Gladyatör kolyesi (muska)

Alper Karaman

Member
Değerli ustalar sizinle paylaştığım bu objeyi kendim de araştırdım gladyatör kolyesi olarak çıkıyor askeri muska olduğu söyleniyor gladyus kılıcı ama kolye halinde ve 3 cm boyu var bunun hakkında bilgi verebilecek kişiler yazabilir mi tarihi değeri var mıdır yoksa araştırmalarıma ek başka bilgileri olan varmidir

Alper Karaman

Member
Değerli ustalar sizinle paylaştığım bu objeyi kendim de araştırdım gladyatör kolyesi olarak çıkıyor askeri muska olduğu söyleniyor gladyus kılıcı ama kolye halinde ve 3 cm boyu var bunun hakkında bilgi verebilecek kişiler yazabilir mi tarihi değeri var mıdır yoksa araştırmalarıma ek başka bilgileri olan varmidir
Arkadaşlar bilgisi olanlar yazsın bir önceki sikke paylasimimdaki gibi sahte kaplama gibi laflar edecekler işi bilmeyenler yazmasın rica ediyorum

jeolog

Co Admin
Co Admin
1-3. Yuzyil Roma Gladyator tilsimi, bronz olur, 3-4cm araliginda olur ve kullandiklari silahlarin mini halidir. 40-150 amerikan dolarina ebayda farkli secenekleri var.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Peki hocam ülkemizde çok örnekleri varmıdır bunların kesinlikle bronz o konuda aynı fikirdeyim
Bilemiyorum, mutlaka arenalarda ve mahsenlerinde kaybolan olmustur :) oralarda da kazmak sakat is :)
Eger siz bu tilsimi da bahcenizde bulduysaniz, ya simsarin evi yada gladyatorlerin konakladigi bir yer mevcut.