Işaret, taş ve çözüm isteği

everese

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Site yöneticileri ve kıymetli kullanıcı hocalarım, öncelikle sağlıklı günler diliyorum. Aşağıda tariflerini tek tek yapacağım bu bölge de eskiden köy, yerleşim olarak kullanıldığı söylenmektedir. Fotoğraflarda tam belli olmasa da sulu dere mevcuttur.

1- Eski yerleşim olarak bahsedilen yere asfalt yoldan ayrılan toprak yola araçla girerek gidebiliyoruz. Resim de görülen taş bu toprak yolun hemen dirişin de görülmüştür.

kaya.jpg

2- Bu kayanın hemen 500 metre ilerisin de yüksek bir bir tepede bulunan taşlık (kayalık) alanın fotoğrafıdır.

tep2.jpg

3-Tepeye çıktığımızda hemen sağ tarafda, tepenin arka kısmında kalan bir kayanın üzerinde belirgin bir şekilde ( doğal mı ? yoksa el yapımı ? ) olduğunu bilmediğimiz işaretimiz.

iş2.jpg

4-Alanın fotoğrafları yok ama bahsettiğim o tepenin hemen üzerinde yaklaşık olarak 30-35 santimde yatay olarak çıkarttığımız küp, içerisi kum ( toprak ) doluydu. Bu küpü çıkarma olayımız ise 1 günlüğüne yanımızda bulunan ve arkeoloji bölümünden mezun bir arkadaşımızın verdiği noktada bulunmuştur.

k.jpg

everese

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@The Thing ve diğer hocalarım, halen sizlerden bir yorum alamamak beni derinden üzüyor.

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Buralar elden geçmiş kanımca, küpte orada kalmış niye anlayamadım :20:, hazır arkeolog arkadaşta yanınızdayken biraz daha bastıraydınız keşke belki ganimete ulaşırdınız :D

Bu alanda giriş tespiti yapalım bence, biraz daha ar-ge gerekmektedir, küpün gerisi gelirmi dersin.

001.jpg

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
[MENTION=4189]everese[/MENTION] ustam bu arkeolog arkadaşın küpü bulma şekli .tespiti. ve olayın gelişimini birazdaha açarmısın ..

Delibalta

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=4189]everese[/MENTION] doğrusu bu arkeolog arkadaşın neye göre, ne şekilde ,cihaz kullandımı ? kullandıysa ne tür cihazladan destek aldı da bu küp'e ulaştı bizler içinde tecrübe olması açısından paylaşabilirseniz merakımızı gidermiş oluruz. Saygı ve sevgilerle.

everese

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Kıymetli ustalarım, öncelikle yorumlarınız teşekkür ederim. Arkeoloğumuz bu küpü bizlere bulduğum da sadece şu yorumu yaptı. '' Herhangi bir küp toprak altına yatay bırakılmışsa toprak o mevkiden biraz daha çukur olur. Eğer Küp dik koyulmuşsa bu biraz daha toprağın yüksek durmasına vesile olur. '' Bizim küpümüz yatay olarak güneydoğu kısmana bakmaktaydı. Benim sizlerden ricam, lütfen işaretin neye benzediğini bana söyler misiniz ? Birde küpün üzerindeki şekillere bakarak herhangi bir uygarlık yada medeniyet bilgisi verebilir misiniz ?

everese

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Buralar elden geçmiş kanımca, küpte orada kalmış niye anlayamadım :20:, hazır arkeolog arkadaşta yanınızdayken biraz daha bastıraydınız keşke belki ganimete ulaşırdınız :D

Bu alanda giriş tespiti yapalım bence, biraz daha ar-ge gerekmektedir, küpün gerisi gelirmi dersin.

Ekli dosyayı görüntüle 251051

Küpü bulduktan sonra, arkeolog arkadaşımız tüm ısrarlarımıza rağmen kulak asmadı ve bizimle gelmedi. Sadece şöyle bir yorumu oldu '' bu küpün bir eşi daha olması gerekiyormuş. Onun içi dolu ve sizlere yeter '' demişti. Kendisiyle daha oturma fırsatım olmadı. Bu kayalık kısmın üst tarafını, küpün çıktığı noktayı 20 veya 30 cm arası nere eşelersek oradan yanmış odun parçaları ve değişik şekillerde kırılmış küp parçaları çıkıyor.

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Hiç olmaz ise mekanın ne olduğunu söylese de idi, yerleşke mi, nekropolmu.
İki ihtimal kalıyor, tandır ocağı küpler onlara ait, ya da krematoryum alanı.

-ATLAS-

Member
Kayıtlı Kullanıcı
2 tane yön yazacagim dikkatli anla sonra islem yap kuzeybatı ve güneydoğu istikametinin birinde olmalı buda senin dedigin gibi güneydoğu istikametine tada tam tersi istikamete tam 9 adım yada metre olarak açıyı çok bozmadan islem yap bu küpte zaten onun ilk isaretiydi orası elden gecmis olabilir ama alınmamışsa zekatını vermeyi unutma

Son düzenleme:

emirimmuzo

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Küpü bulduktan sonra, arkeolog arkadaşımız tüm ısrarlarımıza rağmen kulak asmadı ve bizimle gelmedi. Sadece şöyle bir yorumu oldu '' bu küpün bir eşi daha olması gerekiyormuş. Onun içi dolu ve sizlere yeter '' demişti. Kendisiyle daha oturma fırsatım olmadı. Bu kayalık kısmın üst tarafını, küpün çıktığı noktayı 20 veya 30 cm arası nere eşelersek oradan yanmış odun parçaları ve değişik şekillerde kırılmış küp parçaları çıkıyor.
Merhaba,
Resimde yanlış görmüyorsam etrafı teller ile çevrili sit alanı olmadığından emin olun sonra başınız ağrımasın.