Hangisi daha önemli;Ayrım mı? Derinlik mi?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dedektörlerde en çok aranan iki özellik.Peki hangisi daha önemli?
Deniliyor ki,ayrımsız cihazlar yani pulseler daha derin,ama herşeye sinyal veriyor.Peki pulse kullanıcıları işin içinden nasıl çıkıyor?
Günümüzde dedektörün ağababaları Lorenz ve Minelab a 20-30 bini çivi ve gazoz kapağı bulmak için mi bayılıyorlar?

Definecikuzu

Bilgili Üye
Deniliyor ki,ayrımsız cihazlar yani pulseler daha derin,ama herşeye sinyal veriyor.Peki pulse kullanıcıları işin içinden nasıl çıkıyor?
Günümüzde dedektörün ağababaları Lorenz ve Minelab a 20-30 bini çivi ve gazoz kapağı bulmak için mi bayılıyorlar?
tam da üzerine basmışsın
1-Vlf için öncelik ayrımdır çünkü 20 ile 80 cm cihaz kullanıcılarını ilgilendirdiği için ve 5 cm den 25 cmye kadar toprak atık metallerle dolu olduğu için ayrım önem kazanır.
2-Pulselerde de sözde ayrım vardır ama pulselerin sinyal aldığı yeri kazmazsan içinde bir kuşku kalır
3-Arazide demir bulmak kötü bişey değildir eğer park piknik alanı gibi atık arazide çalışmıyorsan arazide çıkan antik çivi vs sana o yerin tarihi ile ilgili önemli bilgiler verir örneğin bir roma çivisi bulursan otomatik olarak az çok ne bulacağını bilirsin mesela ufak paralar çıkan bir yerde 28 cm başlık gayet iyidir ama kapadokya gümüşü diye tabir edilen gramajlı paralar çıkan bir yerde isen o zaman 32 cm başlık ve düşük khz olarak arama yapmak daha iyi olur
4-Pulse ile gezintiye çıkmadan önce vlf ile üst katmanı temizlersin sonra ki alt katmanlar pulselerin işidir şimdi sana 120 cmden kola şişesi çıktı desem inanir misin o yuzden yeni metallerin derinlikleri bellidir.
5-Vlf ile temizlik yapıldıktan sonra pulse her şeye ötsün tabi ki vlfnin algılayamadığı bir metali pulse algılıyor ise heyecan yükselir.
6-Son madde kendi görüşüm eline vlf alıp araziye çıkarsın iş görür ama bir pulse vlfsiz olmaz.

Turko

Uzman
Minelap kalıntı yahut tek para cihazı değildir aslında usta. Cihaz kuru tuzlu topraklar için düşük frekans basan standart DD başlık ile tavsiye ediliyor parça işlenmemiş altın bulmak için. Lakin bizi ilgilendiren kısmı manuel ve otomatik toprak balansı var cihazda. Bu şu demek oluyor. Parça altın için yüzey taraması yapacaksan yani bol aksiyon lu çalışacak san alanın geniş ise atıyorum 4000 M2 alanda akşama kadar arayacaksan duble dd başlığı tak otomatik hava balansı ile ( biliyorsunuz sıcaklık çok önemli ) otomatik toprak balansı yaparak 60 sn içinde aramaya başlarsın diyor SESİ İYİ TAKİP ET diyor.

Birde diyor ki eğer kalıntı ve para arayacaksan senin orada cevher altın yoksa taş toprağa karıştı ise zemin kayalık ise tak monolop başlığı demir ayrım özelliğini kullan toprak balansını yap yavaş hareketler ile arama yap çünkü benim monolop başlığım ters sarmal sinyali yatak gibi sermez toprağa dikine atar alır derinlik en az 50 cm artar SESİ ÇOK ÇOK İYİ takip et mineral denk geldimi öter seni yanıltmasın der.

Neden ses ... Minelap bu işin duayeni. Bunu öncelikle söyleyeyim. Firma en ilkel ve kararlı organa yönelik sistem kuruyor ?. Kulak ayrımı yapacak çünkü cihazım her cevhere ayrı ses atar öyle ayarladım diyor. Bu sebepten çok kaliteli kulaklık kullanır.

Lorenz farklı bir cihaz onunla tek tek yapmak 800 dolarlık Pierre Cardin rugan ayakkabı ile halı saha maçı yapmak gibidir.

Diyorki firma al benim cihazımı istediğin başlığı tak ben ona aparat koydum cihaz hemen otomatik algılar başlık sana ne garanti ediyor ise benim cihazım uyumlu çalışır diyor. Ben karışmam diyor. Bende Pi da var vlf de var boşluk tespiti var grafik kaydetme var diyor da diyor. Eğer takılacağın memlekette kat kat odalar yoksa 2-3 MT de bronz bakır kap kaçak çıkmıyorsa küp küp altınlar yoksa gerek yok. Öyle benim cihazımda herşey var al keyfine bak laflarını öperler.

Alacağın cihaz mono olacak digital makine ile işimiz yok. Fonksiyonları maks 2 hamlelik olacak yani aç kapa , aç çevir , bas kaldır , bas bekle , aç bekle , bas sesi bekle gibi gibi. Bu mantık şundan ötürü bu tarz cihazlar fonksiyonu ana karta basar yazılıma basar donanım basit tutulur çünkü çalışma mantığı basittir sinyal at metal girerse araya ses çıkar. Baktınız makine full+full tek tuşla herşeyi kendi yapıyor yada bakıyorsun bir menüye dünyalar sığ mış sensitive sensör renk ışık ayrım ayarları dereceleri 12 tipte ayrım seçeneği bok püsür o cihazdan bir cacık olmaz. Bir tuşla 40 tane fonksiyon sıkıntı.

Herkese rast gelsin inşallah.

Turko

Uzman
Yazmayı unuttum minelap cihaz testlerini yani prototip lerini kırmızı kuru tuz oranı yüksek topraklarda hava sıcaklığı yıl boyunca min 11 dereceye kadar düşen 57 dereceye kadar çıkan iklimlerde yapar . Standart hava testleri dahil sıcaklığı yükseltilmiş ortamlarda yapılır. Bizde güney Anadolu da sağlam iş yapar.

Turko

Uzman
Böyle olmayacak dedektör tavsiye konusu açıp konu başlığını üst sıraya kitleyip vatandaşı bilgilendirmek gerekiyor. Ben PC başına geçince bir konu hazırlayıp konu açayım. Hangi toprakta hangi başlık hangi cihaz kullanılmalı şeklinde.

İBOBABA

Member
tam da üzerine basmışsın
1-Vlf için öncelik ayrımdır çünkü 20 ile 80 cm cihaz kullanıcılarını ilgilendirdiği için ve 5 cm den 25 cmye kadar toprak atık metallerle dolu olduğu için ayrım önem kazanır.
2-Pulselerde de sözde ayrım vardır ama pulselerin sinyal aldığı yeri kazmazsan içinde bir kuşku kalır
3-Arazide demir bulmak kötü bişey değildir eğer park piknik alanı gibi atık arazide çalışmıyorsan arazide çıkan antik çivi vs sana o yerin tarihi ile ilgili önemli bilgiler verir örneğin bir roma çivisi bulursan otomatik olarak az çok ne bulacağını bilirsin mesela ufak paralar çıkan bir yerde 28 cm başlık gayet iyidir ama kapadokya gümüşü diye tabir edilen gramajlı paralar çıkan bir yerde isen o zaman 32 cm başlık ve düşük khz olarak arama yapmak daha iyi olur
4-Pulse ile gezintiye çıkmadan önce vlf ile üst katmanı temizlersin sonra ki alt katmanlar pulselerin işidir şimdi sana 120 cmden kola şişesi çıktı desem inanir misin o yuzden yeni metallerin derinlikleri bellidir.
5-Vlf ile temizlik yapıldıktan sonra pulse her şeye ötsün tabi ki vlfnin algılayamadığı bir metali pulse algılıyor ise heyecan yükselir.
6-Son madde kendi görüşüm eline vlf alıp araziye çıkarsın iş görür ama bir pulse vlfsiz olmaz.
Olur kardeş olur bendede pulse var 30 cm kadar ayırıyor kulak vereceksin pulse öğrendikçe aşık olacağın cihazdır sebebide sudur vlf de belli mesafeden sonra ayırmaz ve oyuncak gibi birşeydir sürekli parazit yapar delirtir adamı misal sadece kullandığım cihaz üzerinden bilgi vereyim 11dd başlıkla demir kurşun gümüş ve diğerleri olarak ayırıyorum eee daha ne olsun vlf de ben bu huzuru bulamadım cihazımı seviyorum pulse candır tabi her pulse degil

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Olur kardeş olur bendede pulse var 30 cm kadar ayırıyor kulak vereceksin pulse öğrendikçe aşık olacağın cihazdır sebebide sudur vlf de belli mesafeden sonra ayırmaz ve oyuncak gibi birşeydir sürekli parazit yapar delirtir adamı misal sadece kullandığım cihaz üzerinden bilgi vereyim 11dd başlıkla demir kurşun gümüş ve diğerleri olarak ayırıyorum eee daha ne olsun vlf de ben bu huzuru bulamadım cihazımı seviyorum pulse candır tabi her pulse degil
Ustam marka modeli nedir cihazın?

Mustafak

Member
Gonul isterki hem derinlik hem de ayrim olsun

Metehan0770

Aktif Üye
Nerede, ne amaçla kullanacağın, ne beklediğin ile alakalı bir durum bu. Gönül ister ki, ikisi bir arada olsun.
Misal, bazen öyle bir araziye girersin ki, çivi veya kurşun cürufu toplamaktan gına gelir, neredeyse bu işe tövbe edecek duruma gelirsin.
Şunu kabul etmek gerek, dedektörler büyük ve derin hedefler için değil, son nokta tespiti için kullanılır. O yüzden, biri size, şu cihaz şu kadar mesafeden görür derse, siz bunun yarısı kadar, bilemedin 2/3 si kadar kabul edin.
Diğer bir konu da, bulunan malzemeyi değerlendirmek. Ben bir kaç tane insan tanıyorum, çok uzun yıllardır bu işle haşır neşir olan. Bunlara deseniz ki, 3 metre de şöyle böyle bir heykel var, oralı bile olmaz. Çünkü onun amacı minimum risk ile maksimum kazanç sağlamak. Yani bir malı bulmak kadar, o malı değerlendirmek te önemli. Sırf o yüzden yıllardır ayrımlı cihazla, sadece tek tek üzerine çalışıyor bu kişiler. Daha büyük, daha derin işler için cihazdan önce çok daha önemli hususlar var.