İlginç kaya figürü

Sharpa

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese selam değerli ustalar. Fotodaki yer eski kervan yolu üzerinde iki dere birleşiminde bi kayalık. Bi Kayaya hayvan şekli verilmiş ama türünü tam olarak çözemedim :) çubukla yaptım tespitte 4 metre derinlikte 3x3 bi yer verdi. Figürün en dikkat çeken yanı, kafası sağ yukarı bakıyor olması. Baktığı yönde çubukla giriş tespit ettim. giriş tespit ettim yerde büyükçe bi kaya parçası sökülmüş öylece duruyor. Bi girişte batı yönünde tespit ettim (çubukta iyi değilimdir pek güvenmem kendime).
Değerli yorumlarınızı eksikk etmeyn ltfen.

DSC_0007.jpg

DSC_0013.jpg

DSC_0004.jpg

Sharpa

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
DSC_0008.jpg

DSC_0009.jpg

DSC_0007.jpg
[MENTION=7531]may77[/MENTION] [MENTION=12713]Turko[/MENTION] ustalar bi bakabilir misiniz lütfen.

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Alan çok karmaşık ustam , üst üste binmiş kayalardan ötürü zeminde nizami bir boşluk varmış gibi tespit yapıyor olabilirsin bu tarz yerlerde çubuk için çok iyi olman gerekiyor. Şekle gelirsek evet kafası olan kaplumbağa yada oturmuş öküz gibi bir şey var ama işarete benzer bir figür göremedim . Bol resimleme gereken şüphe ettiğin her noktadan.

Sharpa

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Alan çok karmaşık ustam , üst üste binmiş kayalardan ötürü zeminde nizami bir boşluk varmış gibi tespit yapıyor olabilirsin bu tarz yerlerde çubuk için çok iyi olman gerekiyor. Şekle gelirsek evet kafası olan kaplumbağa yada oturmuş öküz gibi bir şey var ama işarete benzer bir figür göremedim . Bol resimleme gereken şüphe ettiğin her noktadan.
Ustam, çevredeki kayalardan çok taş kesilmiş, bu figürün üzerinde de çok değişik oyuklar, kesikler var. Boyun kısmında bir adet oyma var. Bu kesinlikle şekil verilmiş bir kaya ama dedeğiniz gibi bölge kayalık olunca çubuklara da pek güvenemiyorum. Baktığı yönde büyük bir taş sökülmüş çok eskiden. Hayırlısı bakalım.

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam, çevredeki kayalardan çok taş kesilmiş, bu figürün üzerinde de çok değişik oyuklar, kesikler var. Boyun kısmında bir adet oyma var. Bu kesinlikle şekil verilmiş bir kaya ama dedeğiniz gibi bölge kayalık olunca çubuklara da pek güvenemiyorum. Baktığı yönde büyük bir taş sökülmüş çok eskiden. Hayırlısı bakalım.
Kesim ebatları 1-1.2 mt x 2.2-2.4 mt civarı ise en yakın düzlüğe in mezarları ara çubuk ile.