Genç, aşık olur bir beşere

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
esselamünaleykum

Genç, aşık olur bir beşere.Beşer de aşık olur gence.Ama nefs rahat durmaz,sürekli birşeyler ister.Ama insan bilmez ki nefs ve aşk bir yerde olmaz.Aşkı dinlesen nefsi savunur,nefsi dinlesen aşka atıfta bulunur.

Aşk ve nefs:Ateşle barut.Birbirlerini bulunca uyumlu bir harmoniyle yanarlar.Ama bilmezler ki bu kavuşma sonları olmuştur.Onlar daha farketmeden bu mutluluk da son bulur.

Bir gün genç bir bilgeye gelir.Der:

-Ey bilge aşkın ateşine düştüm ben.Ne yapsam boş,sevmek uzaktan güzelmiş.Aşk denilen şey aslında bir çeşit hüzünden ibaretmiş.

Seviyorum lakin, ben asıl başka bir aşkı arıyorum.Amacım Allah Aşkını bulmaktır benim.Bense şimdi Mecnun’un peşinde yanlış yola gidiyorum.Mecnun’u sevmek çok güzel onun yanındaki huzur da öyle.Ama çok küçüğüz daha hemen evlenmemiz imkansız.Helal değildir o bana.Bu yürek bu kadar günahı nasıl kaldırsın.Hadi kaldırdı diyelim.Peki içimdeki Allah Aşkını arayan dervişe ne derim ben.Gerçek aşkı ararken onun gölgesiyle yetindiğimi mi?Yoksa gerçek aşkı arayışımdan istemeyerek de olsa vazgeçtiğimi mi?

Hadi içimdeki dervişi de susturdum.Peki ben gerçekten istiyor muyum acaba gerçek aşktan vazgeçmeyi?Bu kadar zorlukları aşmışken,şeytanı dinlemeyip,nefsimi susturmuşken şimdi nedir bu hal?İki aşk arasında hederim.Sevgilime yaklaştıkça Allah’tan uzaklaşıyorum,binbir güçlüklerde çıkmaya çalıştığım nefis basamaklarından bir çırpıda düşüyorum.Allah’ıma yaklaşsam,sevgilimden soğuyorum.Ben anladım ki iki sevgi bir arada olmaz.Aslında cevabı bilsemde karar vermekte çok zorlanıyorum.

Bilge, genç kıza bakmış ve demiş:

-Yavrum,sevmek güzeldir günah da değildir.Ama insan sınırlarını bilmeli.Aşk denilen sonsuzluğu helal sınırına çekip,orada yaşamalı.Yoksa sonu hüsran olur.Ama sonsuzluğu sınırlamak kolay değildir elbet.Sen Allah Aşkını istiyorsan şayet avcunun içinde tut dünyevi aşkı.Ve sakın Allah Aşkını bulana kadar açma avucunu.Allah Aşkını bulunca avcunu açsanda farketmez.Çünkü o makamda herşey birdir.Orada ne avuç olur,ne sen olursun ne de aşk olur.O makam sadece mükemmelliği bar
barındırır içinde.Umarım sorunun cevabını almışsındır.Ama bil ki cevabını almaktan da daha önemli bir şey vardır.Bildiğini uygulamak.Madem Allah Aşkı için çıktın yola,Allah işlerini kolay etsin,yolunu açsın.Bir göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede seni o makama ulaştırsın.Amin…

Son düzenleme:

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
paylaşım güzel ders alacak kişiler umarım almıştır dersi.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Emeğine sağlık usta.