• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Harita gerçek mi?

Mert55

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Abilerim dedenin birisi 1-2 ay önce bana harita verdi yorumlayamıyorum bi yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

TANRIDAGI

Engellendi
haritanin gercekligi yada ciddiyeti ancak gerekli arastirmadan sonra olur. yeri biliyorsaniz bizzat iscilik vermelisiniz. ortalikta dolasan o kadar cok harita varki. inan bu haritalardaki arazilerin toplam yuz olcumu, tapu kadastro da kayitli arazilerden daha fazla. o yuzden gercekligini bizzat test ederek ogrenebilirsiniz...

Mert55

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Haritayı giresunun bi köyünde aldım ama üstündeki şekiller anlamsız deve bile var buralarda deve olmaz acaba başka biyerin de dede sonuca bağlayamadı bana verdi

Pirana

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Giresunlumusun mert 55 haritayi ne diye verdi arapca define haritasi olurmu ki

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Deve yolu eski ipek yolunu tasvir ediyor.Eğer gerçekse ki düşük ihtimal,aramanı dere kenarı kervan yolunda yapmalısın.

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Yozgat yıllar önce dünyanın ticaret merkezi iken samsunda deve olmaz demen seni yanıltır . Bütün yollar Roma a hiç bir zaman çıkmadı ama Yozgata çıktı bütün ticaret yolları oradan geçer dünyada var olan üretimi yapılmış paraların tamamı çıkar oradan :D harita çakma ama şüphen varsa arkasında düz hatta dikilmiş kavak ağaçlarının olduğu tek gözlü tek yalaklı çeşmeyi ara bulursan arkasında yığmadan bahsediyor galiba 2 yığma biri dolu. diğer çizimler kapalı mağara ve manastır gibi bir yerden bahsediyor, doğru harita gerçek dersen devam ederiz .

Hisiro

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle haritanın çizildiği kağıdın tarihini araştır. Çözüme gelince o basit. Dere veya çay kenarından geçen kervan yolu veya ipek yolundan bahsediyor, manastır kilise bölgesi. İki yığma, timülüs veya tepe karşılıklı arazilerde ikisini bağlayan tünel var. Hikayeyi uzatırız. Yanlız sen bu dededen haritanın geçmişini hikayenin geçmişini öğren. Üstündeki yazıları okut bölge ile ilgili bilgi verebilir.

Hisiro

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
100 yıl öncesine kadar Arapça yazıyorduk, üstelik başka bir haritadan kopyalama olabilir veya bir Ermeni veya Rum anlatıp bizim dedelerden biride kağıda dökmüş olabilir