görüşleriniz benim için önemli

rockybalboa

Yeni Üye
merhaba
yakın zamanda başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum
dedelerden kalma bir köy evimiz var arada sırada oraya gidip ziyaret ederim dolaşırım sağını solunu tamir ederim kullanan eden yok can sıkıntısına takıldığım bir yerdir. 3 dönüm arazi üzerinde kurulu eski bir yer. bir gün yine bahar aylarında sağda solda oyalanıyorum ocakta çayım var yudumlarken böyle 20 metre uzağımda ateş yanması gibi bir olayla karşılaştım ilk başta farkettiğimde çok korktum nedir bu diye yanına yaklaştığımda hiç bir ateş yangın belirtisiyle karşılaşmadım veya o bölgede yanabilecek hiç bir şey yoktu ot vb gibi toprağı hafif eşeledim acaba cam yanılgısı gibi mi diye toprak sertti herhangi bir çatlak delik gibi bir şey de görünmüyordu. bende heralde yorgunluktandır diye düşünüp aldırış etmedim aradan iki ay geçti ve bu sefer aynı olayı önceki olaydan onbeş metre sağ tafında gördüm bir metre ye yakın büyüklükte ateş gibi parlama o zaman birşeylerin ters gittiğini anladım ve akşam olduğunda şehre dönüp aile büyüklerini toplayıp bu olayı anlatmaya karar verdim. 3 tane halam var ve üçüne olayı bahsettiğimde hiç birisi şaşırmadılar zira onlarda aynı şeyleri görmüş ve ben tarif etmeden yerlerini kendileri söylemişlerdi. bahsettiklerine göre dedem orasını ermeni birisinden almış. ev için temelini kazarken halamlarda yardım etmiş. temelinden oymalı renkli işlenmiş seramikler tabaklar testiler çıkmış ve bir çok bu gibi parçalar. babannemin halamlara ve babamlara dediğine göre temeli kazarken su sesi gibi seslerin duyulduğunuda söylemişler. halamların söylediğine göre rahmetli dedem bu ateşi gördüğüm yerleri hep kazmak istemiş o zaman köyün önde gelenleri de bu bölgelerde o yerde altın olduğunu söylemişler. dedem çok niyetine girse de bir türlü kazamamış . bu konuyu araştırdım toprakta alev ateş olayını bir çok söylentiler var ben sizinde fikrinizi almak istiyorum düşüncelerini merak ediyorum

değerli rockybalboa anlatmış olduğunuz hadiseye göre evi 3 harfliler kullanıyor olabilir iyi niyetli olduklarınıda sanmıyorum birde ermeniz evi dediğiniz evin resimleri var mı ermeni evlerinden işaretli taşlar figürlü taşlar define işareti değillerdir ermenilerin bu sanata düşkün olduklarının göstergesidir ermeni evi ise bahçesinde mutlak su kuyusu bulunması lazım evi bana tarif ederseniz size yardımcı olmaya çalışabilirim

özür dilerim dedeniz evi ermeni birisinde satın almış o zaman o evde bişey olma ihtimalini çok çok aza indirir

rockybalboa

Yeni Üye
arsa olarak almış daha sonra ev yapılmış eskiye ait bir yapı veya bir iz yok kuyu da yok. o köyden bir çok kişinin altın bulduğu biliniyor yakın tarihte tarlasından iki küçük kap içinde sikke bulanlar var. şehirdeki arkeoloji müzesi müdürüyle denk geldiğim bir söyleşide bu bölgede toprak altında roma döneminden kalma yerleşim yerleri tümülüsler roma yolları vb yapıların olduğunu ve gün yüzüne çıkartmadıklarını söylüyorlar.

Cani bebe06

Bilgili Üye
Satn aldı ermeni giderken manileri .indire ganni yaptı giderken götürmüş.

rockybalboa

Yeni Üye
@Cani bebe06 burada benim için öncelik ateş veya alevin anlamı. bakmak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum zaten köyde jandarma karakolu var kazı için izin alınması şart

Son düzenleme:

Şirvan

Operatör
O evde tek uyudunmu hiç vucut seyirmesi yani kolun birden oynamasi ayağınin atmasi gibi rockybalboa

Son düzenleme:

rockybalboa

Yeni Üye
@şirvan hayır hiç bahsettiğin gibi durumlar olmadı ve evi kiracılara verdik uzun yıllar kalanlar oldu rahatsız olan olmadı

arsa olarak almış daha sonra ev yapılmış eskiye ait bir yapı veya bir iz yok kuyu da yok. o köyden bir çok kişinin altın bulduğu biliniyor yakın tarihte tarlasından iki küçük kap içinde sikke bulanlar var. şehirdeki arkeoloji müzesi müdürüyle denk geldiğim bir söyleşide bu bölgede toprak altında roma döneminden kalma yerleşim yerleri tümülüsler roma yolları vb yapıların olduğunu ve gün yüzüne çıkartmadıklarını söylüyorlar.
tümülüslerin resmi var mı

tümülüsler daha çok lidyalılara ve frigyalılara özel mezar yapımıdır bahsetmiş olduğunuza göre tümülüs mezarlığı alanı içerisindesiniz

rockybalboa

Yeni Üye
arkeolok ustası bahsettiğim bölge eskişehirden başlayıp ankaraya kadar devam ediyor. lidyalı ve friglerin yanı sıra roma hatta ve hatta ilk olarak mö 14. yıllarından kalma hititlerin yerleştiği yaşadığı bir bölgedir. hititler en büyük devletlerini bahsettiğim bölgeye kurmuşlardır dümdüz bir arazi üzerinde irili ufaklı tepeler kilometrelerce uzaktan belli oluyor