Hangi "Hoca" (!) Diye Tanınan Cincilere Gitmek Dinimizce Yasaklanmıştır? 58.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
22 Şub 2015
Mesajlar
2,134
Tepkime puanı
865
Puanları
17
Yaş
62
Hangi "Hoca" (!) Diye Tanınan Cincilere Gitmek Dinimizce Yasaklanmıştır? 58.

Hangi "Hoca" (!) Diye Tanınan Cincilere Gitmek Dinimizce Yasaklanmıştır? 58.
İnsanlar, hatta bazı hocalar veya salih insanlar hangi hastaları tedavi eden hocaya gidilir, hangisine gidilmez doğruyu yanlıştan ayırt edemez hale gelmişlerdir. Cincilerin ve sihirbazların alametlerini anlatacağım ki kimin doğru yoldan ayrılmış, sapık; kimin hak üzere olduğu anlaşılsın. Eğer şu sayacağım alametler bu tür hoca diye tanınanlarda var ise o insan sihirbaz veya cincidir:
1. Hastanın resmini ister, resmine bakarak onun hakkında bazı bilgiler verir.
2. İsmini, annesinin ismini sorar ve bu usulle onun hakkında malumat verir.
3. Suya bakarak suya cinnin veya bir hüddamın geldiğini söyler ve bu usulle ona cevap verir.
4. Hastanın giydiği elbiselerden herhangi birini ister, bazen, mendil, iç fanila veya külotunu v.b...
5. Siyah bir tavuk kesmesini ve keserken besmele okumadan kesmesini ister. O, kandan da o hastanın ağrısı veya sancısı olan mekana sürmesini ister, veyahut da o kesilmiş tavuğu harabe bir mekana atar.
6. Manası belli olmayan şeyler ile muska yazar.
7. Manası belli olmayan azimet ve tılsımlar okur.
8. Bazen hastaya bazı muskalar verir, toprağa gömmesini, denize atmasını, yakmasını söyler.
9. Bazen bu sihirbaz hastanın ismini, annesinin ismini ve yanına niçin geldiğini söyler.
10. Suyun içinden gözlerinin önünde sihir diye kendi hazırladığı muskaları çıkarır.
Bu tür insanların içlerindeki manevi karanlık yüzlerinden anlaşılır. Adeta yüzleri simsiyahtır. Basiretli bir mümin bu insanların habis olduğunu bilip onlardan yardım beklemez. Nerde kaldı ki bunları meşhur etsin...

Muhaddis alim fadıl ustad Şeyh Abdullah Habeşiye bu tür hoca lakabı ile tanınan cincilere gaybi haber sormak veya gaybi haberlerine inanmak maksadıyla değil sadece tedavi amacıyla gidilir mi diye sordum, haramdır gidilmez buyurdular. "Her kim kahin veya arraf'a gidip (cinciye) ondan kendi hakkında gizli olan bir şeyi sorarsa kırk gün tövbesi ALLAH katında kabul olunmaz. O kimse kahin'in sözünü doğrularsa küfür etmiş olur. (Taberanî)
 

fatsali

Member
Katılım
1 Eki 2014
Mesajlar
55
Tepkime puanı
0
Puanları
2
Yaş
40
Bu konu tartışılır. suya bakan ve şifa dağıtan çok iyi hoca tanıyorum...
 

Ego

Yeni Üye
Katılım
6 Haz 2016
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Bence bu konu tam olarak 'niyet' ile alakalı. Evleviyetle gönlümüzde Allah sevgisi ve işlerimizde Allah rızası olduğu sürece istişareden zarar gelmeyecektir; fakat tabir ettiğiniz kişilere bel bağlamak çaresizlikten başka bir şey değildir. Allah bizi niyeti halis kullardan eylesin inşallah.

Sevgiler.
 

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
2 May 2015
Mesajlar
2,473
Tepkime puanı
786
Puanları
17
Yaş
41
bencede niyet ile alakalı benim bir arkadaş vardı hep agrasif hatta bazen bakışları abuk subuk bakardı bende derdim ki la senin içine cin kaçmış diye öle demem falan derdi sonra yıllar sonra bir arkadaşla tanıştık bu define işlerinde uğraştığım arkadaş bu dedi ki hcı senin arkadaşda tuhaflıklar var ona vesvese verenler var dedi yok canım dedim geçiştirdim.. sonra bir gün ağzını aradım la sen yatarken seni sıkıyorlarmı rahatsız ediyorlarmı dedim evet la nerden bildin dedi..sonra arkadaş dedi ben bi kağıt verecem yattığı yerde bulundursun dedi.. o günden bugüne arkadaş maşallah iyi durumu en azından bakışları değişti.. Şimdi konu şu hoca var hoca var her şeyde önemli olan niyet değil mi.?
 

NURUM52

Moderatör
Moderatör
Katılım
21 Mar 2015
Mesajlar
117
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Yaş
59
Konu her türlü uzayip gider ilim okur ama allah hocaya iman versin önce hoca kötü niyetli yada paraya tapan biriyse yapmadiklari yok her türlü aklina gelebilecek hem kötülük hem şifa niyetine çevremizde çok var 3.5 bin alipta insanlara neler yapildiğini çok gördük kisacasi hocanin vicdanina ve düşmanimizin insafina kaldik vesselam
 
Üst