Frig mezarları

kertenkele

Editör
Frig mezarlarından birşey çıkarmı ve mezarı nerelere yaparlar oymaları var ama mezarları nerde acaba oymalar dere kıyında kuru dere

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
kertenkele üstad mezarın kralını onlar icat etmiş Anadolu'daki ilk tümülüslerin hepsi onlarındır ve hepsinin girişi güneydendirr yaanii frikler=tümülüs=çorban hertürlü kaynar sen yeterki mekanı kesinleştir

Mal bulanındır

Frigler ölülerini tümülüslere ya da kayalara oyulmuş mezarlara gömerlerdi. Soyuldukları için kaya mezarları mimari dışında bilgi vermezler. Yığma mezar tipleri, yani tümülüsler Frig ölü gömme geleneğini öğrenmemizde bize yardımcı olur. Bu tümülüslerin büyük bir bölümü Gordion’dadır ve sayısı 100’e yakındır. Gömülen kişinin önemine göre tümülüslerin yüksekliği 2-3 ile 60-70 metre arasında değişmektedir.

Bu ölü gömme tekniği birden ortaya çıkması bize tümülüs mezarlarının Frigya’ya dışardan gelmiş olduğunu gösterir ve bu teknik Arnavutluk ve Makedonya’da soylu kişileri gömmek için kullanılırdı.

Mezar odalarının ahşap yapıları çok ileri bir teknikle yapılmıştır. Ölüler önceleri ahşap sedirlerin üstüne yatırılır, MÖ 7. yüzyılın sonlarından itibaren Yunanistan’dan gelen etkiyle yakılırdı. Ölü ve ölünün armağanlarının bırakılmasından ve ahşap çatının kapatılmasından sonra, odanın üstü yığma bir tepeyle

örtülür.

Toprağın mezar odasına yapacağı baskıyı en aza indirmek için odanın üstü moloz taşlarla kaplanır, bunun üzerine sulandırılarak bulamaç haline getirilmiş kil serilir ve daha sonra da kuru kilden tepe yığılmıştır. Altındaki nemli kilin iyice kurumasından sonra toprak kümesi yığılmış olmalıdır.

Lidya ve Yunan mezarlarından farklı olarak Frig tümülüslerinin mezar odalarının yapımında taş yerine tahta kullanılması, yığma toprağın yayılmasını önleyen krepis duvarı ve mezar odasına geçit veren dromos kullanılmamasıdır.

Büyük boy tümülüslerde mezar odaları ortada bulunurdu. Mezar soyguncularına önlem olarak alçak tümülüslerde bu odalar merkezden uzak yerlerde olurdu.

Geniş halk kitleleri için gösterişsiz mezarlar kullanılırken soylular için kent dişında görkemli yığma mezarlar yapılırdı. Pazar halkı, ölülerini sırt üstü yatırarak kalenin içindeki mezarlara gömmüşlerdi. Boğazköy halkı ise ölülerini yakıp, küllerini küpler içine koyarak gömmüşlerdi. Boğazköy’lüler çocuk mezarı olarak vazo kullanmışlardır.

kertenkele

Editör
Ustalar frig kaya mezarlarına örnek varmı buralarda her köyde bir tümülüs var birde göbek dağımız var dağın tepesinde bir tümülüs var tümülüs sıkıntılı kaya mezarı var oymalar dere kıyında mezarları derenin diğer tarafındamı oymaların olduğu tarafmı bilemedim

kertenkele

Editör
Oymalar dağın eteği ova gibi hafif eğimli bir yerde ve dere kenarında

kertenkele

Editör
Heryerde mıcır var ama tas kesim için değise mezarlar oymaların olduğu yuzde

kertenkele

Editör
Ustam bu tüneller tümülüsünmü ben kaya mezar var diye düşünüyorum derenin içinde küçük koltuk var kibele tanrıça içinmiş ne alaka ise ben öyle duydum dereden aşagı bakınca aşağısı büyük bir vadi

Mal bulanındır

Var alakası varr kybele için şöyle toplu 5..6.ton kaya kütlesi belli yerlere konmuştur. Bunların o zamanki manası kibeleye işarettir yani bu radayızz mekan bizim kybele e.. Hesaabıı. Ancak içinde yüzünde değerli bişey olmaaaz. Geçen biyerde böyle Bi kayayı içinde bişey var sanıp 4.ee yarmışşlarr.niye ettiniz böyle dedim sinyal aldık dediler bende o kayadaki mineral sinyalı Oo. Denyo. Koca kayayı karpuz gibi yarmışınız. boşuna şimdi kybelenin laneti üstünüze bincek dedim. Tıstılarr

Mal bulanındır

Jookerturk ustam katmanlar bizi bozmaz hertürlü yürürüz. Farklı medeniyetler farklı usul kullanmış. O kil davası ufak bir nüanstırr. Günümüz izolasyon malzemeleri gibi düşün.. Asıl olan Bir tümülüs keşfindee. En pratik en çabuk yöntemi bulmak yırt. Geçen birinin konusunda dedim. Hep ağız alışkanlığı olmuşşş. Güneybatı hesaabıı. Walla manisada. 16.mt.lik tümülüs girişi doğuyduu. Balıkesirde. 14.mt lik olan girişş. Kuzeydii. Ee noolcaak şimdii. Demem oki buldun u baboşş tümülüsü.. hemen coğrafi yapısına bak alanın. Sona çıkar cebinden teli orman genel müd. Coğrafi sistemine gir kardeş. Ortamı kess.. Sona medeniyetini öğrenin. Sonada son olarak müzeci leri bilgilendirin.. Gelsinler takılsınlarr işte.. Bence durum buu haa ağrıyan dişi varmı çekilmelimii. Orasını ilk keşfeden düşünsün. Saygılarımla