Harun Reşid'in Altın Sikkeleri Bulundu

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....

İsrailli arkeologlar, yaptıkları çalışmalarda antik bir kumbaranın içerisinde altın paralar buldu. Arkeologlara göre bu kumbara ve içindeki paralar, 1.200 yıl önce yaşamış bir çömlekçinin kişisel birikimlerinden oluşuyor.

Arkeologların altınları ve kumbarayı bulduğu kazı alanı, İsrail’in merkezindeki şehirlerden biri olan Yavne’de yer alıyor. Liat Nadav Ziv ve Dr. Elle Haddad tarafından yönetilen ekip, gelecekte imara açılması planlanan bir bölgede çalışmalarına devam ediyor. Ekip, İsrail Tarihi Eser Sorumluları adına çalışmalar yürütüyor. Çalışmalarda daha önce irili ufaklı pek çok şey bulunsa da önemli bir esere rastlanmamıştı. Bu kumbara ise her şeyi değiştirdi.

Nadav-Ziv yaptığı açıklamada eserleri kataloglarken sevinç çığlıkları duyduğunu söyledi. Olay yerine gittiğinde ise kıdemli arkeologlardan birinin çatlak ve para dolu bir kumbara keşfettiğini gördüğünü açıkladı.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Harun reşit demişken Hz Behlül dana ile olan bi hikayesini anlatayım.
Hz. Behlül bir gün Hârûn Reşîd'in taht odasını boş buldu ve çıkıp tahta oturuverdi. Bunu gören askerler onu kamçı ile dövmeye başladılar. Askerler vurdukça o:
“Vah Hârûn Reşîd. Vah Hârûn Reşîd!” diyordu.
O esnâda halîfe geldi ve manzara karşısında donup kaldı. Askerleri uzaklaştırdıktan sonra:
“Ey Behlül! Bu ne hâl?” diye sordu.
Behlül:
“Senin için ağlıyorum. Burada tahtı boş bulup bir an oturdum. Bu kadar kırbaç yedim. Sen ise senelerdir bu tahtın üzerinde oturuyorsun. Hâlin ne olur diye düşündüm.”

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Harun reşit demişken Hz Behlül dana ile olan bi hikayesini anlatayım.
Hz. Behlül bir gün Hârûn Reşîd'in taht odasını boş buldu ve çıkıp tahta oturuverdi. Bunu gören askerler onu kamçı ile dövmeye başladılar. Askerler vurdukça o:
“Vah Hârûn Reşîd. Vah Hârûn Reşîd!” diyordu.
O esnâda halîfe geldi ve manzara karşısında donup kaldı. Askerleri uzaklaştırdıktan sonra:
“Ey Behlül! Bu ne hâl?” diye sordu.
Behlül:
“Senin için ağlıyorum. Burada tahtı boş bulup bir an oturdum. Bu kadar kırbaç yedim. Sen ise senelerdir bu tahtın üzerinde oturuyorsun. Hâlin ne olur diye düşündüm.”
Harika...Teşekkürler @bozoklu ✌?