından kalkamayacağımızı anlayınca mecburen bıraktık.o kayalık bir kaç sene sonra tamamen göçerek o gölü ve çukurunu duldurmuş.yani çoğu yer böyle.inanılmaz engeller konuyor.ama ekonomik yol bence arada boşluk falan varsa oraları zorlamak olabilir belki.bunun dışında bir yol olacağını sanmıyorum.çünkü bu tip yerler kıyamete kadar hiç açılmasın diye özenle yapılır.eski çağlarda kıyamet vakti kemikler yanyana olmazsa tekrar canlanamayacağınız söylendiği için zenginlerde metrelerce yerin altına böyle mezarlar yaptırıtormuş.maksat cenazeye ve kemiklere zarar verilmesin.belli olmaz tabi.belkide daha kolay bir girişi vardır.yan tarafları inceleyebilirsiniz.her şey nasip kısmet.ama elle zor olur. diyorum.

alaçamlı

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
kolay giriş için o kare şeklindeki oyuğun iç duvarını yokla ,orada olabilir.yada kayanın yan tarafında sıvanmış yer varmı bak.ama eyer giriş ön tarafta o büyük kayaların altındaysa iş çok zor.ben onu anlatmak istedim.