GARMİN el tipi GPS ile define arama.

Barbelo

Yeni Üye
Selamın aleyküm abiler kardeşler bu konuyu açmamdaki neden
ben bu cihazı kullanıp geliştirmekteyim ve bu sistemi kullanan çok az insan var ve amacım
bu forumda kullanan varsa bilgi alışverişi yapmak birbirimizin eksiklerini tamamlamak.

Eksiklerim derinlik saptamada sıkıntı var birde baş belası olan minarelli kayalar.

Biraz cihazdan bahsedeyim cihaz tahmin edeceğiniz gibi uydu ile çalışmakta
ve sporcuların balıkcıların doğa gezisini seven insanların kullandığı bir cihaz gps in içinde alan hesabı var
şüphelendiğimiz noktada alan hesabı alıp bunu excel de (dat) formatına çevirip surfer ve voxler de işliyoruz
yakında güçlü bir anten alıp çıtayı yükseltmeyi düşünüyorum onun dışında bir kaç pilanım daha var umarım kullanan vardır
aşşağıda örnek bir çekimim var herkeze iyi forumlar.

D

deniz_efe

Misafir
Selamın aleyküm abiler kardeşler bu konuyu açmamdaki neden
ben bu cihazı kullanıp geliştirmekteyim ve bu sistemi kullanan çok az insan var ve amacım
bu forumda kullanan varsa bilgi alışverişi yapmak birbirimizin eksiklerini tamamlamak.

Eksiklerim derinlik saptamada sıkıntı var birde baş belası olan minarelli kayalar.

Biraz cihazdan bahsedeyim cihaz tahmin edeceğiniz gibi uydu ile çalışmakta
ve sporcuların balıkcıların doğa gezisini seven insanların kullandığı bir cihaz gps in içinde alan hesabı var
şüphelendiğimiz noktada alan hesabı alıp bunu excel de (dat) formatına çevirip surfer ve voxler de işliyoruz
yakında güçlü bir anten alıp çıtayı yükseltmeyi düşünüyorum onun dışında bir kaç pilanım daha var umarım kullanan vardır
aşşağıda örnek bir çekimim var herkeze iyi forumlar.
Vallaha birader ben de bunun etrex 20 modelini almayı planlıyorum bu aralar.
Amacım senin anlattığın şekilde değil de normal trekking aktivitelerimde kullanmak.
GPS ler pasif sensörler içerir ve dünya çevresinde yörüngede bulunan uydulardan aldıkları sinyalleri
içerisinde bulunan programları sayesinde ekranda sizin o anda bulunduğunuz koordinatları gösterirler.
ana mantık budur.
Gelişmiş modellerde harita yükleme, renkli ekran, dahili altimetre vb. bir çok özellik içerir.
Sen bu paylaştığın ekran görüntülerini o bahsettiğin programlar neye göre çizer bilmem ama
beni bu konuda ikna etmek için 40 fırın ekmek yemen gerektiğini düşünüyorum.
:D
Mesleğim elektrik/elektronik ve teknoloji konusunda asla ön yargılı değilim.
İlginç bir konu açtın, devamını merakla bekliyorum.
:322:

Barbelo

Yeni Üye
Vallaha birader ben de bunun etrex 20 modelini almayı planlıyorum bu aralar.
Amacım senin anlattığın şekilde değil de normal trekking aktivitelerimde kullanmak.
GPS ler pasif sensörler içerir ve dünya çevresinde yörüngede bulunan uydulardan aldıkları sinyalleri
içerisinde bulunan programları sayesinde ekranda sizin o anda bulunduğunuz koordinatları gösterirler.
ana mantık budur.
Gelişmiş modellerde harita yükleme, renkli ekran, dahili altimetre vb. bir çok özellik içerir.
Sen bu paylaştığın ekran görüntülerini o bahsettiğin programlar neye göre çizer bilmem ama
beni bu konuda ikna etmek için 40 fırın ekmek yemen gerektiğini düşünüyorum.
:D
Mesleğim elektrik/elektronik ve teknoloji konusunda asla ön yargılı değilim.
İlginç bir konu açtın, devamını merakla bekliyorum.
:322:
Abim bu cihaz sadece uyduya sinyal yollamıyor yerin altınada sinyal atıyor
ama dediğiniz gibi zayıf sinyal yakında güçlü bir anten alıcam
ilk başlarda bende inanmıyordum ama
yüzlerce çekim ve binlerce kombinasyon yaptım
desem abartmiş sayılmam ve cihaza birşeyler kattığımı testlerim sonucu gözlemledim
ama gel gelelim kayadan çok iyi geçmiyo mineral ve derinlik sıkıntısı var bunlarıda zamanla
çözücem işlh sizin alacağınız cihazda aynı işe yarar haberiniz olsun.
:3:

D

deniz_efe

Misafir
Abim bu cihaz sadece uyduya sinyal yollamıyor yerin altınada sinyal atıyor
ama dediğiniz gibi zayıf sinyal yakında güçlü bir anten alıcam
ilk başlarda bende inanmıyordum ama
yüzlerce çekim ve binlerce kombinasyon yaptım
desem abartmiş sayılmam ve cihaza birşeyler kattığımı testlerim sonucu gözlemledim
ama gel gelelim kayadan çok iyi geçmiyo mineral ve derinlik sıkıntısı var bunlarıda zamanla
çözücem işlh sizin alacağınız cihazda aynı işe yarar haberiniz olsun.
:3:
Bak yukarıdaki mesajımda da yazdım, gözünden kaçmış sanırım,
Bu tip GPS cihazlarında pasif sensör vardır.
Yani herhangi bir şekilde etraflarına ya da bir yerlere sinyal göndermezler.
Dünya etrafında yörüngede bulunan uydulardan o anda en uygun olan en az 3 tanesinden gelen sinyalleri alıp işleyip ekrana koordinat olarak yansıtırlar.
Evet aktif sensör kullanan ve uyduya sinyal yollayıp yerini bildiren cihazlar da vardır
ama bu bahsettiğin cihazlar o tiplerden değil.
Bir de sim kart takılabilen tipler var uyduya sinyal gönderen.

Peki bu grafikte kullandığın değerler ne değerleri ???

Mesela şu tip cihazlarda televizyon yayınlarının şiddeti ölçülür ve
anteni uyduya tam ya da yanlış açılarda çevirdiğin zaman farklı değerler alırsın.

Ekli dosyayı görüntüle 105045

Barbelo

Yeni Üye
Bak yukarıdaki mesajımda da yazdım, gözünden kaçmış sanırım,
Bu tip GPS cihazlarında pasif sensör vardır.
Yani herhangi bir şekilde etraflarına ya da bir yerlere sinyal göndermezler.
Dünya etrafında yörüngede bulunan uydulardan o anda en uygun olan en az 3 tanesinden gelen sinyalleri alıp işleyip ekrana koordinat olarak yansıtırlar.
Evet aktif sensör kullanan ve uyduya sinyal yollayıp yerini bildiren cihazlar da vardır
ama bu bahsettiğin cihazlar o tiplerden değil.
Bir de sim kart takılabilen tipler var uyduya sinyal gönderen.

Peki bu grafikte kullandığın değerler ne değerleri ???

Mesela şu tip cihazlarda televizyon yayınlarının şiddeti ölçülür ve
anteni uyduya tam ya da yanlış açılarda çevirdiğin zaman farklı değerler alırsın.

Ekli dosyayı görüntüle 105045
Şimdi abim senin demek istediğin
bu cihaz o işlere yaramaz diyosun ama ve ön yargılı değilim diyosun
ama şuan ön yargılı davranıyosun bizzat kendi gömdüğüm malzemeleri ve
test sahasında teyit ettim cihazı ama derinliği yanalış veriyor onun dışında
bu cihazların türkiye distiribütörü olan baytekinlede görüştük yerin altına sinyat attığını söylediler
test etmesem sana hak verirdim ama bahsettiğin pasif sensör yok bu cihazlarda
işin elektronik kısmını çok bilmem ve sana o ağızdan iknaa edici açıklamalar yapamam
ama şu lafımın arkasındayım bu cihaz yerin altına sinyal atıyor bir kaç tane mazarda açtık
ama değersiz malzemeler çıktı grafikte kullandığın değerler derken neyden
bahsettiğini anlamadım abi sayı değerinden bahsediyosan saf malzeme
yada yüksel mineralli taş kaya olduğu zaman o sayı değerini verir.

D

deniz_efe

Misafir
Tamam Barbelo sen çalışmalarına devam et o zaman,
kullandığın model şu fotoğrafını eklediğin GPSMAP 64s modeli mi ?
Ben en iyisi Baytekin veya cihazın yetkili teknik servisi ile irtibat kurayım.

D

deniz_efe

Misafir
Uyduların her biri, iki değişik frekansta ve düşük güçlü radyo sinyalleri yayınlamaktadır. (L1, L2) Sivil GPS alıcıları L1 frekansını (UHF bandında 1575,42 Mhz), ABD Savunma bölümü alıcıları L2 (1227,60 Mhz) frekansını dinlemektedirler. Bu sinyal “Görüş Hattında” Line of Sight ilerler. Yani bulutlardan, camdan ve plastikten geçebilir ancak duvar ve dağ gibi katı cisimlerden geçemez.

GPS sinyalleri binalardan yansıdığı için şehir içlerinde araziye oranla hassasiyeti azalır. Yeraltına kazılan tünellerde ise sinyal elde edilemez. Hatalı sinyallerin elde edilebileceği ya da hiç sinyal elde edilemeyen bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilen Diferansiyel GPS’ler tarafından bu hatalar en aza indirilerek daha hassas bir yer ölçümü yapılabilir.

Daha rahat anlaşılması için, bildiğimiz radyo istasyonu sinyalleri ile L1 frekansını kıyaslamak istersek; FM radyo istasyonları 88 ile 108 Mhz arasında yayın yaparlar, L1 ise 1575,42 Mhz’i kullanır. Ayrıca GPS’in uydu sinyalleri çok düşük güçtedirler. FM radyo sinyalleri 100.000 watt gücünde iken L1 sinyali 20-50 watt arasındadır. Bu yüzden GPS uydularından temiz sinyal alabilmek için açık bir görüş alanı gereklidir.

GPS uyduları tarafından gönderilen elektromanyetik dalgalar atmosferden geçerken bükülmeye uğrarlar. L1 ve L2 bantları farklı dalga boylarına sahip olduğundan farklı oranda bükülmeye uğradığından aradaki farklılık hesaplanarak atmosferik bozulma engellenerek çok daha hassas bir yer bilgisi hesaplanabilir. Sadece L1 bandı kullanılarak (diferansiyel GPS ile dahi) 98 m. hassasiyet elde edilebilirken, L1 ve L2 bantlarının ortak kullanımı ile 1 m.’nin altında hassasiyete ulaşmak mümkün olmaktadır.

Alıntıdır ...

Buna göre FM radyo sinyalleri GPS uydu sinyallerinden binlerce kat daha güçlü olduğuna göre
Basit bir FM radyo desteği ve surfer ve voxler programları ile daha iyi sonuç almak çok daha mantıklı görünüyor.

Barbelo

Yeni Üye
Uyduların her biri, iki değişik frekansta ve düşük güçlü radyo sinyalleri yayınlamaktadır. (L1, L2) Sivil GPS alıcıları L1 frekansını (UHF bandında 1575,42 Mhz), ABD Savunma bölümü alıcıları L2 (1227,60 Mhz) frekansını dinlemektedirler. Bu sinyal “Görüş Hattında” Line of Sight ilerler. Yani bulutlardan, camdan ve plastikten geçebilir ancak duvar ve dağ gibi katı cisimlerden geçemez.

GPS sinyalleri binalardan yansıdığı için şehir içlerinde araziye oranla hassasiyeti azalır. Yeraltına kazılan tünellerde ise sinyal elde edilemez. Hatalı sinyallerin elde edilebileceği ya da hiç sinyal elde edilemeyen bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilen Diferansiyel GPS’ler tarafından bu hatalar en aza indirilerek daha hassas bir yer ölçümü yapılabilir.

Daha rahat anlaşılması için, bildiğimiz radyo istasyonu sinyalleri ile L1 frekansını kıyaslamak istersek; FM radyo istasyonları 88 ile 108 Mhz arasında yayın yaparlar, L1 ise 1575,42 Mhz’i kullanır. Ayrıca GPS’in uydu sinyalleri çok düşük güçtedirler. FM radyo sinyalleri 100.000 watt gücünde iken L1 sinyali 20-50 watt arasındadır. Bu yüzden GPS uydularından temiz sinyal alabilmek için açık bir görüş alanı gereklidir.

GPS uyduları tarafından gönderilen elektromanyetik dalgalar atmosferden geçerken bükülmeye uğrarlar. L1 ve L2 bantları farklı dalga boylarına sahip olduğundan farklı oranda bükülmeye uğradığından aradaki farklılık hesaplanarak atmosferik bozulma engellenerek çok daha hassas bir yer bilgisi hesaplanabilir. Sadece L1 bandı kullanılarak (diferansiyel GPS ile dahi) 98 m. hassasiyet elde edilebilirken, L1 ve L2 bantlarının ortak kullanımı ile 1 m.’nin altında hassasiyete ulaşmak mümkün olmaktadır.

Alıntıdır ...

Buna göre FM radyo sinyalleri GPS uydu sinyallerinden binlerce kat daha güçlü olduğuna göre
Basit bir FM radyo desteği ve surfer ve voxler programları ile daha iyi sonuç almak çok daha mantıklı görünüyor.

Öncelikle tşk ederim araştırma yaptığınız ve ilginiz için bu yazıyı okumuştum hatta okulda bitirme tezi
gps üzerine olan bir arkadaşımlada görüşmüştüm emin olmak açısından
hemen hemen okuduğum şeyleri söyledi bana.

Dediğiniz gibi sinyaller sudan camdan ve pilastikten geçiyor
topraktanda geçer dedi ama çok az geçer ve biyerde tıkanır kayadan hiç geçmez ama oda tarzı bir yapı varsa
etrafından geçerek şeklini çıkarır zaten yukarıdada tümüsün şeklini yarım yamalak çıkarmış her nekadar
inanmasanda hocam o şekli resimdeki o tümülüsü bu alet çıkardı.

Radyo olayı aklımıza geldi bizim
ama radyo ile nasıl izlek alacağımızı bulamadık bir şekilde bu alete monta edemedik öyle birşey siz yaparsanız :)
yerin altının fotografını çekeriz surfer da yüzlerce çekim sonucu elde ettiğimiz çok güzel bir kombinasyon var
güçlerimizi birleştirelim abi :D :D

Barbelo

Yeni Üye
deniz_efe

Bu arada void finder 2 ile yere frekans gönderip birde öyle çekim yapıcaz o yüzden finder 2 arıyorum
faydası olur işlh olmaz ise finder 2 yi kendi başına kullanıcaz yerden emin olmak açısından
bunların dışında garmine günlü bir anten alıcaz yakında birde öyle denicez yani hocam
ya olacak ya olacak :D

bermina

Aktif Üye
Umdugunu basarirsin umarim yolun acik olsun.

kaan5557

Engellendi
Sayın barbelo..elinizdeki cihazla bir çok kere ölçüm aldığınızı yazmışsınız..teorik bilgiler bir yere kadar..bizim işimiz gerçeğin ta kendisi..öyleyse kuralına göre oynayın..herkezciklerin yaptığı hataya düşmeyin..aldığınız her veriyi..mutlaka açınız bakınız..kazınız..endoğru ancak böyle anlaşılır..herkezler şurada burada oda buldum mahzen buldum..tünel buldum der..lakin açılmamış bakılmamış..geçip gidilmiştir..sohbet muhabbet hak getire...saygılar..