Işaretin babasi. Ehil kişilerce hediyesi alinmiş. Zor iş

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Hediyenin alındıgını nasıl anladınız ? görselde yeri varmı ?

uzman

Member
Konu başlığıyla birlikte gereken yorumuda yapmışsınız üstadım;Yardım amaçlımı görsel amaçlımı fotoğraf paylaştınız

The King1

Member
Hediyenin alındıgını nasıl anladınız ? görselde yeri varmı ?
2.resimdeki yuvarlak canak hediyesinin oldugu yer. Kare canaktan akinti verilmis. Ici sivali iscilikli. Agiz kismi horasan harci ile dolgu. Kirip almislar.Lidya mezari.Yilan ikiye bolunmus. isareti cekemedim. Yilan kudretin ve gucun simgesi anlasilan burda o zamanin ya buyuk komutani veyahut devlet adami defnedilmis. 4 oda 3 mezar bir malzeme odasi. Derinlik ortalama 7m. 3 tunel girisi 2 yanlis 1 dogru. Resimde gorunuyor adak baglama yeri. Sirali murc izi ile tuneli veriyor. Resimdeki kayalik yerin ust kismi anit. Anlayacaginiz daha once boyle bir yer gormedim. Ama iscilik ister emek ister lakin karsiligini misli ile verir. Rakim ortalama 1450. Paletli girmez. Bolgeye giris affiniza siginirim kadin organi seklinde. Kayalarin ustunde iki adet bebek mezari soyulmus. Bebek onlar icinde melek. Soyulmus. Hayrini gorsunler

kaynak

yakın plan çekim olduğundan pek anlayamadım fakat sizin için eğitici olmuş sanırı gerekli notları edindiniz lakin ritüelin işlendiği yerler pek nadirdir bu arada yılan varsa bayan mezarı söz konusudur bebeklerin varlığı imadır

kaynak

The King bu noktaya dışardan girdiğinizde bu bölüm pusula olarak k.batı mı?

The King1

Member
yakın plan çekim olduğundan pek anlayamadım fakat sizin için eğitici olmuş sanırı gerekli notları edindiniz lakin ritüelin işlendiği yerler pek nadirdir bu arada yılan varsa bayan mezarı söz konusudur bebeklerin varlığı imadır
Buradaki yilanin kafasi tam karsisindaki canagi vermektedir. 3 mezar odasi mevcut. Belkide yakinlari gomulmustur yanina. Ama bence bunyilan bayandan ziyade guc sahibi birinin olumunu temsil ediyor. Tabikide farkli bir manasida olabilir. Ama buraya senin benim gibi biri gimulmedigi kesin. Girememisler. Dagin bir kismini kapama yapmislar girise cok ama cok zor.

kaynak

Buradaki yilanin kafasi tam karsisindaki canagi vermektedir. 3 mezar odasi mevcut. Belkide yakinlari gomulmustur yanina. Ama bence bunyilan bayandan ziyade guc sahibi birinin olumunu temsil ediyor. Tabikide farkli bir manasida olabilir. Ama buraya senin benim gibi biri gimulmedigi kesin. Girememisler. Dagin bir kismini kapama yapmislar girise cok ama cok zor.
Yok ben yaşıyorum zaten :)

kaynak

Eyvallah..ilk defin olan bayandı sonra ilaveler olmuş olabilir bu aile içindende olur..statüsünü tam bilemeyiz ama dediğin gibi sıradanlık yok