işaretler kolay da çözmesi zor

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleyküm, bu konuyu daha önce açmıştım lakin yeterli görsel yoktu, bugün [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] ustanın 7000. mesajına istinaden yeniden gündeme aldım ve yeni görsellerle yükleme yaptım,her zamanki gibi desteğinize ve bilginize ihtiyacım var. Yer doğu karadeniz gümüşhane-bayburt arasında yüksek bir tepe, eskiden gözetleme kulesi (kaleye benzer) varmış yıkılmış şu an ne suru ne taşı hiç bir şeyi kalmamış. Bu tepede sadece yıllar öncesinde bir kişinin siyah bir bileklik bulduğunu duydum. Onun dışında henüz bulunan bir şey yok. Yakınlarında da 59 adet bizans gümüşü bulunmuş ve bulanlardan birisi amcam yani hikayenin gerçekliği çok yüksek ihtimal. Bu yere çubuk ve makina (pulse) tuttum fakat dikkat çekici herhangi bir tepki olmadı. Aşağıdaki görsellerin yeterli açıklamaya sahip olduğunu düşünüyorum, yine de anlaşılmayan ya da eksik bir yer varsa lütfen düzeltiniz. Şimdiden her şey için teşekkür ediyorum. max 18 adet görsel yüklenebildiği için görsellerin devamını cevap kısmına yüklüyorum. Herkese rastgele...

IMG_3019.jpgIMG_3020.jpgIMG_3021.jpgIMG_3022.jpgIMG_3023.jpgIMG_3024.jpgIMG_3025.jpgIMG_3026.jpgIMG_3027.jpgIMG_3028.jpgIMG_3029.jpgIMG_3030.jpgIMG_3033.jpgIMG_3034.jpgIMG_3035.jpgIMG_3036.jpgIMG_3037.jpgIMG_3038.jpg

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
merhaba
kuzeyindeki mil taşı dikilmiş tepeciğin fotoları da var mı
ha bir de halk arasında bu mevkinin adı nedir

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
merhaba
kuzeyindeki mil taşı dikilmiş tepeciğin fotoları da var mı
ha bir de halk arasında bu mevkinin adı nedir
Merhaba, malesef nirenginin olduğu yerden görüntü almadım, orası tam zirve ve kayalık yok, 3x5 bir düzlük ve beton dökülmüş modern işlemler yapılmış. Halk arasında gala(kale)boynu diye geçiyor. Nirenginin olduğu noktadan kuzeydoğu da 10 km ötede bir kale var o görünüyor ve güneybatıda bir başka kale var 7/8 km ötede o da gözüküyor. Yani işaretleri önüme alıp yüzümü kuzeye dönünce kaleler arasında bir çizgi çekince Geçiş bir ‘V’ oluyor, tam birleşme noktası da bu tepe. Earth’dan aslında dediğimi çizip atabilirim müsait zamanda.

Pscyhe

Engellendi
Benim gordugum anladigim tas kesimi yapilmaya calisimis..tasin yanindaki kanallara bakincada bu olayi dogruluyor gibi..bundanda yola cikarsak eger bu kesilen taslar mutlaka bi yerde kullanildi arastirma yapmak lazim bu mezarda olabilir kapamada olabilir bina icinde olabilir..ne icin olursa olsun bolgede yasanmisliga isarettir o yuzden mutlaka arastirma yapilmalidir

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Benim gordugum anladigim tas kesimi yapilmaya calisimis..tasin yanindaki kanallara bakincada bu olayi dogruluyor gibi..bundanda yola cikarsak eger bu kesilen taslar mutlaka bi yerde kullanildi arastirma yapmak lazim bu mezarda olabilir kapamada olabilir bina icinde olabilir..ne icin olursa olsun bolgede yasanmisliga isarettir o yuzden mutlaka arastirma yapilmalidir
ustam öncelikle ilginize teşekkür ederim. Yapılan yorumları ve yönlendirmeleri toparlayıp mantıklı bir bütün oluşturacağım inşallah.

alderado

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Fotoğraflama nasıl olmalı konusuna ders niteliğinde bir çalışma olmuş.
Tebrikler.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Fotoğraflama nasıl olmalı konusuna ders niteliğinde bir çalışma olmuş.
Tebrikler.
Aynı kanaatteyim, çok güzel bir fotoğraflama çalışması olmuş. Bende tebrik ederim.
Konu kemale erince SABİT konuya alacağım. Yeni gelenlere faydası olur inşallah.

Kardaşım;
Bu işareti 3 şekilde biliyoruz.

1)- Taş kesim izidir.
2)- Kullanım amaçlıdır.
3)- Mezar var der.

Kanaatim burada mezarı ifade ediyor.
Mezarlar nerede..? Bunlara yoğunlaşmak lazım.

Aşağıdaki yerler dikkat çekici:

88888888888888888888.jpg

9191911111111111111111.jpg

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Aynı kanaatteyim, çok güzel bir fotoğraflama çalışması olmuş. Bende tebrik ederim.
Konu kemale erince SABİT konuya alacağım. Yeni gelenlere faydası olur inşallah.

Kardaşım;
Bu işareti 3 şekilde biliyoruz.

1)- Taş kesim izidir.
2)- Kullanım amaçlıdır.
3)- Mezar var der.

Kanaatim burada mezarı ifade ediyor.
Mezarlar nerede..? Bunlara yoğunlaşmak lazım.

Aşağıdaki yerler dikkat çekici:

Ekli dosyayı görüntüle 201742

Ekli dosyayı görüntüle 201743
eyvallah ustam, hepimiz gibi benim de amacım paylaşmak ve birlik olmak, sonuca varırsa da o heyecanı yaşamak ve tecrübe olarak paylaşmak. İnşallah nasip olur da hep beraber web sayfamızda gururla konuşuruz. Söylediklerinizi dikkate alacağım, el elden üstün olduğu gibi göz de gözden üstün oluyor. Allah’a emanet.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
eyvallah ustam, hepimiz gibi benim de amacım paylaşmak ve birlik olmak, sonuca varırsa da o heyecanı yaşamak ve tecrübe olarak paylaşmak. İnşallah nasip olur da hep beraber web sayfamızda gururla konuşuruz. Söylediklerinizi dikkate alacağım, el elden üstün olduğu gibi göz de gözden üstün oluyor. Allah’a emanet.
Yer çok dik, çok tehlikeli.
Tedbir almadan gezmeyin.
Eğilip bakacağınız her yerde muhakkak belinize bağlı sağlam bir halat olsun.
Emniyet kemeri olursa daha da iyi olur.
Önce emniyet.

Kolay Gelsin.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Örnek bir fotoğraflama ve sunum olmuş, tebrik ederim. Arkadaşının oturduğu yer 3 ve 4 numaraya çubukla bak.

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Örnek bir fotoğraflama ve sunum olmuş, tebrik ederim. Arkadaşının oturduğu yer 3 ve 4 numaraya çubukla bak.
Eyvallah ustam, sizden fikirleri toplayıp dopdolu çıkacam inşallah. Dik ve zahmetli bir tepe, aslında doğu tarafını da fotoğraflasam iyi olurdu çünkü zirvedeki nirengiden doğuya doğru çok yüksek bir kaya sırası uzanıyor, kısım kısım gezilmeye ve yürümeye müsait yerleri var, bakalım onu da ilerde inşallah eklerim konunun altına. Sağlıcakla kalın