• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

HAÇ - STUN - ESKİ YAPI -- Yorumlarınızı bekliyorum.

kaya.adam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar geçen hafta gezerken denk geldiğim ve ilgimi çekmesi sonucu sizlerle paylaşmak istedim.

1.jpg

Bu taşlar yanyana ve tam ters yüzeyi düz bir şekilde duruyordu. Ebatları 1 metre civarı ve epey ağırlar. 2 husus dikkatimi çekti 3 taşta birbirinin aynısı bana stun tepesi gibi geldi, 3 taştada aynı motifler var ancak 2 tanesinde HAÇ'lar kazınmış iken 1'inde komple oyma işçiliği gördüm. Ve işaretlediğim gibi 2 v işaretide üstüste

2.jpg

3.jpg

İKİ TAŞ BU TİP
WhatsApp Image 2018-06-27 at 02.51.45.jpeg

BU FARKLI OLAN

WhatsApp Image 2018-06-27 at 02.52.26.jpeg

WhatsApp Image 2018-06-27 at 02.55.53.jpeg

WhatsApp Image 2018-06-27 at 02.55.54.jpeg

Değerli düşüncelerinizi paylaşırsanız sevirim. NOT: Dedektör veya Çubuk'la işlem yapmadım.

Kişisel sorularım;
1- Bunlar nedir? ( Bana stun başlığı gibi geldi ) Ve bölgeye taşınmış oraya ait değil gibi sanki ( Yandaki taş yapıdan dolayı )
2- Çevrede başka birşeyler olma ihtimali ?
3- Taşların tarihi bir değeri var mı?

Teşekkürler, Saygılar.

vakko

İnterPreter
Kayıtlı Kullanıcı
Kilise kalıntısı
Sutun ayaklari
Kapı üstü desen
Taşların değeri yoktur

Görüntü herşeyin bitmiş halidir.

kaya.adam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Taşlar ters bir şekilde yanyanalardı şuanki haline ben getirdim.

Acaba '' Görüntü herşeyin bitmiş halidir '' derken bitiren kişiler, kasıtlı olarak stunları yanyana ve ters ( düz ) bir şekilde toprağa gömmüş olabilirler mi ?

vakko

İnterPreter
Kayıtlı Kullanıcı
Taşlar ters bir şekilde yanyanalardı şuanki haline ben getirdim.

Acaba '' Görüntü herşeyin bitmiş halidir '' derken bitiren kişiler, kasıtlı olarak stunları yanyana ve ters ( düz ) bir şekilde toprağa gömmüş olabilirler mi ?
O dediğiniz taşlar yapı içinde kullanılan sutun ayaklaridir.Yıkılan talan edilen bir yapının parçalari haliyle toprak altında kalır düzensiz bir şekilde.Taşlardaki + çok canlı toprak altında oldugu için.Tersi olsaydı bu kadar net olmazdı.Dönem soygunu büyük ihtimalle.

kaya.adam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
O dediğiniz taşlar yapı içinde kullanılan sutun ayaklaridir.Yıkılan talan edilen bir yapının parçalari haliyle toprak altında kalır düzensiz bir şekilde.Taşlardaki + çok canlı toprak altında oldugu için.Tersi olsaydı bu kadar net olmazdı.Dönem soygunu büyük ihtimalle.
Şimdi fotoğrafta gözüken kısımlar 360 derece ters ve toprağın içindeydi, sadece düz kalın kısmı dışarıda gözüküyordu ve düzenli bir biçimde üçü yanyanaydı bana pek eski gibi gelmedi , çevrede kilise vs var mıdır? Ve kilise ozamanlarda normal
yerleşkelere yakınmıydı uzak mı acaba?

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
oyyy oyyyyyyyyyyyy

KİLİSE PİLANIX.jpg

blackjack

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
sütün altlığı yada üst kısmıdır onlar, eski bir yapının muhtemelen de kilisenin kalıntıları olabilir, boşluk tespiti yapmanızı öneririm, selametle

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
senin orası biraz karışık aga sebebi duvar kalıntılarına bak birde sutun altlarına mazemeler farklı dönem bana göre farklı kilise tamam bizans kesme taş sutunlardaki işçilik çoook kaliteli yani ayrı işler

kilise MUHTEŞEM iştir bu hastasıyımdır ama işçilik agırdır sabır gerekir cubuk kullan mayı biliyorsan metal tespiti yapacan varsa dönem soygunu yememiştir bu sefer boşluk tespitine devam edecen gırafik cizimde gördügün gibi boşluk tespit etmen gerekiyor

Pscyhe

Engellendi
Kilise olduguna bende katiliyorum ama ustteki bina kalintisi ve cikan sutun altliklari birbirini donemlerini tutmuyor...benim tahminim su sekilde bina kalintisi sonradan yapildi asil bina altta ama sonuc ne olursa olsun tahminen donem islemine ugramistir.ama genede bolgede cihaz yada cubuk islemleriyle arastirmalar yapilmalidir.

kaya.adam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12576]poseidon2023[/MENTION] [MENTION=11780]Pscyhe[/MENTION]
ustalar görüşleriniz için teşekkürler, çubuk tecrübem yok ancak denicem bu alanda pirinç ve bakır, dedektörde almam lazım sanırım böyle bir alanda ne tavsiye edersiniz? (Bütçe 3 bin maksimum)

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@kaya.adam
ustam, kilisenin batı tarafındk kapıdan gir ve hemen sola dön.
eline sert bir çapa sapı vb ile yere sertçe vurarak gezin. boşluk sesi almaya çalış

kapıdan girdin. tam karşıdaki mihrabın hemen solunda köşeye doğru aynı işlemi yap

bahçede kuyu olacak. susuz bir kuyu hele onu bir gör ve yaz, yine yardımcı oluruz inşlallah

bu bölgede çubuk çalışmaz.

selametle

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
dedektör 30 /50 santim iş yapar derin calışmaz tek tek cilik yapacaksan dedektör uygundur başka işe yaramaz

cubuk almana gerekyok kendi işini kendin gör

aluminyum_cubuk.jpg

rulman.jpg

bakır.JPG

bakır.JPG

bisiklet el tutamağı.jpg

mazemeleri alıp tornacıya götür gerisini yapar

IMG_20171102_164455.jpg

IMG_20171102_164515.jpg

deniz kenarında sanırım kilise 100%70şi dönem soygunu yemiştir daha dikkat et tespitlere hangi memleket

kaya.adam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12576]poseidon2023[/MENTION] ustam detaylı anlatım için çok teşekkür ederim, yalnız kafama takılan 2 soru var;
1. Çubuk elcik kısımları plastik olursa arayacağımız maddeyi nasıl temas ettirecez? ( tecrübesizliğimden soruyorum)
2. 50-55cm çubuğu 10-12cm den büksek hiçbir torna görmese sonuç değişkenlik gösterir mi?
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] ustam şuan fotoğraf attığım yerden uzaktayım bir haftaya orda olurum inşallah tekrar gitmeden ön hazırlık yapayım diyorum. Ve siz değerli ustaların düşüncelerini öğrenmek bana epey faydalı olur.

Keskingöz

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
4’lü sütunlardan biri tutan kare şeklindeki büyük kayanın altında bir kese bulunur. Yeniden inşaası için. Bir de vaftiz taşının altında. Bunlar standarttır. Fakat burda iş bitmiş gibi. Nokta atışı yapılmış. Kolay gelsin

Son düzenleme: